Gala BRA Day 2018

19 października 2018 o godz. 20.00 w Auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyła się Gala BRA Day. Bohaterkami Gali, tak jak w poprzednich latach, były Pacjentki, które wygrały walkę – bądź wciąż walczą – z chorobą nowotworową piersi, a ich energia i urok najlepiej świadczą o tym, że rak i mastektomia nie oznaczają utraty kobiecości.

 

 

Gala to nie tylko wydarzenie edukacyjne, ale i artystyczne, łączące świat medycyny ze sztuką, modą, filmem, fotografią i muzyką. Tegoroczną poprzedził wernisaż fotografii Moniki Szałek, która sfotografowała Bohaterki BRA Day na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi. Podczas sesji Panie ubrane były w specjalnie dla nich zaprojektowaną bieliznę projektu Doroty Salskiej.

Podczas Gali Bohaterki – Kobiety z doświadczeniem choroby nowotworowej piersi – wcieliły się w rolę modelek, prezentując kreacje Lidii Kality, projekty marki MOOVE, a także bieliznę zaprojektowaną przez Dorotę Salską (stylizacje odwzorowane z sesji zdjęciowej).

Jak co roku odbyła się także aukcja charytatywna, dochód z której przeznaczony zostanie na wsparcie technik oraz jakości i komfortu leczenia pacjentek dotkniętych chorobą nowotworową piersi.

Po raz kolejny wręczono statuetkę i tytuł „Przyjaciela BRA Day”. Specjalnie powołana kapituła postanowiła uhonorować prof. Aldonę Spiegel, wybitną mikrochirurg, specjalizującą się w operacjach rekonstrukcji piersi z tkanek własnych. Prof. Spiegel na co dzień pracuje w szpitalu Houston Methodist w Teksasie, ale ideę rekonstrukcji piersi szerzy na całym świecie.

W finale na scenie zaprezentowane zostało parateatralne zdarzenie, przygotowane pod okiem reżysera i aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi, Partnera tegorocznej edycji. W rolę aktorek wcieliły się oczywiście Bohaterki BRA Day 2018. Prowadzącą galę była Odeta Moro.

Breast Reconstruction Awareness Day (BRA Day), zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest ideą ogólnoświatową, mającą na celu edukację i promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Kluczowym punktem obchodów BRA Day w Polsce są Gale BRA-vissime!, organizowane przez Szpital im. Kopernika w Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Fundację Pełną Piersią na Rzecz Rozwoju Rekonstrukcji Piersi.

Tegorocznym obchodom BRA Day towarzyszyło także „Śniadanie BRA Day”. Podczas tego edukacyjnego spotkania z kobietami, które przybrało formę pysznego i zdrowego śniadania, uczestniczki miały okazję porozmawiać o sile kobiecości, marzeniach, walce z chorobą, sztuce odnalezienia spokoju i szczęścia, mądrym odżywianiu się oraz zdrowym i harmonijnym życiu. Wraz zaproszonymi profesjonalistami dyskutowały o profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych piersi oraz komforcie życia podczas i po leczeniu.