„Drugie życie”, wirtualna wystawa Krzyśka Grabary

„Drugie życie”, wirtualna wystawa Krzyśka Grabary. Krzysiek Grabara rozwinął karierę artystyczną podczas pandemii. Sztuka jest dla niego nie tylko powołaniem, ale także nowym rozdziałem w życiu i sposobem na poszukiwanie człowieka w sobie. Wystawa online „Drugie życie” potrwa do 31 grudnia 2021. Obrazy są prezentowane poprzez platformę Kunstmatrix, dzięki czemu odwiedzający mogą poruszać się po wirtualnej przestrzeni galerii, czytać teksty kuratorskie, a także słuchać muzyki towarzyszącej wystawie.

Historia Krzyśka Grabary należy do tych, których się nie zapomina – policjant, który dwa lata przed przejściem na emeryturę zwolnił się z pracy i niedługo po tym zaczął malować. Grabarę na tle innych artystów wyróżnia nietypowa biografia. Malarstwo jest dla niego drugim życiem, które w wieku 34 lat wybrał za pomocą intuicji. Jednak przeżycia, których doświadczył wcześniej mają swoje odbicie w jego pracach. Sztukę traktuje jako pasję, a także sposób na wyrażanie emocji. Zapytany o swój cel artystyczny odpowiada: „W pierwszej kolejności sam przed sobą chcę zobaczyć człowieka, co jest dla mnie bardzo trudne. Chciałbym też pozostawić po sobie coś namacalnego”.
Artysta od 2019 roku stworzył kilkaset prac (wykonanych różnymi technikami), które są teraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie, a jeden z jego obrazów pojawił się na aukcji Sztuki Fantastycznej w Desa Unicum, gdzie na wystawie przedaukcyjnej wisiał razem z pracami Beksińskiego. Grabara był także nominowany w plebiscycie Polska Times “Osobowość roku 2020” (w kategorii Kultura), za rozwinięcie kariery artystycznej w okresie pandemii.
Wirtualna wystawa „Drugie życie” składa się z kilku cykli: „Messanger” przywodzi na myśl ukryte labirynty ludzkiej psyche, „Jestem człowiekiem” to zapis tego, co po człowieku zostaje (m.in odciski palców, którymi namalowane zostały niektóre prace) a „Medytacje” oraz „W poszukiwaniu równowagi” są jak promienie słońca po burzy. Taka jest właśnie sztuka Grabary. Artysta nie ogranicza się do wyrażania jednej palety emocji. Niektóre prace są zapisem krzyku i smutku, inne pokazaniem drogi do spokoju wewnętrznego. Jednak jedno pozostaje takie samo – szczerość artysty przed sobą i odbiorcą.

Drugie Życie
15 września – 31 grudnia 2020
Platforma Kunstmatrix

Wystawa online dostępna pod linkiem https://grabara.art/

Biografia
Krzysiek Grabara urodził się w 1985 roku w Kościanie. W 2009 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie mieszka do dziś. W grudniu 2018, na dwa lata przed emeryturą, zwolnił się z policji, żeby – jak sam mówi – odnaleźć człowieka w sobie. W lutym 2019 roku zaczął malować. Do tej pory stworzył już kilkaset prac, a jego obrazy znajdują się obecnie w kolekcjach prywatnych w 8 krajach na dwóch kontynentach.