Anita Tomala jest absolwentką Wydziału Grafiki Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się ilustracją i projektowaniem. A co najważniejsze tworzy dział sztuki, które kuszą w wielu wnętrzach!

Opowiedz o świecie Twojej wyobraźni i magicznych stworzeń.
Prace, które tworzę to ilustracje wyobraźni. Przepełnione są tym co dla mnie magiczne w przyrodzie. Księżyc, gwiazdy, rośliny, zwierzęta, a po między nimi człowiek, który jest częścią natury. Lubię wymyślać własne wyobrażone postacie. Fascynuje mnie roślinność, a przede wszystkim kwiaty i ich struktura, która o każdej porze roku wciąż zachwyca. Uwielbiam przeglądać stare ilustracje botaniczne, które stają się dla mnie inspiracją w tworzeniu nowych własnych wersji kwiatowych grafik.

Czym dla ciebie jest projektowanie?
Przede wszystkim jest to dla mnie łączenie użyteczności z artyzmem. Staram się tak organizować swoją pracę. Daję się ponieść wyobraźni, ale zarazem myślę nad funkcją danej grafiki, do kogo miałaby ona być skierowana, w jakim wnętrzu mogłaby zaistnieć. Tak się składa, że jestem projektantką graficzną z zawodu. Tworząc swoją markę zajmuję się wieloma dziedzinami. Tworzę ilustracje, wizualizacje grafik, zdjęcia, ale także między innymi jestem odpowiedzialna za oprawę graficzną. W projektowaniu łączę techniki tradycyjne,
odręczne z narzędziami cyfrowymi. Komputer jest ułatwieniem w pracy, ale ważne jest dla mnie zachowanie naturalnego charakteru ilustracji.

Jak klienci reagują na Twoje prace?
Bardzo pozytywnie. Cieszę się, że moje prace są na tyle uniwersalne, że doceniają je zarówno dzieci jak i dorośli.

Jakie to uczucie kiedy wiesz, że twoje dzieło wisi w wielu wnętrzach i domach?
Bardzo często o tym rozmyślam, gdzie i w jaki sposób ktoś powiesił moje prace. Jestem ciekawa jakie emocje wzbudzają, ile małych oczu przed zaśnięciem zapatrzy się w moje ilustracje, a potem w nocy ma bajkowe sny 🙂

Często projektujesz na zamówienie?
Bardzo często zgłaszają się do mnie klienci, którzy proszą o zmianę kolorystyki bądź kompozycji grafik, aby pasowały do danego pomieszczenia. Taka praca jest dla mnie inspirująca, ponieważ mam okazję spojrzeć na swoją pracę w szerszym kontekście. Wychodzę poza kadr grafiki, a jednocześnie wpadają mi do głowy nowe pomysły i rozwiązania. W ten sposób tworząc ilustracje realizuję się także w dekoratorstwie wnętrz, które bardzo mnie interesuje. Tworzę także prace od podstaw na specjalne zamówienie. Jestem otwarta na różne formy współpracy.

 

Zobaczcie całą galerie na pakamera.pl