Długie, krótkie czy kolorowe? Wybieramy deskorolki

Każdy amator deski z czterema (zazwyczaj) kółkami, bez zająknięcia wymieni jednym tchem przynajmniej kilka typów deskorolek i szczegółowo opisze czym różnią się one od siebie. Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy wiedzę chcą dopiero zdobyć.

Deskorolka – czyli właściwie co?

Mówiąc najprościej, to zazwyczaj 7 zlepionych ze sobą kawałków sklejki, pokrytych papierem ściernym od góry, od spodu zaś posiadających 4 kółka na łożyskach. Papier ścierny pomaga utrzymać się na desce wpływając na przyczepność obuwia.

Wszystko zaczęło się w XX wieku w USA, gdy surferzy, chcąc doskonalić się w skakaniu po falach Oceanu Spokojnego, doczepili do swoich desek windsurfingowych kółka. Dzięki temu, mogli próbować nowych technik surfowania na suchym lądzie. Dziś deskorolka to już osobna dziedzina sportu ekstremalnego. Młodzi adepci tej niełatwej sztuki, marzą o tym, żeby zrobić kickflipa czy inny trick. Od momentu powstania deskorolka przeszła kilka przeobrażeń i choć technika jazdy bywa podobna, każdy rodzaj deski oferuje inne możliwości dodatkowe.

Longboard

Choć jest zdecydowanie mniejsza od snowboardu to zjazd na niej może się niektórym kojarzyć ze zjeżdżaniem ze stoku narciarskiego – taka jest najdłuższa z deskorolek zwana po prostu longboardem. Najlepiej sprawdza się na długich trasach po mieście i podczas zjazdów z dosyć stromych górek.

Ze względu na gabaryty i ciężar nie nadaje się do wykonywania skomplikowanych ewolucji, nie jest też tak zwrotna jak zwykła deska.

Waveboard

Charakteryzuje się tym, że posiada jedynie 2 bardzo zwrotne kółka. Jazda na niej jest o wiele trudniejsza niż na deskach o 4 kółkach, ponieważ w waveboardzie obracają się one o 360 stopni. Ciężko powiedzieć, czy łatwiej się jeździ waveboardem kiedy wcześniej opanowało się sztukę prowadzenia klasycznej deski, czy lepiej zacząć szkolenie właśnie od dwóch kółek. To bardzo indywidualna sprawa.

Czasami jazda na waveboardzie nazywana jest streetsurfingiem, ponieważ żeby utrzymać równowagę, trzeba używać wszystkich mięśni nóg i umiejętnie pracować biodrami. Waveboard może być jedną deską, lub dwiema, które dodatkowo się ruszają w obie strony – jazda takim modelem wymaga świetnego wyczucia własnego ciała.

Fishboard

Nazwa wywodzi się od ryby, którą deskorolka przypomina kształtem. W porównaniu do longboardów fishboard jest malutki i idealnie nadaje się do jazdy po mieście. Ta maleńka deska jest nie tylko lekka dzięki wykorzystaniu tworzyw sztucznych, dodatkowo też pozwala na znacznie łatwiejsze manewrowanie między przeszkodami.

Wyróżnia się na tle innych także warstwą wizualną – użycie plastiku pozwala na uzyskanie jaskrawych kolorów.

Mountainboard

To z pewnością najbardziej uniwersalny model deskorolki. Mówi się o niej, że to deska do jazdy po każdym terenie. Idealnie sprawdza się latem, kiedy można na niej zjeżdżać po nieośnieżonych stokach narciarskich, które w tym czasie są nieczynne. Dobrze sprawują się na asfalcie, trawie, kamieniach i wyboistej drodze. Modele przystosowane do ekstremalnej jazdy w najtrudniejszych warunkach. Mountainboard pozwala na robienie tricków.

Poza tymi wszystkimi odmianami najpopularniejsze pozostają klasyczne deskorolki – ich długość często nie przekracza 31 cali (to właśnie w tej jednostce podawane są wszystkie wymiary desek), różnią się przede wszystkim wytrzymałością i grafiką umieszczaną na spodzie. Na takich deskach można wykonywać wszelkie możliwe ewolucje, jak też przemieszczać się po mieście.

Niezależnie od tego jaki model deskorolki wybierzesz pamiętaj o tym, że skateboarding to dosyć niebezpieczny sport. Zaopatrz się w ochraniacze na łokcie i kolana oraz koniecznie kask, żeby cieszyć się radością jaką daje sport, bez żadnych kontuzji.

 

źródło: www.nokauttrening.pl