Wyczekiwany debiut Przebiśniegów już jest! Zespół prezentuje swoje „Letnie myśli”

Po roku pracy Przebiśniegi przedstawiają światu swój wyczekiwany debiutancki album noszący tytuł „Letnie myśli”.

Przebiśniegi - „Letnie myśli”
Utwór o tym samym tytule otwierający album to zaproszenie do świata Przebiśniegów. Słuchacza wita autorski miks melancholii i słodyczy, podlany sosem nietuzinkowej, etnicznej warstwy perkusyjnej, gitary akustycznej oraz charakterystycznych sampli. Piosenka obraca się wokół nawarstwiających się melodii wyśpiewanych głosami Markusa Żamojdy i Jana Bąka. To początek historii, którą opowiada album – każda z kolejnych piosenek rozwija albo przetwarza te treści.

Na albumie niespieszne tempo wsi i przyrody odbija się echem w piosenkach takich jak „Melodia zamierzchła”, „Cisza” czy singiel „Pod czerwonym niebem”, podczas gdy zgiełk miasta jest obecny w utworze „Sawanna” albo balladzie „Kierunek”. Przebiśniegi to różnorodność, zmienność, a nawet sprzeczność. Spójności należy się tu upatrywać w tekstach, niezmiennie poetyckich i niekiedy nacechowanych humorem.

Innym znakiem rozpoznawczym jest sposób, w jaki trio (Jan Bąk, Joanna Jewuła, Markus Żamojda) miesza swoje głosy, prezentując intrygującą przeplatankę – obecne są tu utwory śpiewane w duecie, samotnie i w towarzystwie wszystkich głosów, spośród których każdy wzbogaca utwory inną barwą i nastrojem.

Już pierwszych pięć singli zapowiadających płytę spotkało się ze świetnym odzewem ze strony dziennikarzy i słuchaczy. – Od samego początku dostawaliśmy dobre sygnały. Każde miłe słowo nas napędza – mówi zespół. – Znaczenie tego albumu jest dla nas fundamentalne, bo odkrywa on nasze fundamenty. Pokazuje w przekrojowy sposób, z czego jesteśmy ulepieni. Czujemy, że na ,,Letnich myślach” wydarzyło się dla nas coś wielkiego – dodaje.

Album przedstawia podróż po uczuciach rozpiętych między zakochaniem, wypaleniem, radością, spokojem i nostalgią. W zależności od interpretacji słuchacza może to być emocjonalna historia jednej osoby lub kolaż „letnich myśli” wielu ludzi. Lato jest przedstawione jako czas refleksji i zabawy – ciepło sprzyja tu poezji, która dla Przebiśniegów jest sposobem na pełne przeżywanie życia.

Zespół odpowiada w całości za warstwę instrumentalną, kompozycje, ale i produkcję, miks, master. Od A do Z jest to praca własna, niezależna i szczera – płynąca z głębi kolektywnego serca.

Album „Letnie myśli” jest już dostępny we wszystkich serwisach streamingowych.

O PRZEBIŚNIEGACH

Przebiśniegi – trio, jakiego brakowało na polskiej scenie muzycznej! Chociaż Markus Żamojda, Jan Bąk i Joanna Jewuła poznali się dopiero na początku 2023 roku, w zakopiańskim Domu Pracy Twórczej Halama, gdzie zmarł Julian Tuwim i gdzie na ścianach można podziwiać oryginalne obrazy Witkacego, od razu między nimi zaiskrzyło. Już tamtego dnia przystąpili do pracy nad swoimi pierwszymi kompozycjami.  Działalność Przebiśniegów to próba balansowania między tym, co oczywiste i tym, co zagmatwane, ubrana w brzmienia z pogranicza kilku gatunków: indie popu, rocka, synth popu i funku. To wypadkowa trzech osobowości i ich osobistych inspiracji oraz hołd dla formacji z lat 60-tych. W zespole jest aż trzech wokalistów, co wyróżnia go na polskiej scenie muzycznej, tak samo jak charakterystyczne dla nich poetyckość i poczucie humoru. Ich debiutancki singiel „Ostatni dom” zapewnił im sukces radiowy, przychylność dziennikarzy muzycznych i zainteresowanie ze strony słuchaczy (potwierdzili to uczestnicy Great September, którzy zareagowali entuzjastycznie na występ grupy). Zespół zakończył 2023 rok wyprzedanym koncertem premierowym w Warszawie. 2024 rok przyniósł kolejne cztery single („Kierunek”, „Sawanna”, „Pod czerwonym niebem”, „Brzeg”) i sympatię dziennikarzy muzycznych oraz nowych fanów. Na koncert Przebiśniegów na NEXT Fest trudno było się dostać – chętnych było o wiele więcej niż miejsc na sali. Grupa trafiła do grona finalistów prestiżowego plebiscytu Sanki Gazety Wyborczej. Obecnie zespół promuje swój debiutancki album „Letnie myśli” i kontynuuje trasę koncertową „Przebiśniegi w drodze”.

Bądź na bieżąco w muzycznych nowościach śledząc naszą stronę i nasz Instagram.