E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnącym poziomem hałasu, więź pomiędzy architekturą i akustyką coraz bardziej się zacieśnia. Komfort użytkowania przestrzeni w znacznym stopniu zależy od dobrostanu akustycznego. Jak zatem projektować, by akustyka szła w parze z architekturą? Jakim wyzwaniom w tym obszarze architekci stawiają czoła? W trakcie naszej konferencji skupimy się na teoretycznych i praktycznych aspektach projektowania dla słuchu. E-konferencja: Akustyka w architekturze już 30 listopada 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

Akustyka w architekturze. III edycja

Program e-konferencja: Akustyka w architekturze.

10:00 – 10:30 Wpływ akustyki pomieszczeń szkolnych na uczniów i nauczycieli

Prowadzący: Arch. Mikołaj Jarosz, Komfort Ciszy

Wykład będzie dotyczył wpływu akustyki pomieszczeń szkolnych na efektywność pracy, samopoczucie i zdrowie uczniów i nauczycieli. Zaprezentowane zostaną wyniki dwóch badań ankietowych dotyczących tego tematu.

10:30 – 10:50 Izolacyjność akustyczna przegród w Systemie JHE Fermacell.

Prowadzący: Mgr inż. Jarosław Kijak, Koordynator ds. budownictwa szkieletowego
Marka fermacell® oferuje od przeszło pięćdziesięciu lat system płyt poszyciowych do budowy i obudowy przegród w budownictwie  klasycznym i w budownictwie  szkieletowym.
W skład systemu fermacell® wchodzą: płyty gipsowo-celulozowe FC,  płyty cementwo-włóknowe typu PP oraz płyty do fasad podwieszanych typu JH Panel i JH Plank.

Akustyka w architekturze. III edycja - program

10:50 – 11:20 Akustyka biur – jak na nas wpływa i jakie przepisy ją regulują.

Prowadząca: Monika Sadłowska, Komfort Ciszy.

Podczas prezentacji wyjaśnione zostanie jak akustyka biur wpływa na komfort pracowników. Przedstawione zostaną badania nt. wpływu hałasu na naszą koncentrację i produktywność, a także obowiązujące wymagania normy pogłosowej PN-B-02151-4 w kontekście pomieszczeń biurowych. Jednym z poruszonych tematów będzie również hałas w przestrzeniach typu open-space.

11:20 – 11:40 Schöck Tronsole® – system izolacji akustycznej w klatkach schodowych.

Prowadzący: Ireneusz Stachura, Schöck

Spokój należy do elementu potrzeb człowieka. W czasach pełnych pospiechu i hałasu ludzie coraz bardziej pragną spokoju. Z tego powodu izolacja akustyczna w budynkach nie jest żadnym luksusem, lecz koniecznością. W szczególności na klatkach schodowych w budynkach wielorodzinnych projektanci powinni tej kwestii poświecić więcej uwagi, bowiem hałas w tym miejscu jest częstym źródłem sporów w naszej codzienności.

11:40 – 11:50 Przerwa

11:50 – 12:10 Akustyczne panele filcowe PET do aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych. Ekologia, niski ślad węglowy, polska produkcja.

Prowadząca: Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec

Muraspec to wiodący producent materiałów akustycznych do aranżacji wnętrz publicznych. Dla nas akustyka jest bardzo ważna, a dbałość o środowisko wpisane jest w nasze DNA.

Nasze tapety poprawiające akustykę zawierają 30% materiału pochodzącego z recyklingu, panele filcowe 70% zawartości z recyklingu.

Wszystkie materiały nadają się do dalszego recyklingu

12:10 – 12:40 Problem akustyki w budynkach z antresolą na przykładzie projektu domu jednorodzinnego w Wilamowicach.

Prowadzący: Michał Kościelny, Lobo pracownia architektoniczna; Bartosz Knapik, specjalista w zakresie akustyki.

Domy z wysokimi sufitami i otwartą przestrzenią prawie zawsze generują problemy z akustyką – z dużym  pogłosem. Możliwości poprawy akustyki w budynku poprzez zastosowanie dedykowanych materiałów poprawiających akustykę budynku oraz ograniczającą czas pogłosu.

12:40 – 13:00 Zaawansowane Technologie w Pomiarach Akustyki Budowlanej: Przegląd Nowoczesnej Aparatury.

Prowadzący: Karol Sałagan, Svantek.

Tematem prezentacji będzie profesjonalna aparatura pomiarowa polskiego producenta firmy SVANTEK. Dowiemy się o nowościach w zakresie aparatury wykorzystywanej do pomiarów izolacyjności akustycznej, czasu pogłosu i szeroko rozumianej akustyki.

13:00 – 13:30 Zagadnienia akustyczne w projektowanie obiektów budowlanych.
Prowadzący: Dr inż. Piotr Z. Kozłowski, CEO PAK Pracownia Akustyczna Kozłowski.

1. Jak zapewnić dobre warunki akustyczne w budynku mieszkalnym lub biurowym?
2. Jak uzyskać wyśmienitą akustykę w obiektach widowiskowych?

13:30 Zakończenie konferencji.