Aranżacje domu – te pomysły zmienią charakter każdego mieszkania!

Trendy aranżacyjne zmieniają się nieustannie. Na szczęście jednak istnieją sposoby na to, by urządzić mieszkanie w taki sposób, by zachwycało ono niezależnie od panujących trendów. Z pomocą przychodzą dekoracje ścian, które odmienią dom nie do poznania. Mowa tu m.in. o panelach i okładzinach ściennych, które niezmiennie od lat zachwycają swoją elegancją. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Aranżacje domu

Jak odmienić wygląd domu bez remontu?

Zmiana wystroju oraz wyglądu pomieszczeń nie zawsze musi wymagać przeprowadzenia remontu generalnego. Naprawdę olśniewający efekt, dają panele i okładziny ścienne. W dodatku pozwalają one stworzyć naprawdę ciekawe aranżacje domu – i to stosunkowo niewielkim kosztem. Poniżej przedstawiamy najciekawsze propozycje!

Fornir kamienny na ścianie

Fornir to nic innego jak cienkie, ok. 2-3 milimetrowe pasy okładziny imitującej kamień. W dodatku są one zwykle gotowe do przyklejenia. Co więcej, kamień dekoracyjny na ścianie jest bardzo elastyczny – wszystko za sprawą podkładu z włókna szklanego i żywicy poliestrowej, które zastosowano do produkcji forniru. Dlatego też jego przyklejenie do ściany jest łatwe. Materiał ten pozwala na stworzenie wielu ciekawych aranżacji. Fornir można wyłożyć np. na całej ścianie lub też na jednym z jej fragmentów. W ten sposób można wydzielić w pomieszczeniu kącik telewizyjny. Ściana z forniru stanowi piękne tło dla sprzętów RTV. Może ona również posłużyć jako tło dla fotela do czytania itp. Poza ogromną ilością możliwych aranżacji wnętrz fornir ma również i inne zalety. Materiał ten można wykorzystać również jako okleinę mebli, kominka oraz na drzwi zewnętrzne. Ponadto sprawdzi się on nie tylko w salonie, ale również wszędzie tam, gdzie gromadzi się wilgoć. Fornir można więc wykorzystać w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka.

Lamele ścienne

Kolejnym elementem, który odmieni aranżację mieszkania, są lamele naścienne, które są rodzajem okładziny. Wykonane z drewna lub materiałów je imitujących – montuje się je np. w rzędach pionowych, gdzie każdy lamel jest ułożony w równych odstępach obok siebie. Nie należy jednak mylić ich z używaną dawniej boazerią. Lamele najczęściej zakłada się na jednej ścianie lub ewentualnie na jej części. Co więcej, można je także wykorzystać do wykonania ścianki działowej lub tła, które pomoże wydzielić w pomieszczeniu strefy. Lamele wykorzystane w roli ścianki działowej mają atrakcyjną, ażurową formę. Warto również wspomnieć, że pełnią one funkcję akustyczną. Zawieszone na ścianie lamele  skutecznie rozproszą fale dźwiękowe oraz wytłumią hałasy. Na końcu warto również wspomnieć, że ta dość niepozorna dekoracja wpływa również korzystnie na utrzymanie temperatury w pomieszczeniu.

Aranżacje domu

Panele ścienne

Ostatnią z naszych propozycji są panele ścienne, które w efektowny sposób pomogą uzyskać niebanalne wnętrze. Można je stosować zarówno w małych, jak i bardziej przestronnych wnętrzach, a ich montaż jest bajecznie prosty. Podobnie jak fornir, mogą być wykorzystane np. do stworzenia ścianki dekoracyjnej dla zawieszanego na ścianie telewizora. Mają one jednak tą przewagę, że pozwolą ukryć okablowanie telewizora, co podniesie estetykę wnętrz. Panele ścienne można również wykorzystać do stworzenia ścianki, na której zawiesi się obrazy, zdjęcia lub inne pamiątki rodzinne.Aranżacje domu

Nie tylko ściany

Niezwykle ważnym elementem każdego pomieszczenia są również okna, które w zależności od stylu wnętrza można również odpowiednio zaaranżować za pomocą firanek, karniszy, kurtyn oraz wielu innych ozdób. Nowoczesne wnętrza kładą nacisk na światło. Dlatego też poleca się wybór firanek, które wpuszczą do wnętrza wystarczającą ilość światła dziennego. Wiele osób rezygnuje również z zawieszania jakichkolwiek firan – zwłaszcza jeżeli mowa o drzwiach prowadzących z salonu na taras. Warto jednak pamiętać o tym, że najwięcej światła wpuszczają czyste okna. Dlatego też warto zainwestować w kilka gadżetów, które tak jak myjka do okien ułatwią to zadanie.