Do czego możesz wykorzystać energię słoneczną?

Słońce to źródło energii o niewyczerpanym potencjale – promienie słoneczne, które docierają do Ziemi w ciągu jednego dnia, mogłyby dostarczyć ludzkości energii na 180 lat. Energię słoneczną możemy wykorzystać do produkcji energii elektrycznej poprzez fotowoltaikę, a także do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych. Zobacz, jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną w swoim domu.

 

System solarny może być świetnym uzupełnieniem tradycyjnych systemów grzewczych i wspomagać instalacje oparte np. na kotłach gazowych czy olejowych. Korzystanie z możliwości, jakie daje nam słońce, jest dobre nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych finansów. We współpracy z marką Vaillant przygotowaliśmy konkretne propozycje wykorzystania energii słonecznej w domach jednorodzinnych.

Energia słoneczna – dlaczego warto ją wykorzystywać?
W obliczu perspektywy rosnących wydatków na energię (do 2020 roku cena za 1 kWh energii elektrycznej ma wzrosnąć aż o 50%!) coraz większą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, a zwłaszcza energia słoneczna. Zalety wykorzystania energii słonecznej w Twoim domu:

  • Jest niewyczerpana i darmowa – pozwala na większe uniezależnienie od dostawców prądu czy rosnących cen paliwa.
  • Ogranicza emisję CO2 – zainstalowanie kolektora słonecznego o powierzchni 4 m2 może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez gospodarstwo domowe o około 1 tonę rocznie – to duże odciążenie dla środowiska!
  • Możliwość połączenia w systemy z dotychczasową instalacją grzewczą – kotłami gazowymi lub olejowymi, pompami ciepła czy kotłami stałopalnymi.

Kolektory słoneczne do podgrzewania CWU
Kolektory słoneczne – płaskie lub rurowe – pobierają energię cieplną z promieni słonecznych i wykorzystują ją do przygotowania ciepłej wody do mycia, a także, w razie potrzeby, do wspomagania centralnego ogrzewania. Wykorzystanie solarnego systemu grzewczego pozwala ograniczyć zużycie energii do ogrzewania CWU o nawet 60%. Przykładem urządzenia, które pozwoli na wydajne korzystanie z energii słonecznej, jest auroTHERM marki Vaillant. Oszczędne i wygodne w użytkowaniu płaskie kolektory znajdą zastosowanie w domach jedno- i wielorodzinnych. 3,2 mm szyba solarna w kolektorach auroTHERM przepuszcza aż do 91% energii promieniowania słonecznego. Dzięki temu istnieje możliwość montażu kolektorów w układzie pionowym (VFK 155 V) oraz poziomym (VFK 155 H).

 

Energia słoneczna to ekologiczne ciepło w Twoim domu
Choć kolektory słoneczne są najczęściej wykorzystywane do przygotowania CWU, to można ich także użyć do wspomagania ogrzewania budynku. Kolektory słoneczne z powodzeniem współpracują innymi nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi np. z kotłami gazowymi. Wówczas służą do wstępnego podgrzania wody grzewczej, dzięki czemu kotły zużywają mniej paliwa w trakcie pracy. Takie połączenie pozwala stworzyć wydajną i oszczędną instalację hybrydową.

By kolektory słoneczne mogły efektywnie dogrzewać dom, zazwyczaj montuje się więcej solarów – wówczas mogą one wyprodukować więcej energii niż w przypadku jedynie podgrzewania CWU. Niestety, takie rozwiązanie może prowadzić do straty dodatkowej energii w okresie letnim, ponieważ energia pochodząca z dodatkowych kolektorów zużywana zimą do ogrzewania domu poza okresem grzewczym przestaje być potrzebna.

Innym zagrożeniem dla instalacji solarnej w miesiącach letnich są wysokie temperatury.  Jeśli nie jesteśmy w stanie kontrolować instalacji, np. kiedy wyjedziemy na wakacje, płyn znajdujący się w kolektorach może się przegrzać, co grozi spadkiem wydajności kolektorów i wystąpieniem szkodliwych osadów.

Problem strat energii oraz ewentualnego przegrzewania instalacji można rozwiązać poprzez zastosowanie specjalnego systemu, który kontroluje przepływ płynu do kolektorów, np. DrainBackSplit firmy Valliant. System solarny składa się z pionowych kolektorów bezciśnieniowych o specjalnej konstrukcji, zbiornika buforowego 300-2000 l magazynującego energię oraz modułu solarnego wyposażonego w wymiennik ciepła i dodatkowy zbiornik.

Zaletą systemu jest pompa, który tłoczy płyn do kolektorów, gdy osiągną odpowiednią temperaturę. Podgrzany płyn spływa do modułu, w którym oddaje ciepło wodzie w zbiorniku buforowym. Jeśli nie ma możliwości przekazania ciepła, np. po osiągnięciu maksymalnej temperatury zbiornika, pompa wyłącza się, a płyn spływa do zbiornika umieszczonego w module, dzięki czemu kolektor nie jest narażony na przegrzanie.

Fotowoltaika – energia słoneczna źródłem prądu elektrycznego
Instalacja fotowoltaiczna opiera się na działaniu paneli fotowoltaicznych, które przetwarzają energię słoneczną na prąd stały. Wyprodukowany prąd trafia do falownika, który zamienia go na prąd zmienny – zasila on sprzęty domowe i przyczynia się większej niezależności domu od sieci energetycznej. Nadmiar energii wyprodukowanej w bardziej słonecznych miesiącach można oddać do sieci energetycznej, a zimą odebrać 80% równowartości przekazanej energii (tzw. system net-meteringu). By skutecznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej w Twoim domu, wybierz system, który zapewni długą i skuteczną pracę modułów fotowoltaicznych. Możesz zdecydować się np. na instalację fotowoltaiczną auroPOWER, dostępną w trzech wersjach o mocy od 290 do 305 W.

System  składa się z:

  • modułów fotowoltaicznych z monokrystalicznymi ogniwami krzemowymi,
  • falownika, który przekształca prąd produkowany przez panele na prąd zmienny (używany w domu),
  • specjalnych modułów zarządzających pracą urządzenia,
  • wysokiej klasy systemu montażowego.

Inwerter system auroPOWER osiąga sprawność do 98,7%, co pozwala spełnić zapotrzebowanie energetyczne dla urządzeń domowych.  Wyróżnia się także wysoką kompatybilnością z innymi komponentami – instalacja fotowoltaiczna może dostarczyć część energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła i centrali wentylacyjnej w pokojach. Bez względu na to, jaki rodzaj instalacji wybierzesz, zastosowanie technologii z wykorzystaniem energii słonecznej w Twoim domu pozwoli Ci cieszyć się ekologiczną i darmową energią przez długi czas. Energia słoneczna, która może być wykorzystana do obniżenia kosztów ogrzewania domu, ciepłej wody, a także zmniejszenia rachunków za prąd, jest bowiem niewyczerpana!