17 Festiwal AfryKamera już 30 września w Warszawie

17. AfryKamera odbędzie się w dniach 30.09-9.10.2022 w warszawskiej Kinotece oraz online, w dniach 22-31.10.2022 na platformie VOD.Warszawa. Festiwal zawędruje również do innych miastach Polski: Szczecina, Wrocławia, Łodzi, Konina, Rzeszowa, Krakowa, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego.

17 Festiwal AfryKamera

Festiwal AfryKamera, to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej. Tegoroczna edycja AfryKamery, to kino artystyczne i gatunkowe, spotkania z gośćmi, debaty na temat przyszłości Afryki, wystawa artystów i artystek afrykańskich, warsztaty muzyczne i taneczne oraz zajęcia dla dzieci, market afrykański, a także koncerty zespołów afrykańskich.

Program filmowy festiwalu skupia się wokół dwóch wątków tematycznych „Africa mon amour” – to miłosne spojrzenie na kontynent, który będzie mówił o miłości między ludźmi, do kontynentu i kraju, w którym mieszkają. Pokazane zostaną najlepszy filmy roku w Afryce „The Gravedigger’s Wife”/ „Żona grabarza” Khadara Ayderusa Ahmeda (Somalia), w którym główny bohater Guled, grabarz z Dżibuti, stara się zebrać pieniądze na opłacenie operacji, gdy jego żona Nasra ciężko zachoruje na chorobę nerek, czy afrykańska odpowiedź na klasykę kina azjatyckiego „Spragnieni miłości”, czyli „Tug of War” Amila Shivji (Zanzibar / Tanzania).

17 Festiwal AfryKamera

Pojawi się również zwycięzca Karlowych Warów z 2021 „As Far As I Can Walk” – serbski dramat z Stefana Arsenijevića. Jest to współczesna opowieść nawiązująca do bohaterki średniowiecznej serbskiej poezji epickiej, o parze z Ghany żyjącej jako uchodźcy w Belgradzie. Ponadczasowa adaptacja stawia pytania o tożsamość, tradycję, rasę i miłość.

Drugi wątek tematyczny festiwalu, to „ Korzenie muzyki”. Spojrzenie na muzykę afrykańską i jej rozwój przez lata 60-te. Pokazane zostaną dokumenty o znaczeniu takich nurtów jak afrobeat, rumba, morna, poprzez przedstawienie największych gwiazd minionych dekad m.in. dokument produkcji Peru, Kongo pt. The Rumba Kings/ Królowie Rumby reż. Alan Brainr oraz dokument biograficzny „Cesária Évora” reż. Ana Sofia Fonseca. O sławnej w latach lat 90. pieśniarce pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka. Właśnie tam udaje się reżyserka filmu po śmierci Cesárii Évory, by dowiedzieć się, co kryło się za wizerunkiem diwy i w smutku wykonywanych przez nią utworów. Odpowiedź przynoszą opowieści tych, którzy byli blisko niej, i nieznane dotychczas archiwalia. Wyłania się z tego obraz kobiety boleśnie doświadczonej przez los i artystki ciągle poszukującej wolności.

17 Festiwal AfryKameraCiekawą propozycją jest również dokument o Nigerii ,,Zaułek Starszych” (Nigeria 2021) w reżyserii Siji Awoyinka. (Premiera polska filmy miał miejsce w sierpniu br. na festiwalu African Beats). Urodzony w Londynie młody nigeryjski fan muzyki dokonuje szokującego odkrycia, że wiele nigeryjskich ikon muzycznych nie posiada kopii swoich własnych nagrań. Wraca więc do Lagos, aby je ponownie nagrać. Film jest kroniką muzyki – od juju do afrobeatu i wszystkiego pomiędzy – oraz jej paraleli z ewolucją społeczno-polityczną Nigerii od kolonialnych lat 50. do ruchu nacjonalistycznego i niepodległości w latach 60. Rzadkie materiały archiwalne ubarwiają tę bogatą w występy wycieczkę przez historię narodowej muzyki.

17 Festiwal AfryKameraPojawi się też wątek afrofuturyzmu, do którego nawiązuje projekt plakatu autorstwa Honoraty Karapudy przy wsparciu niezwykłych afrykańskich artystów. Pokazany zostanie m.in. klasyk si-fi z 1974 r. „Space is the Place” reż. John Coney. Bohaterem jest pochodzący z Saturna Sun Ra, który wraz z orkiestrą, po kilku latach podróży w kosmosie w statku napędzanym muzyką, ląduje w Oakland, w stanie California, by zabrać ze sobą tych przedstawicieli swojej rasy, którzy zagubili się w ziemskiej rzeczywistości.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się koncerty, prezentujące afrykańską scenę muzyczną „AFreaks by AfryKamera”. 1 października 2022 r. w Klubie DZIK wystąpią: angolsko-portugalski zespół Batida apresenta IKOQWE, szwajcarski producent Daniel Jakob, znany jako Dejot oraz Dubokaj, duet Lua Preta oraz kolektyw didżejski pod nazwą Laboratortio Tropical Crew.

Bilety na koncert do kupienia: https://goingapp.pl/wydarzenie/afreaks-by-afrykamera/pazdziernik-2022

Więcej informacji na temat festiwalu i koncertach znajduje się na stronie www.afrykamera.pl

FB: https://www.facebook.com/afrykamera/
IG: https://www.instagram.com/afrykamera/
FB Klub DZiK: https://www.facebook.com/DomZabawyiKulturyDZiK/

Jeśli chcesz być na bieżąco koniecznie śledź naszą zakładkę WYDARZENIA.