Ferie zimowe – Teatr Lalka zaprasza (repertuar na luty)

Ferie zimowe to niewątpliwie dobry moment na nadrobienie kulturalnych zaległości – udział w przedstawieniu, warsztaty, a może zwiedzanie teatru zza kulis? Teatr Lalka zaprasza.

Na najmłodszych czeka pozycja obowiązkowa (status kultowej bajki potwierdzony przez kilka dobrych pokoleń dzieci), czyli przygody misia Tymoteusza Rymcimci. Nieco starszych Teatr zaprasza na spektakl Wakacje Mikołajka, w którym letnie perypetie pierwszego samodzielnego wyjazdu głównego bohatera i jego kolegów przeplatają się z tematem dorosłości.

W drugiej połowie lutego na scenie zobaczymy Króla Maciusia I, niezwykle mądrą baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę. Co istotne, podczas tego przedstawienia, widzowie mają okazję stać się jego częścią i wejść w interakcję z samym królem! Na koniec miesiąca, licznie nagradzany spektakl z muzyką na żywo, czyli Ptak Zielonopióry. W uzasadnieniu jednej z nagród, za oryginalną muzykę dla Grzegorza Turnaua, jury XXVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Suboticy napisało: „Muzyka nie tylko towarzyszy spektaklowi, ale sama jest istotną częścią jego akcji”. Nie ma chyba lepszej zachęty.

Ponadto nie zabraknie również Zwiedzania kulis Teatru oraz warsztatów Ele-mele-dudki teatrzyk malutki. Pełny repertuar jest dostępny na stronie: www.teatrlalka.pl/pl/kalendarz.

WAKACJE MIKOŁAJKA
René Goscinny
Adaptacja: Maria Wojtyszko
Reżyseria: Jakub Krofta
Gramy:
12 lutego, godz. 17:30
13 lutego, godz. 12:00
15 lutego, godz. 11:00
16 i 17 lutego, godz. 9:00 i 11:00

Dla widzów od lat 7. Czas trwania spektaklu 65 min. /bez przerwy/
Adaptacja kultowej i uwielbianej, nie tylko we Francji, powieści o przygodach Mikołajka. Jej autor, René Goscinny, z poczuciem humoru, ale i powagą opowiada o dzieciństwie. W spektaklu Wakacje Mikołajka w reżyserii Jakuba Krofty główny bohater po raz pierwszy wyjeżdża na letni obóz i spod opieki rodziców przechodzi pod władzę zasadniczego drużynowego, Pana Râteau. Jego zadaniem jest sprawienie, by podopieczni stali się „prawdziwymi mężczyznami”. Czy to może się udać?

KRÓL MACIUŚ I

Janusz Korczak
Adaptacja, dramaturgia: Martyna Lechman
Reżyseria: Daria Kopiec
Gramy:
19 lutego, godz. 17:30
20 lutego, godz. 12:00
22, 23 i 24 lutego, godz. 11:00
25 lutego, godz. 10:00

Dla widzów od lat 7. Czas trwania spektaklu 90 min. /z przerwą/
Jak to się dzieje, że dziecko bywa dojrzalsze i bardziej przenikliwe niż niejeden dorosły? Jak to możliwe, że dorośli okazują się często bezradni wobec spraw, którym powinni stawiać czoła? Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Stawia pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec drugiego człowieka. Te pytania, przypomniane po latach na scenie, brzmią niezwykle współcześnie.

PTAK ZIELONOPIÓRY

Jarosław Kilian
Reżyseria: Jarosław Kilian
Gramy:
26 lutego, godz. 17:30
27 lutego, godz. 12:00

Dla widzów od lat 6. Czas trwania spektaklu: 110 min. /z przerwą/
Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia… Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości…
Baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłużyła reżyserowi do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawiają się: komedia dell’arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!

WARSZTATY
ELE-MELE-DUDKI TEATRZYK MALUTKI
10 lutego, godz. 14:00
12 lutego, godz. 15:45
27 lutego, godz. 13:45

Dla widzów 5 +. Czas trwania 90 min, na warsztaty obowiązują zapisy.
Cykl warsztatów lalkarskich skierowanych do dzieci powyżej 5 roku życia, które chciałyby poznać zaczarowany świat teatru i dowiedzieć się, jak stworzyć prostą dekorację i jak zrobić własną lalkę teatralną. Z kolorowych szmatek, futerek, piórek, sznurków, patyczków i różnych przedmiotów codziennego użytku każdy z uczestników może własnoręcznie wykonać lalkę i wystąpić z nią w finale warsztatu. Warsztaty są nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do rozwijania indywidualnych zdolności dzieci.

ZWIEDZANIE KULIS TEATRU
16 i 24 lutego, godz. 12:45
Czas trwania 40 min, na zwiedzanie obowiązują zapisy.
Wycieczki po kulisach teatru czyli przestrzeniach zwykle niedostępnych dla widzów. Zaplecze sceny, garderoby aktorów, pracownie (lalkarską i konstruktorską), kabinę elektroakustyczną można zwiedzić wspólnie z aktorami Teatru Lalka, którzy są przewodnikami po tajnikach „kuchni” teatralnej.

Bilety na spektakle w cenie 15zł – 35zł dostępne na stronie teatrlalka.pl
Bilety dostępne w sprzedaży on-line