Co się dzieje, kiedy przechodzimy klimakterium?

Kiedy przychodzi okres przekwitania, wiele kobiet martwi się, że będzie to dla nich jeden z trudniejszych etapów w życiu. Co prawda wiele pań uskarża się na występowanie nieprzyjemnych objawów klimakterium, jednak aktualne osiągnięcia nauki oraz dostępna wiedza pomagają specjalistom w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania. Menopauza to naturalny okres, który prowadzi do zakończenia etapu płodności u kobiet – takie objawy jak uderzenia gorąca czy bezsenność nie muszą być problemem.

Dlaczego kobiety przechodzą menopauzę?

Przez całe życie w naszym organizmie zachodzi wiele zmian. Są one naturalne i niezbędne do dalszego funkcjonowania. W okresie dojrzewania ciało przygotowuje się do okresu płodnego. Dzięki temu kobieta w przyszłości ma możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Etap ten nie będzie przecież trwać cały czas – niebezpieczne byłoby zajście w ciążę w momencie, kiedy mamy już sześćdziesiąt lat, a proces starzenia wpływa na nasze samopoczucie oraz kondycję.

Dlatego też pojawia się klimakterium. Kobieta jest w takim wieku, kiedy wciąż czuje się dobrze, natomiast poczęcie dziecka mogłoby być dla niej niekorzystne – szczególnie zdrowotnie. Sam proces przekwitania jest nieco skomplikowany i podzielony na fazy (w niektórych obecne są uderzenia gorąca, nieregularna miesiączka oraz wahania nastroju), natomiast w końcowej dochodzi do całkowitego zatrzymania krwawienia. Jeżeli przez najbliższe dwanaście miesięcy nie pojawi się okres, to najpewniej już nie wróci.

Jaki wpływ ma menopauza na nasze ciało?

Podczas klimakterium dochodzi nie tylko do zmian związanych z zatrzymaniem okresu płodności. Wyraźne różnice zauważalne są także w samopoczuciu oraz w wyglądzie naszego ciała. U wielu kobiet problem z niestabilną gospodarką hormonalną oznacza przyrost wagi. Nierzadko niezbędna jest zmiana diety na taką, która pomoże utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Jednocześnie zauważalna zmiana dotyczy także skóry – staje się ona mniej napięta i nie tak jędrna jak wcześniej. Ulega ona nie tylko działaniu grawitacji – przyspieszony proces starzenia sprawia, że zaczyna jej brakować niezbędnych składników. Dlatego kurację przeciwstarzeniową dobrze jest zacząć jeszcze zanim pojawi się menopauza. Cera potrzebuje dogłębnie nawilżającej pielęgnacji – zwłaszcza w okolicach oczu oraz ust. Podczas porannej i wieczornej rutyny nie należy zapominać też o szyi i dekolcie. Są to takie miejsca, po których szczególnie widać upływający czas.

Jak przetrwać klimakterium? 

Chociaż niektóre objawy mogą przysparzać trudności w codziennym funkcjonowaniu (a już zwłaszcza uderzenia gorąca), to jednak trzeba pamiętać, że klimakterium jest potrzebnym etapem, który zachodzi w organizmie każdej kobiety osiągającej odpowiedni wiek (zazwyczaj przekwitanie występuje między 45. a 55. rokiem życia). Większość symptomów można niwelować przy pomocy domowych sposobów, które znane są nam od wielu lat. W trudniejszych przypadkach konieczna jest interwencja specjalisty, który zaleci kurację hormonalną pomagającą wyrównać poziom estrogenu.