5 pomysłów na ozdobę sufitu

Masz dosyć swojego nudnego, białego sufitu? Wykorzystaj kasetony styropianowe, rozety, gzymsy lub niebanalne kolory farb i odśwież jego wygląd!

Podczas planowania prac wykończeniowych mieszkania zazwyczaj pomijamy przestrzeń sufitu. A to poważny błąd, biorąc pod uwagę jego istotną funkcję dekoracyjną. Dobrze zaplanowany wygląd sufitu dopełnia efekt wizualny całego wnętrza oraz pomaga w tworzeniu jego charakteru. Zapoznaj się z naszymi pięcioma pomysłami na ozdobę sufitu.

1.Kasetony styropianowe

Choć przez niektórych uważane za relikt przeszłości, kasetony styropianowe przeżywają obecnie swój renesans, coraz częściej goszcząc w nowo powstających domach. Bogactwo wzorów i wariantów kolorystycznych w połączeniu z prostotą montażu sprawiają, że kasetony stanowią tani i jednocześnie efektowny element wykończeniowy mieszkań. Baw się ich fakturą i efektownymi połączeniami kolorystycznymi. Twórz estetyczne wzory, przypominające barwne mozaiki. Unikaj nudy i postaw na odważne rozwiązania!

2. Farba

Sufit wcale nie musi być biały. O ile twoje mieszkanie nie jest zbyt niskie i nie potrzebujesz tworzyć w nim optycznego wrażenia większej przestrzeni, postaw na kolor i fakturę. Intensywna barwa wyraźnie zaznaczy granice między ścianą a sufitem, przez co poszerzy pomieszczenie. Co najważniejsze, niebanalny odcień doda charakteru pozbawionym wyrazu wnętrzom.

3. Rozety, gzymsy i listwy

Niezawodnym sposobem na subtelne ozdobienie sufitu są sztukateryjne rozety, gzymsy oraz listwy. Dzięki nim nawet biały sufit zyska ciekawy wygląd, uszlachetniając wystrój całego wnętrza. Jeśli zdecydujesz się na białe detale, możesz pozwolić sobie na bogatsze wzornictwo. Jeśli jednak wybierzesz elementy w kontrastowym kolorze, nie przesadzaj z ich fakturą oraz dodatkowymi ozdobami. Pamiętaj, że najważniejszy jest umiar.

4. Podwieszany sufit

Ciekawy wizualnie efekt tworzą sufity podwieszane, które sprawdzą się zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach. Oferują możliwość zamontowania na nich instalacji świetlnej, która nada pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru. Sufity podwieszane są chętnie wykorzystywane w sypialniach ze względu na intymną atmosferę, jaką tworzą zamontowane na nich lampki.

5. Estetyczny żyrandol

Nie musisz bezpośrednio ingerować w wygląd sufitu, by odmienić jego oblicze. Skutecznie zrobisz to, dobierając żyrandol o oryginalnym kształcie i kolorze. Wybór właściwego modelu zależy od charakteru twojego wnętrza. W ostatnich latach najpopularniejsze są futurystyczne akcesoria, wpisujące się w wygląd nowoczesnych projektów. W sklepach znajdziesz mnóstwo modeli o dużych kloszach, utrzymanych w stonowanych barwach – czerniach i szarościach. Żyrandol może stanowić także pojedynczy, wyraźny element twojego pokoju. Wybierz klosz o intensywnym kolorze, by zyskać ciekawy wizualnie kontrast.

Istotna część projektu

Przymierzając się do planowania wystroju wnętrza twoich czterech ścian, nie bagatelizuj przestrzeni sufitowych. Oryginalny kolor, eleganckie detale, niebanalne wzory oraz przyciągające uwagę oświetlenie sprawią, że sufit będzie estetycznym dopełnieniem wyglądu każdego domowego pomieszczenia.