Pięknie udekorowany ogród zimowy potrafi robić prawdziwie bajkowe wrażenie. Dla nas podstawą zewnętrznych ozdób zawsze jest odpowiednie oświetlenie. W grudniu zmrok zapada wcześnie i jest to doskonała okazja, aby wykorzystać magię, jaką może stworzyć światło.

Gdy zima szczędzi śniegu, za tworzenie świątecznego nastroju w dużej mierze odpowiadają lampki zdobiące ulice. Wyjątkowo urokliwie prezentuje się też bożonarodzeniowe oświetlenie przydomowych ogrodów, dlatego warto poświęcić czas na ich ozdobienie.

Lampki choinkowe zewnętrzne – czy warto w nie inwestować?

Lampki choinkowe zewnętrzne to prosty, a jednocześnie niezwykle efektowny pomysł na dekorację ogrodu. Warto w nie zainwestować również dlatego, że światełka są bezpieczne i przystosowane do różnych warunków atmosferycznych – nie zaszkodzi im zimno ani śnieg. Obecnie lampki wykonuje się w technologii LED, co oznacza, że nowoczesne dekoracje świetlne pobierają bardzo mało prądu.

Podczas zakupu lampek choinkowych do ogrodu należy zwrócić uwagę, czy są oznaczone klasą szczelności odpowiednią do zastosowań zewnętrznych.

Dostępne rodzaje

Istnieje wiele typów lampek choinkowych zewnętrznych. Ze względu na dużą uniwersalność największą popularnością wciąż cieszą się te w formie prostego łańcucha. Inne konstrukcje bazują na strukturze sopla, czyli światełek zwisających z głównego sznura – mogą to być po prostu krótsze odcinki łańcuchów lub podłużne lampki, tzw. meteory, po których światło przemieszcza się tak, że przypomina spadające gwiazdy. Istnieją też światełka ogrodowe o strukturze siatki oraz oświetlenie w formie dużych kolorowych kul, przypominających choinkowe bombki.W przypadku większości łańcuchów istnieje możliwość regulowania trybu działania diod: mogą one szybko lub wolno migać, płynnie zmieniać natężenie światła lub po prostu pozostawać cały czas zapalone. Dostępne są również zestawy z wbudowanym timerem, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o włączaniu lampek po zmroku – po upływie określonego czasu zapalą się same. Inne przydatne dodatki to pilot oraz końcówka kabla, która umożliwia łączenie kilku łańcuchów.

Alternatywą dla lampek zasilanych elektrycznie są światełka z panelem solarnym. Pobierają one energię słoneczną w ciągu dnia, a po zmroku oświetlenie włącza się automatycznie.

Gdzie umieścić oświetlenie ozdobne?

Światełka o strukturze sopli doskonale będą prezentować się rozwieszone wzdłuż zewnętrznej krawędzi dachu – to najbardziej typowe dla nich miejsce. Inna bardzo dobra lokalizacja dla „sopli” albo „meteorów” to balkon, możesz jednak eksperymentować i zawiesić je gdzie indziej, np. wokół ogrodzenia.

Lampki o strukturze siatki będą bardzo efektownie wyglądać na krzewach lub iglastych roślinach ogrodowych. Konstrukcja takich światełek umożliwia łatwe i równomierne rozmieszczenie, co w przypadku typowego łańcucha byłoby trudne.

Największe pole do popisu daje uniwersalny łańcuch: można go rozwiesić praktycznie wszędzie i w dowolnym ułożeniu.