Lilak w kuchni

Ta piękna, fioletowa roślina od niedawna wykorzystywana jest również w kuchni. Jej drobne kwiatki ozdobią nasz stół, talerze i wnętrze. Warto się jej bliżej przyjrzeć, bo kryje w sobie niezmierzone bogactwo. Smacznego!

Błędnie bywa nazywany bzem, jednak to dwie różne rośliny. Lilak pochodzi z południowo – wschodniej Azji. W Polsce jest bardzo popularna i łatwo dostępna. Podajemy dwa przepisy na wykorzystanie tych uroczych kwiatków w kuchni.

Ciasteczka z lilakiem

Potrzebne składniki: 3/4 szklanki kwiatów lilaka, 1 1/2 szklanki mąki, 1/3 szklanki mleka sojowego, 4 łyżki oleju kokosowego, garść bakali (migdały, orzechy włoskie, rodzynki), 3 łyżki cukru,  łyżeczka proszku do pieczenia. Mąkę należy zmieszać z cukrem i proszkiem do pieczenia. Następnie dodać olej i mleko, ciasto energicznie zagnieść. Bakalie i kwiatki należy drobno posiekać, wszystko dokładnie wymieszać , rozwałkować i używając foremek, nadać im kształt. Zapiekamy w temperaturze 220 stopni przez 15 minut.

Galaretka z lilaka

Składniki: 1 kubek odszypułkowanych kwiatów lilaka, 1 kubek wrzącej wody, 2 łyżki soku z cytryny, 1/ 8 łyżeczki ekstraktu z wanilii, 2 kubki drobnego cukru, 1 łyżka pektyny.

Oczyszczone z szypułek kwiaty lilaka należy włożyć do słoika i zalać wrzątkiem. Przykrywamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wyciskamy płyn z kwiatów i odcedzamy przez gęste sito, kwiaty wyrzucamy. Następnie dodajemy sok z cytryny. Dodajemy cukier wymieszany z pektyną. Stale mieszając doprowadzamy do wrzenia, chwilę gotujemy. Rozlewamy galaretkę do wysterylizowanych słoiczków, zamykamy hermetycznie i pozostawiamy do ostudzenia.

Smacznego!

Źródło: pinterest