Inwestycja w nieruchomości – z jakimi kosztami jest związana?

Obecnie inwestycja w nieruchomości jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Z tego względu o zakupie mieszkania czy lokalu na cele inwestycyjne myśli coraz więcej osób. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, z jakimi kosztami wiąże się taka inwestycja.

Inwestycja w nieruchomości

Koszt inwestycji w nieruchomości to nie tylko jej zakup

Po pierwsze – warto wiedzieć, że inwestycja w nieruchomości (w przypadku zakupu mieszkania lub lokalu) nie kończy się na samym dokonaniu transakcji. W większości przypadków inwestorzy nabywają nieruchomości pod wynajem – krótko- lub długoterminowy. W obu przypadkach niemal na pewno konieczny będzie jednak remont mieszkania i jego odpowiednie dostosowanie.

Sprawa jest znacznie prostsza, jeśli chodzi o wynajem krótkoterminowy. Wystarczy, że w mieszkaniu znajdą się podstawowe sprzęty, takie jak duże łóżko, stolik z krzesłami, szafki z lampkami nocnymi, szafa, a także aneks kuchenny i w pełni wyposażona łazienka. Jeśli jednak ktoś myśli o zakupie nieruchomości pod wynajem długoterminowy (w dodatku za dobrą cenę) to warto w remont i wyposażenie mieszkania zainwestować nieco więcej. To, ile ostatecznie wyda inwestor, będzie w dużej mierze zależeć od tego, w jakim stanie kupił nieruchomość.

Osoby inwestujące w nieruchomości pod wynajem – zwłaszcza krótkoterminowy – muszą jednak pamiętać o czymś jeszcze. Chodzi o obsługę gości – i sprzątanie po każdym z nich. Inwestor albo poświęci swój czas i samodzielnie zajmie się tymi kwestiami, albo będzie musiał skorzystać z usług profesjonalistów – co oznacza dodatkowe koszty. Dodatkowo przy najmie krótkoterminowym (zwłaszcza na większą skalę) zalecane jest założenie działalności gospodarczej.

Nie tylko remont nieruchomości, ale także utrzymanie jej w dobrym stanie

Niektóre osoby zapominają również, że przy inwestycji w nieruchomość pod wynajem należy się liczyć nie tylko z ceną nieruchomości, remontu i wyposażenia, ale również… utrzymania. Oznacza to konieczność pokrywania kosztów wszelkich napraw i cyklicznego odświeżania mieszkania (np. co 2-3 lata).

Szybki zakup i szybka sprzedaż? Konieczna zapłata podatku

Niektóre osoby chcące inwestować w nieruchomości (i szybko na tym zarabiać), kupują mieszkanie nie z myślą o dostosowaniu go pod wynajem, ale – pod szybką sprzedaż. Tacy inwestorzy (nazywani potocznie flipperami) najpierw szukają mieszkania do remontu – najlepiej w okazyjnej cenie – a następnie szybko doprowadzają je do odpowiedniego stanu. Zazwyczaj wykończenie nie obejmuje już mebli (poza kuchennymi).

Szybka sprzedaż mieszkania – jedynie po przeprowadzeniu podstawowego remontu – to dla sprawnego inwestora nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku. Warto jednak pamiętać, że jeśli taką transakcję przeprowadziła osoba fizyczna, to konieczne będzie zapłacenie „podatku

od wzbogacenia się” w wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu. To właśnie z tego względu obrotem nieruchomościami zajmują się osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Warto zatem pamiętać, że za każdą inwestycją w nieruchomość kryją się dodatkowe koszty – a w niektórych przypadkach inwestycje będą opłacalne tylko w wypadku prowadzenia własnego biznesu.