Fiński stół na święta

Święta to czas licznych spotkań w gronie bliskich i przyjaciół. Jedną z niewielu rzeczy, które należy zaplanować z wyprzedzeniem, zaraz po prezentach, jest dekoracja stołu. Stylizacja stołu bożonarodzeniowego, przy uprzednim zaplanowaniu całego konceptu, nie wymaga wiele wysiłku. Pozostając w aktualnych trendach i ponadczasowej klasyce jednocześnie, po pomysł przewodni dla świątecznego nakrycia, sięgamy do Finlandii – stolicy designu.

Zamiłowanie Finów do natury i innowacyjnych rozwiązań sprawiło, że wyroby pochodzące z  tego kraju są uznawane za jedne z najbardziej przemyślanych i nadzwyczajnych w swojej formie. Myśląc o zbliżających się świątecznych spotkaniach, warto  poszukać inspiracji wśród wzornictwa północy. Do przygotowania stylizacji, które nadadzą wnętrzu niezwyczajny,  świąteczny charakter, marka Finlandia Vodka zaprosiła stylistkę i architektkę Zofię Wyganowską, znaną z zamiłowania do prostych form. Zofia przygotowała dwie propozycje, które z powodzeniem można zaadaptować w każdym mieszkaniu. Pierwsza, granatowa, może być mocnym punktem w mieszkaniach minimalistycznych o stonowanych kolorach lub z powodzeniem wkomponować się w klasyczne wnętrza. Granatowy obrus, złote, efektowne sztućce i czerwień świątecznej Copa Finlandia to typowa kolorystyka świąteczna, która ożywi pomieszczenie.

„Inspiracją do tej stylizacji był helsiński Hotel Savoy, który jest ikoną fińskiego designu: funkcjonalizm w połączeniu z elegancką prostotą. Motywem przewodnim jest mocne zestawienie kolorów granatowego i złotego. Granatowy obrus jest idealnym tłem do minimalistycznej białej zastawy i złotych sztućców. Na stole znajduje się również kilka minimalistycznych dodatków fińskiego wzornictwa: świeczniki, wazon i cukiernica.”  – komentuje Zofia Wyganowska.  

Drugą inspiracją stylistki są naturalne barwy i surowce. Zofia przełamuje monochromatyczne kolory zielenią, która na fińskim stole jest naturalnym i kluczowym dopełnieniem. Finalny efekt  został osiągnięty poprzez połączenie ze sobą różnych faktur. Pozorne niedopracowanie w postaci nieuprasowanych bieżników to puszczenie oka w stronę nowoczesności i podkreślenie niezwyczajności stylizacji. „Głównym motywem tej stylizacji są kolory naturalne: lniany obrus i bieżniki w odcieniach bieli i beżu oraz zastawa w kolorach ziemistej szarości. Istotne jest tutaj również zestawienie struktur wybranych materiałów, które, jak w naturze: bywają gładkie, matowe jak i strukturalne. Naturalny len cechuje się szlachetną, wyrazistą strukturą i tworzy idealną podstawę do dekoracji stołu świątecznego. Całość została uwieńczona naturalnymi dodatkami: świeżymi roślinami, ozdobnymi liśćmi i jarzębiną.”

Nieskomplikowany, lecz wyrafinowany styl odnajduje swoje zastosowanie również w propozycji sposobu podania koktajli podczas kolacji. Świąteczny drink Copa Finlandia można podawać zarówno w pękatym szkle typu „Copa”, jak i w dużym kieliszku do czerwonego wina. Świetnie prezentuje się na stole, a dodatki sprawiają, że Copa nabiera wyjątkowo świątecznego charakteru. Wystarczy proste połączenie kilku składników, by powstał niezwyczajny drink na wyjątkowe okazje. Podczas spotkań w większym gronie, przygotuj świąteczną Copę w dzbanku i delektuj się nią w kilka osób.

źródło: Finlandia