Lekcja włoskiego stylu nr 2: ALESSI

Czy prozaiczne przedmioty używane przez nas każdego dnia, typu solniczka, pieprzniczka, czy wyciskarka do soku mogą być dziełem sztuki?  Okazuje się że tak. Niektóre stają się ikonami designu. Taki los spotkał wyciskarkę projektu Philippe Starck dla Alessi.
Dla niewtajemniczonych (nie wiem czy tacy są:) ) kilka słów o Alessi.

Firma Alessi została założona w 1921 roku przez Giovanni Alessi. Dzięki jego synowi Carlowi Alessi w latach trzydziestych przedmioty sygnowane przez firmę weszły do kanonu wzornictwa we współczesnym rozumieniu tego słowa. To wszystko uczyniło Alessi czołowego przedstawiciela zjawiska znanego na całym świecie jako Fabryka Włoskiego designu.

Alessi, na przestrzeni lat swojej działalności, produkowała przedmioty opracowane przez ponad dwustu projektantów, wśród których warto wymienić nazwiska takie, jak Ettore Sottsass, Richard Sapper, Achille Castiglioni, Aldo Rossi, Michael Graves, Massimo Morozzi, Philippe Starck, Stefano Giovannoni i Guido Venturini, Enzo Mari.

Teraz o samym projektancie: Philippe Starck urodził się w Paryżu w 1946 roku i jest jednym, z najwybitniejszych designerów naszych czasów. Zdobywca wielu prestiżowych nagród. Jeśli chodzi o dziedziny artystyczne, to hmm… człowiek orkiestra: projektuje budynki, wnętrza, meble, jest dyrektorem artystycznym. Pożądany na całym świecie, swoje projekty realizuje w Japonii, Niemczech, Francji, USA i Włoszech.

alessi1Słynny wyciskacz do cytryn jest jednym z pierwszych projektów Starcka dla Alessi i przypada na druga połowę lat 80. Ten przedmiot jest jednym z najdoskonalszych przykładów na rolę Alessi jako mediatora w wyrażeniu kreatywnego potencjału w najbardziej burzliwych dziedzinach artystycznych. Forma jest antagonistyczna do przypisanej mu funkcji, aby sprowokować do dyskusji na temat znaczenia designu. Pomiędzy formą i funkcją powinna istnieć pewna równowaga. Mimo iż są one ze sobą ściśle powiązane, mają trochę wolności. Stąd powstaje miejsce na interpretację formy przez projektanta.

Wyciskacz Juicy Salif inspirowany jest wyglądem kałamarnicy. Stał się ogromnie popularny, szykowny, wykonany z polerowanego aluminium jest jednym z najbardziej pożądanych projektów Alessi. Doczekał się miejsca na wystawach w muzem, m.in w Muzem Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku.

alessi2

Przedmioty Alessi są tak ładne i kolorowe, że aż chce się je mieć. Nie wiem czy wybraliście się na maraton Ciemna Peroni. Ja byłam. Jednym z filmów były wyznania zakupoholiczki. Widziałyście wzrok głównej bohaterki w sklepie Alessi? 🙂 Ja chyba wyglądałabym tam tak samo.