Yeah Yeah Yeahs powrót po 9 latach

Zespół Yeah Yeah Yeahs oficjalnie powraca po 9 latach z premierowym materiałem! Karen O, Nick Zinner i Brian Chase ogłosili dziś, że ich piąty album studyjny, „Cool It Down”, ukaże się 30 września nakładem Secretly Canadian. Zespół właśnie zaprezentował pierwszy singiel – „Spitting Off The Edge Of The World” z gościnnym udziałem Perfume Genius.

Yeah Yeah Yeahs„Cool It Down” jest już dostępny w przedsprzedaży. Ten ośmioutworowy album, zatytułowany „Cool It Down”, to mistrzowska mieszanka wszystkich najpiękniejszych smaków zespołu, który w ciągu intensywnej działalności w latach 2000 – 2013 zasłynął niesłychaną wręcz różnorodnością, zaskakując słuchaczy kilkoma istotnymi wolatmi stylistycznymi. Nowy materiał według zapowiedzi ma dostarczyć fanom zespołu wielu wzruszeń i z pewnością stanie się punktem zwrotnym w ich historii.

Oto co na temat powrotu ma do powiedzenia podekscytowana Karen O: „Wszystkim, którzy czekali, naszym drogim fanom, dziękujemy, znów jesteśmy w fazie „fever to tell”, a pisanie nowych piosenek wiązało się ze sporą dawką dreszczy, łez i euforii, które łagodzą ból i pozwalają ujawnić prawdę. Nie muszę Wam mówić, jak wiele przeszliśmy w ciągu ostatnich dziewięciu lat od czasu ostatniej płyty, bo Wy też przez to przechodziliście, a my Was kochamy, widzimy Was i mamy nadzieję, że czujecie to, co my. Nie uciekamy od tych uczuć ani nie wycofujemy się z tego, co nas wszystkich ostatnio ogarnia. Więc tak, nie spieszyliśmy się, ale teraz z radością informujemy, że nowa muzyka jest gotowa i niemal samoistnie z nas wypływa”.

„Płyta nosi tytuł 'Cool It Down’, który został zaczerpnięty z mniej znanej piosenki Velvet Underground. Powiedziałam Alex Prager, której zdjęcie zdobi okładkę naszej płyty, że ten obrazek podsumowuje to, jak ja, Karen, czuję się egzystencjalnie w tych czasach! Ale zawsze jest coś więcej do opowiedzenia. Tak oto zaczyna się nasza nowa historia, przedstawiamy wam z pochylonymi głowami i pięściami w górze „Spitting Off the Edge of the World” z udziałem Perfume Genius.

Okładka albumu Yeah Yeah Yeahs „Cool It Down”

Yeah Yeah YeahsZespół udostępnił pierwszy singiel, którego premiera radiowa odbyła się na antenie Sirius XMU – wyprodukowany przez Dave’a Sitka utwór „Spitting Off the Edge of the World” z gościnnym udziałem Perfume Genius. Przejmująca i podniosła piosenka, której najważniejszy element z pewnością stanowią natychmiast rozpoznawalne głosy Karen O i Perfume Genius oraz tekst będący refleksją nad stanem środowiska i potrzebą szczerości w kwestii szkód, jakie wyrządzamy Ziemi. Karen wyjaśnia: „Widzę młode pokolenia, które stoją na krawędzi przepaści, stawiając czoła temu zagrożeniu z gniewem i buntem. Jest w tym nadzieja, która pobudza do działania”.

Perfume Genius występuje również w teledysku, gdzie wciela się w rolę anioła zemsty pod postacią kierowcy limuzyny u boku Karen O, która sama siebie określa jako „desert rebel queen”. Reżyserem klipu jest wieloletni współpracownik YYYs, Cody Critcheloe (aka Ssion), który zaprojektował ikoniczną oprawę graficzną „Fever To Tell”, a także wyreżyserował niesamowity teledysk Perfume Genius „Queen”.

Karen O podzieliła się także kilkoma uwagami na temat teledysku: „To wymarzona współpraca z jednym z naszych ulubionych artystów XXI wieku, Codym Critcheloe, który stworzył oprawę graficzną naszej pierwszej płyty w 2003 roku, a przez ostatnią dekadę tworzył wizjonerskie teledyski. Nadszedł czas na ponowną współpracę, a sesja zdjęciowa w Kansas City była jak sen – taki sen, jak po zjedzeniu czegoś naprawdę tłustego tuż przed snem; dziwaczny, poetycki i intensywny. Perfume Genius był niewiarygodnie łaskawy, tarzając się w zimnym błocie jako mój pilot i kradnąc scenę za sceną swoim surrealistycznym urokiem. Zaufaliśmy Cody’emu bezgranicznie, a on przerósł nasze oczekiwania i dał nam nasz „November Rain”. Duch YYYs żyje i ma się dobrze dzięki oczom Cody’ego Critcheloe. Niestandardowa limuzyna Yeahsów była w dużej mierze jego dziełem, napędzanym miłością”.

Cool It Down – tracklista:

1. Spitting Off the Edge of the World feat. Perfume Genius
2. Lovebomb
3. Wolf
4. Fleez
5. Burning
6. Blacktop
7. Different Today
8. Mars

Zespół ogłosił także pierwsze koncerty – bilety można kupować za pośrednictwem strony yeahyeahyeahs.com