Przybliżamy Was sylwetkę jednego z największych kreatorów haute couture w historii mody. Był osobą skrytą, ale niezwykle utalentowaną, sam Christian Dior nazywał go mistrzem nas wszystkich. Zapoznajcie się z historią legendarnego projektanta.

Cristobal pozostał jednym z najbardziej tajemniczych projektantów mody. Nie bywał na przyjęciach, unikał fotografów. Wyjątek zrobił dla Man Raya i Cartier – Bressona. Przez pięćdziesiąt lat pracy udzielił tylko jednego wywiadu, na rok przed swoją śmiercią. Po pokazie nie pokazywał się publiczności, tak naprawdę niewiele osób go widziało. Nie uczestniczył w przymiarkach swoich klientek, nawet aktorek czy arystokratek. Po pewnym czasie prasa zaczęła wątpić w istnienie Balenciagi. Pomimo tego, że niewiele wiemy o jego życiu prywatnym, pozostawił po sobie arcydzieła krawiectwa, które są podziwiane do dziś.

Cristobal urodził się 21 stycznia 1895 roku w Gueterii, wiosce na północy Hiszpanii. Jego ojciec był rybakiem, a matka uczyła miejscowe dziewczyny krawiectwa i szyła suknie dla dam z towarzystwa. Jej klientką była markiza de Casa Torres, która wstawiła się za dwunastoletnim Cristobalem u krawca z San Sebastian, po tym jak zauważyła wyjątkowy talent u chłopaka. Balenciaga od dziecka towarzyszył matce w czasie przymiarek i pomagał jej przy pracy. Fascynacja modą nie była krótkim epizodem, lecz ukształtowała całe jego dorosłe życie.

Balenciaga okazał sie bardzo pojętnym uczniem i już w wieku 21 lat tworzył kreacje dla Królowej Hiszpanii. W 1918 roku otworzył w San Sebastian swój pierwszy sklep pod szyldem C.Balenciaga. Międzynarodowa śmietanka przyjeżdżała do tej miejscowości korzystać z uroków spokojnego i eleganckiego życia. Wraz z rosnącym zainteresowaniem projektami kreatora, otworzył kolejne sklepy w Madrycie i Barcelonie. Jednak dobrą passę przerwała hiszpańska wojna domowa. W 1936 przeprowadził się do Paryża i z pomocą rysownika polsko – francuskiego pochodzenia Władzia d’Attainville, otworzył sklep przy Avenue George V. W czasie przeprowadzki Cristobal miał czterdzieści jeden lat i był już uznanym projektantem.

W czasie drugiej wojny światowej Balenciaga opuścił okupowany Paryż i powrócił do Madrytu. Paryski butik został na krótko zamknięty, a później znów otwarty. W 1943 roku wynik sprzedaży przerósł kwoty z 1938 roku. Wiele kobiet chciało ubierać się u Balenciagi, na szczęście miały taką możliwość, a konkurencyjne domy pozostawały zamknięte.

Po wojnie sława Balenciagi trwała dalej, a każda kolejna kolekcja ukazywała jego geniusz. W 1950 Vogue ogłosił, że wiosenny pokaz Cristobala jest zachwycający, a Harper’s Bazaar nazwał go najbardziej eleganckim projektantem świata. W jego pracowni kształtowały się kolejne talenty. Jego asystentami byli Andre Courreges i Emanuel Ungaro. Temu pierwszemu Balenciaga sfinansował nawet dom mody, a Hubertowi de Givenchy udzielał zaś lekcji szycia. W latach 60-tych moda damska zmieniła kierunek, era wypraw w kosmos, mini spódniczek i nowych młodych projektantów zepchnęła Balenciagę z podium. W 1968 roku zamknął swój dom mody, pogrążając w żałobie wierne klientki. Zmarł cztery lata później. Projektant wiedział, że świetność haute couture skończy się razem z jego śmiercią  i wyraził życzenie, aby jego nazwisko umarło razem z nim. Tak się jednak nie stało w latach 90-tych nastąpiła reaktywacja domu mody Balenciaga pod kierownictwem dyrektora kreatywnego Nicolasa Ghesquière. Po piętnastu latach na tym stanowisku zastąpił go młody utalentowany Alexander Wang. Jednak i ten amerykańskie designer po trzech latach współpracy z domem mody opuszcza stanowisko dyrektora kreatywnego. Cały świat mody zastanawia się teraz kto zasiądzie za sterem Balenciagi.