Casa de la Roca :: ukryty dom w Meksyku

W górach na obrzeżach Valle de Bravo, w miasteczku położonym nad jeziorem, dwie i pół godziny drogi na zachód od miasta Meksyk, firma Cadaval & Solà-Morales z siedzibą w Barcelonie zaprojektowała budynek Casa de la Roca, w kształcie litery Y, który łączy się z otaczającym go lasem.

Dom o powierzchni 300 metrów kwadratowych ma nietypowy układ. Składa się on z trzech skrzydeł o podobnej wielkości, które rozchodzą się od wspólnej przestrzeni w środku domu. Zarówno salon i jadalnia mają „otwarte” boki, z których z jednej strony roztacza się widok na las, zaś po drugiej stronie na jezioro.

Zainspirowany otaczającym środowiskiem, budynek został zaprojektowany tak, aby w pełni wykorzystać miejsce, w którym się znajduję: każde z ramion ciągnie się z centralnego, środkowego punktu w innym kierunku, oferując mieszkańcom wiele różnych perspektyw, oglądania leśnych widoków. „Krajobraz otaczający dom to wyjątkowe miejsce, który możemy celebrować z każdego zakątka posiadłości” – wyjaśniają architekci. Majestat świata naturalnego został tutaj uszanowany; dom nie próbuje podbić zalesionej ziemi, na której jest zbudowany, raczej stosuje techniki kamuflażu, aby wtopić się w otoczenie.

Casa de la Roca została zbudowany z betonu, zewnętrzna część budynku została pomalowana na kolor czarny, aby zmniejszyć kontrast z otoczeniem. Masa termiczna betonu pomaga również regulować temperaturę, wspomagając naturalny system ogrzewania i chłodzenia, w który dom został wyposażony. Do budowy konstrukcji dachowej użyto drewna pochodzącego z upcyclingu, a zwieńczono go zielenią, która pasuje do otaczających lasów.

źródło: pereznieto.com