Fotofestiwal 2021 - edycja jubileuszowa - 20!

Ponad 40 wystaw w całym mieście, prezentacje prac 150 artystów wizualnych i pierwsza w historii wystawa fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, w tym tych autorstwa Andy’ego Warhola, Romana Opałki czy Natalii LL. Program jubileuszowej, 20. edycji Fotofestiwalu jest imponujący i wypełniony łódzkimi akcentami. Jego główna część powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego. Początek 10 czerwca. Fotofestiwal 2021 – edycja jubileuszowa!

Program 20. edycji Fotofestiwalu jest przygotowywany wspólnie przez łódzkich kuratorów, aktywistów, twórców, uczelnie wyższe i studentów. Razem stworzymy opowieść o mieście, w którego fascynującej historii poszukiwania awangardowych artystów i artystek mieszają się z popularną kulturą robotniczą – mówi Krzysztof Candrowicz z kolektywu tworzącego Fotofestiwal. Łódzka scena artystyczna oparta jest przede wszystkim na oddolnych, często anarchistycznych i antysystemowych inicjatywach, jest wynikiem kolektywnej energii i również dzięki takiej energii tworzymy edycję jubileuszową – podkreśla.

Główna część programu Fotofestiwalu powstaje pod okiem prof. Józefa Robakowskiego i poświęcona jest łódzkiej scenie artystycznej. Na wystawie zbiorowej „Reinkarnacja” w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi prezentowane będą prace takich artystów jak: Ryszard Waśko, Aleksandra Ska, Karolina Breguła, Karolina Wojtas czy Grzegorz Przyborek.

Szczególnym wydarzeniem będą wystawy realizowane we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć tak obszerną prezentację kolekcji fotografii Muzeum Sztuki – mówi Marta Szymańska współkuratorka wystawy. A na niej blisko 200 prac takich artystów jak: Nadar, Karol Hiller, Witkacy, Zofia Rydet, Zbigniew Libera, Roman Opałka czy nawet, spoza kolekcji fotografii, słynną Marilyn Monroe Andy’ego Warhola. Z kolei w ms1 będzie można obejrzeć indywidualną wystawę Agnieszki Kurant – artystki pochodzącej z Łodzi, której prace można było dotychczas oglądać w Muzeum Guggenheima czy na Biennale Architektury w Wenecji.

Drugim obok Fabryki Sztuki w Łodzi centrum festiwalowym będzie OFF Piotrkowska, gdzie pokazane zostaną m.in.: wystawy przygotowane wspólnie przez trzy łódzkie uczelnie – Szkołę Filmową w Łodzi, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Uniwersytet Łódzki.

Festiwalowych miejsc będzie więcej. W ramach projektu PROGRAM MIASTO zorganizowanych zostanie niemal 30 wystaw w muzeach, galeriach oraz przestrzeniach tymczasowych. Zobaczyć będzie można między innymi prace Stanisława Ignacego Witkiewicza, Bogdana Konopki, Sebastiana Colleta, Iacopo Pasqui, Magdy Moskwy.

To fantastycznie, że festiwal ogarnie całą Łódź. Pozwoli to nadać właściwą skalę jubileuszowej edycji jednej z najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych w naszym mieście, a jednocześnie umożliwi bezpieczne rozproszenie publiczności – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, współorganizatora Fotofestiwalu. Bo choć wszyscy mamy nadzieję, że w czerwcu będziemy mogli się już swobodniej spotykać, jesteśmy przygotowani do każdej ewentualności.

Sekcja „Opowieści z miasta Łodzi” obejmie natomiast wystawy historyczne i współczesne o Łodzi, w tym wystawy dokumentalne Macieja Rawluka, Uli Tarasiewicz, Artura Urbańskiego, a także współcześnie kolorowane zdjęcia z lat 20. i 30. XX wieku Wiktora Jekimenki z archiwum firmy Veolia przygotowane przez Stefana Brajtera.

Jak co roku nie zabraknie również międzynarodowych projektów. Na zbiorowej wystawie finalistów Programu Otwartego zaprezentowani zostaną prace artystów takich jak Federico Estol (Urugwaj), Colin Delfosse (Belgia), Sima Choubdarzadeh (Iran), Rafael Heygster i Helena Manhartsberger (Niemcy) i Robin Hinsch (Niemcy), Irmina Walczak (Polska). Planowane są również prezentacje europejskich platform fotograficznych Parallel i Futures oraz wystawy fotografów, którzy zaproszeni zostali do Łodzi na rezydencje artystyczne.

Jubileuszowa, 20. edycja Fotofestiwalu rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 27 czerwca. Na Fotofestiwal zapraszają Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Wydarzenie powstało przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji o Fotofestiwalu – Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi

Aktualności związane z programem: Fotofestiwal.