Jak obniżyć koszty wysyłki?

Kiedy prowadzimy biznes, sprzedajemy swoje nieużywane ubrania czy często wysyłamy paczki do rodziny, optymalizacja kosztów przesyłek jest dla nas niezwykle ważna. W jaki sposób możemy obniżyć wysokość wydatków, związanych z wysyłką? Jakie rozwiązania warto wdrożyć?

Regularne nadawanie paczek może znacznie nadwyrężyć nasz budżet, dlatego dobrym pomysłem jest znalezienie optymalnej oferty. Przeglądanie cenników poszczególnych firm kurierskich jest czasochłonne i nie zawsze mamy pewność, że wybrana opcja jest najlepsza. Oszczędności możemy szukać na kilka sposobów. Jak to zrobić?

Opakowanie z recyklingu

Zanim wyślemy paczkę, warto przyjrzeć się samemu opakowaniu. Już na etapie pakowania przesyłki możemy obniżyć jej koszty. Zamiast za każdym razem kupować zestaw nowych opakowań i wypełnień, skorzystajmy z tego, co mamy w domu lub w firmie. Kartonowe pudełka po wcześniejszych zakupach, pudełka po butach, opakowania po kosmetykach – wszystko to można wykorzystać jeszcze raz. Podobnie z wypełnieniem: zamiast kupować folię bąbelkową, zawartość paczki możemy zabezpieczyć gazetami, nieaktualnymi wydrukami z drukarki (niezawierającymi danym osobowych), ścinkami z niszczarki lub wypełnieniem z wcześniej otrzymanej paczki. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużą część wydatków związanych z wysyłką. Dodatkowo to rozwiązanie ekologiczne, które możemy wykorzystać jako zaletę współpracy z naszą firmą. Dbałość o środowisko podkreśli nasz stosunek do klienta i planety.

Pośrednik kurierski

Zamiast korzystać bezpośrednio z oferty firmy kurierskiej lepiej skorzystać z pośrednika. Duża liczba nawiązanych współprac pozwala na korzystniejsze ceny, które trudno wynegocjować prywatnie. Najlepiej szukać pośrednika z prostym w obsłudze systemem nadawania paczek. Jeśli interesuje nas tani kurier, wystarczy wpisać parametry paczki, a system wygeneruje nam najtańsze rozwiązanie. Przeglądając oferty, zwracajmy uwagę nie tylko na ceny, ale też na łatwość obsługi. Istnieją pośrednicy z dostępnym Biurem Obsługi Klienta, które na bieżąco pomoże z ewentualnymi problemami lub pytaniami. Ciekawym udogodnieniem będzie także możliwość opłaty przesyłki przez dowolną osobę, wysłanie paczki bez adresu odbiorcy czy opcja nadania przesyłki bez zakładania konta. Inne warte uwagi opcje to: powiadomienia SMS, możliwość nadania przesyłki kurierskiej, paczkomatu lub dostarczenia od drzwi do drzwi.

Łączenie paczek

Dobrym sposobem na obniżenie kosztów wysyłki jest łączenie kilku paczek, wysyłanych pod jeden adres i nadawanie ich jako jednej przesyłki. Kiedy tylko mamy taką możliwość, zamiast pakować każdy przedmiot oddzielnie, przygotujmy większą paczkę. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na koszcie nadania, ale także na opakowaniu i wypełnieniu pudełka. A dodatkowo oszczędzamy czas potrzebny na zapakowanie przesyłki, które ogranicza się do przygotowania tylko jednej paczki. To doskonałe rozwiązanie w przypadku różnego rodzaju biznesów i wysyłek prywatnych. Jeśli nie chcemy podpisywać stałej umowy z żadnym pośrednikiem, warto znaleźć ofertę, która umożliwia takie wysyłki, także za pobraniem.