Finisaż wystawy “Współczesna sztuka hiszpańska XXI w. Kolekcja Bassatów”

W Instytucie Cervantesa organizowana jest pierwsza w Polsce wystawa hiszpańskiej sztuki współczesnej z Kolekcji Bassatów “Współczesna sztuka hiszpańska XXI w. Kolekcja Bassatów”. W Warszawie w najbliższy weekend odbędzie się jej finisaż, który poprzedzi wykład Juana Manuela Boneta, a od 23 listopada wystawa otworzy się w Krakowie.

Dzieła wybrane na tę okoliczność powstały po 2000 r. i pochodzą z jednej z najważniejszych kolekcji współczesnej sztuki hiszpańskiej, zapoczątkowanej przez małżeństwo Carmen & Luisa Bassatów w latach 70. XX w. Przygotowane przez kuratorkę Núrię Poch prace znakomicie ilustrują różnorodność i niebywałą witalność sztuki w Hiszpanii XXI wieku. Wpisują się one przede wszystkim w nurt sztuki figuratywnej i abstrakcjonizmu. Każdy z reprezentowanych twórców posiada odmienny rodzaj wrażliwości artystycznej i osobisty styl ekspresji, dzięki którym ich dzieła są łatwo rozpoznawalne. Wystawę “Współczesna sztuka hiszpańska XXI w. Kolekcja Bassatów” tworzą 22 prace 19 artystów, przedstawicieli trzech pokoleń – przed i powojennego oraz z lat 60. i 70. XX w. Obok uznanych mistrzów takich jak Joan Hernández Pijuan, Josep Guinovart, Albert Ràfols-Casamada czy Jaume Plensa, na drugim biegunie znajdują się najmłodsi wiekiem, ale już dojrzali twórczo Ramon Enrich, Marc Prat, Jordi Prat Pons czy Joanpere Massana, interpretujący na nowo figuratywizm. Wyraźne są też odniesienia do malarstwa materii Antonio Tàpiesa.

Wielu z reprezentowanych artystów, poza malarstwem, uprawia też inne sztuki – rzeźbę, fotografię czy poezję – co niekiedy odzwierciedla się w ich sposobie obrazowania. Posługując się rozmaitymi technologiami malarskimi, chętnie sięgają po takie materiały jak glina, papier czy tkaniny.

Na co dzień dzieła tworzące Kolekcję Bassatów znajdują się w hali Nau Gaudí, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mataró, noszącej imię swojego projektanta Antonio Gaudíego. Budynek, pierwotnie pełniący funkcję hali przemysłowej do wybielania bawełny, jest pierwszym dziełem architektonicznym zrealizowanym przez tego genialnego twórcę, co nadaje mu i organizowanym w nim wydarzeniom szczególną rangę. Tym razem wybór dzieł z Kolekcji Bassatów gości w przestrzeniach warszawskiego i krakowskiego Instytutu Cervantesa.

“Prywatne-publiczne. Kolekcjonerzy i muzea w Hiszpanii”, wykład Juana Manuela Boneta
W jaki sposób powstała kolekcja rodziny Bassatów? Jaką rolę kulturowo i historycznie pełnili i pełnią kolekcjonerzy prywatni w Hiszpanii? Na te i inne pytania odpowie Juan Manuel Bonet, poeta, pisarz, krytyk literatury i sztuki, muzealnik, a także wybitny znawca hiszpańskiej sztuki awangardowej oraz współczesnego malarstwa. W swoich wypowiedziach podkreśla: Kolekcjonerstwo fascynowało mnie od zawsze. Praktykowałem je, kolekcjonując zwłaszcza książki i rozmaite druki. Bardzo dobrze rozumiem, w głębi ducha, czym jest pasja kolekcjonerska. Bonet był również dyrektorem m.in. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (2000-2004) oraz Instytutu Cervantesa (2012-17), a wcześniej Instituto Valenciano de Arte Moderno IVAM (1995-2000).

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie również historia galerii sztuki w Hiszpanii, ze szczególnym uwzględnieniem Katalonii, a wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć. Spotkanie poprowadzi Magdalena Ziółkowska, badaczka powojennej sztuki nowoczesnej, a także relacji kolekcjonerstwa do tworzenia publicznych kolekcji. Kuratorka, krytyczka sztuki, wiceprezeska Fundacji im. Andrzeja Wróblewskiego.

Wykład: sobota, 13 listopada o godz. 18.00 Spotkanie odbędzie się w Instytucie Cervantesa w Warszawie oraz online na Facebooku: www.facebook.com/instytut.cervantesa.warszawa.

Więcej informacji o wystawie “Współczesna sztuka hiszpańska XXI w. Kolekcja Bassatów”: www.bit.ly/Bassat_PL

Instytut Cervantesa w Warszawie / ul. Nowogrodzka 22, V p.
Wystawa otwarta do 14 listopada 2021, w godz. 12.00-20.00. Wstęp wolny.

Instytut Cervantesa w Krakowie / ul. Kanonicza 12
Wystawa czynna od 23 listopada 2021 do 16 stycznia 2022