Grzybica paznokci u stóp – jak sobie z nią poradzić?

Grzybica paznokci to choroba, która dotyka co piątego Polaka. O ile łatwo jest się nią zarazić, o tyle trudniej wyleczyć. Rekonwalescencja wymaga czasu, cierpliwości, a w wielu przypadkach także i konsultacji z dermatologiem. Podpowiemy Wam jednak, jak skutecznie można sobie z nią poradzić na własną rękę.

Choroby paznokci u nóg – przyczyny i objawy

Choroba atakuje najczęściej paznokcie u stóp, chociaż niekiedy dotyka również i dłoni. Zaniedbana lub zlekceważona może zaatakować sąsiednie płytki. Zwykle zakażenie obejmuje jednak pierwszy i piąty palec stopy. Przyczynia się do tego głównie źle dobrane i zbyt ciasne obuwie. Często jest ona także następstwem niedoleczonej grzybicy stóp, której nabawić można się w trakcie korzystania z łaźni, basenów oraz sauny. Nie trudno jest się nią zarazić w przypadku, gdy cierpimy na cukrzycę, otyłość, zaburzenia hormonalne lub gdy odbyliśmy dłuższe leczenie antybiotykami, bądź sterydami.

Choroby paznokci wywołane są dermatofitami, które uznane są za główny powód rozkładu keratyny. To właśnie ona tworzy nasze paznokcie. W przypadku jej niedoboru płytka zaczyna zmieniać wygląd. Stopniowo pojawiają się na niej przebarwienia, których kolor ciemnieje wraz z upływem czasu, biernością i ich lekceważeniem. Potem płytka paznokcia zaczyna się łuszczyć, co prowadzi do jej zgrubienia. W końcu zaczynają się pod nią gromadzić grzybicze złogi, przez co trudno jest przyciąć płytkę.

Skuteczne leczenie grzybicy – jak sobie poradzić?

W przypadkach zaawansowanej grzybicy warto udać się do lekarza, który pomoże Ci dobrać odpowiednie leki. Należy pamiętać, by przed wizytą nie malować paznokci, ani nie używać kosmetyków do pielęgnacji stóp. W przypadku poważnej degradacji płytki może się również nie obyć bez stosowania leków doustnych. W wielu przypadkach można sobie jednak poradzić na własną rękę. Terapię zniszczonej płytki możesz przeprowadzić bez wychodzenia z domu, chociaż leczenie w warunkach domowych w niektórych przypadkach zajmuje nawet do 3 miesięcy. Stosując odpowiednie środki, efekty kuracji zauważysz znacznie wcześniej. Jeśli szukasz skutecznych preparatów, zwróć uwagę na ranking tych kosmetyków przeprowadzony przez Terdeals. Zawiera lakiery, sztyfty czy serum, więc z łatwością znajdziesz coś dla siebie.

Niektórzy twierdzą także, że choroby można pozbyć się, używając sposobów domowych. Tu poleca się głównie stosowania pasty z czosnku, olejku z drzewa herbacianego czy octu jabłkowego. Warto jednak zaznaczyć, że większość z tych preparatów odstrasza nie tylko zapachem, ale i efektem pieczenia, który wywołuje. Stosowanie domowych sposobów, może jednak nie przynieść oczekiwanych efektów. Należy także pamiętać, że grzybica nieleczona farmakologicznie lubi powracać w najmniej oczekiwanych momentach. Zdaniem wielu specjalistów lepiej od razu udać się do apteki.

Preparat na grzybicę paznokci – jaki wybrać?

Producenci leków oferują szeroką gamę produktów, dzięki którym wyleczysz objęte chorobą miejsce. Na rynku dostępnych jest wiele leków, przez co wybór tego właściwego może przysporzyć wielu problemów. Które z nich pomogą Ci pozbyć się problemu raz na zawsze?

Największą popularnością cieszą się preparaty na grzybicę sprzedawane bez recepty. Wśród nich znajdziesz lakiery, sztyfty, serum oraz kremy do pielęgnacji. Wygodną metodą aplikacji leku są bez wątpienia lakiery na grzybicę paznokci. Nie brudzą ani nie pozostawiają tłustych śladów.

Możesz je także stosować profilaktycznie – przed wyjściem na basen czy saunę. Stosując ten środek, nie możesz jednak zapomnieć o tym, by przed pierwszym nałożeniem lakieru usunąć pilnikiem warstwę zrogowaciałego paznokcia. Lek na grzybicę paznokci należy aplikować przynajmniej raz dziennie, pamiętając jednak o tym, by co tydzień usuwać lakier wraz z chorą warstwą paznokcia. W zakup jakiego lakieru warto zainwestować? Dużą popularnością cieszą się: Amorolak 50 mg/ml, Oliprox 12 ml oraz Steper 10 ml. Nowością na rynku jest polecany przez dermatologów lakier w żelu – Dermoprox.

Choroby paznokci u nóg wyleczysz także sztyftami. Lek należy nakładać na oczyszczoną płytkę dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Po upływie 3 tygodni możesz ograniczyć jego stosowanie do jednego w ciągu dnia. Godne uwagi są sztyfty Steper 3,8 ml oraz Gehwol med 3 ml. Nowość na rynku stanowi Nailer 2w1 4 ml, który stanowi połączenie lakieru ze sztyftem.

W walce z chorobą sprawdza się także preparaty typu: A&D Pharma Excilor 3,3 ml i Scholl 3,8 ml. Pierwszego z nich możesz używać rano i wieczorem, bez konieczności piłowania paznokcia. Preparat firmy Scholl wyposażony jest natomiast w zestaw pilniczków, których należy użyć przed zaaplikowaniem leku. Identyczne właściwości posiada serum Mycosan 10 ml. Pierwsze efekty kuracji zobaczysz już po 4 tygodniach!

Zapraszamy do sprawdzenia innych rankingów produktów, takich jak: najlepsze zdrowe lakiery do paznokci czy trwałe lakiery do paznokci bez lampy.