Beaujolais Nouveau, czyli święto młodego wina

Święto wina jest hucznie obchodzone we Francji w każdy trzeci czwartek listopada. To właśnie wtedy tysiące miłośników wina i nie tylko, kosztuje tego charakterystycznego dla Francji trunku, pochodzącego z bieżącego rocznika. Fenomen święta szybko przeniknął do innych krajów – sprawdźmy więc na czym polega i jakiego wina można wtedy spróbować.

Niepowtarzalny smak wina
Nazwa Beaujolais nawiązuje do regionu w północnej Francji, gdzie znajdują się ogromne obszary winnic, zajmujące około 10 km szerokości i aż 150 km długości. W regionie tym przeważa winogron Gamay, z którego powstają wyśmienite czerwone wina. Charakteryzuje je kwaskowo-owocowy smak z wyczuwalną nutą porzeczek lub truskawek, dzięki czemu jest odpowiednie zarówno do czerwonych mięs, jak i serów, ryb oraz drobiu. Aby wydobyć z niego to co najlepsze, należy je schłodzić do temperatury 12-16 °C.  Poza szczepem winogron, z jakiego jest przygotowywane, wino zawdzięcza swój wyjątkowy aromat przede wszystkim charakterystycznemu procesowi produkcji: zostaje poddane przyspieszonej winifikacji i jest gotowe do spożycia tuż po fermentacji. W związku z tym, termin jego spożycia jest nieco krótszy niż innych win i wynosi od 6 tygodni, do roku. Degustacja wina z bieżącego rocznika stała się okazją do świętowania nie tylko we Francji. Zwyczaj ten jest także popularny wśród Włochów i Hiszpanów, dla których spożywanie winnego napoju jest przede wszystkim okazją do spotkań towarzyskich w pubach i restauracjach.

Wieczór w stylu francuskim? Czemu nie!
Nic nie stoi na przeszkodzie, by tę najbardziej kultywowaną w południowych krajach tradycję, przenieść na grunt lokalny. Wśród Polaków również znajduje się wielu smakoszy czerwonego wina. Chętnie sięgamy po nie podczas niedzielnego obiadu, romantycznej kolacji lub po prostu spotkań z przyjaciółmi. Jeżeli prowadzisz restaurację i chcesz zorganizować coś oryginalnego dla swoich klientów, to wieczór w stylu francuskim może okazać się naprawdę świetnym pomysłem. Degustacja tegorocznych win, podczas której można także spróbować dań kuchni francuskiej, przyciągnie uwagę zarówno koneserów, jak i tych, którzy po prostu lubią próbować nowości. Czego zatem nie powinno zabraknąć w karcie dań, by zadowolić podniebienia najbardziej wytrawnych sympatyków kuchni francuskiej? Zdecydowanie beaujolais noveau, a także innych rodzajów win pochodzących z tego regionu, np. beaujolais villages lub crus beaujolais. Aby napój i potrawa tworzyły duet idealny, warto postarać się, by w menu pojawiły się czerwone mięsa (np. wołowina z brokułami i koprem włoskim), drób i ryby. Sandacz w prawdziwkach, pierś z kurczaka w cieście francuskim, rolada drobiowa ze szpinakiem, czy też sałatka z panierowanym serem camembert będą komponować się młodym winem wyśmienicie. Jako przekąski można zaproponować bagietkę z jednym z francuskich serów, a nawet pasztet! W XVI wieku, młode francuskie wino towarzyszyło potrawom z podrobów, a niektórzy nawet popijali je jedząc kaszankę, dlatego we współczesnym wydaniu, pasztet będzie świetnym powrotem do źródeł.

Jeżeli poszukujesz więcej inspiracji na to, w jaki sposób zorganizować wieczór w typowo francuskim stylu, zajrzyj na: unileverfoodsolutions.pl