Moda i architektura to dziedziny, które wymagają nie tylko ogromnej precyzji, ale kreatywności i umiejętności szukania inspiracji w czasami bardzo przyziemnych rzeczach. Nie od dziś wiadomo, że obydwie sztuki silnie na siebie oddziałują. Jak moda staje się architekturą i jak architektura staje się modą.

 

Moda czerpie inspiracje zarówno z otaczającego nas świata jak i sztuki, ale nie ulega wątpliwości, że najlepsza synergia zachodzi pomiędzy projektantami mody i architektami. Architektura zapewnia nam przestrzenie, w których żyjemy i pracujemy, moda daje nam konstrukcje do noszenia. Projektanci, którzy modyfikują architekturę wykorzystują swoje materiały jako element kanwy dla ciała. Nadają formę w taki sposób, w jaki architekci wykorzystują beton, cement i szkło do budowli. Pierre Balmain był wielkim entuzjastą włączania architektury do swoich projektów, stwierdzając, że „krawiectwo jest architekturą ruchu”

Charakterystyczne elementy mody inspirowanej architekturą to przesadne proporcje, geometryczne kształty i skomplikowane konstrukcje. Stworzenie trójwymiarowości tkaniny to zasługa fałdowania, składania i nakładania warstw w celu uzyskania ostatecznego efektu.

Obecnie domy mody, takie jak Balenciaga, Marchesa i Chloe zawierają architektoniczne elementy w swoich projektach, od subtelnych zabiegów po bardzo wyraźne inspiracje.

Jednak nie tylko projektanci modowi inspirują się architekturą. Przykładem jest Zaha Hadid, która wielokrotnie wykorzystywała projekty modowe w konstrukcji swoich budynków.

Pewnym jest, że zarówno jedna jak i druga dziedzina to kopalnia inspiracji, a dzieła, które ostatecznie powstają są tego doskonałym wyrazem.