12 maja ruszyła w Warszawie druga edycja kampanii społecznej Domu Spotkań  z Historią pod hasłem Wybraliśmy wolność 4 czerwca 1989. Jej głównym celem  jest utrwalenie idei obchodów Święta Wolności w dniu 4 czerwca i zachęcenie mieszkańców Warszawy do powtórki z historii najnowszej oraz wspólnego świętowania.

Kampania Wybraliśmy wolność przypomina uczestników i świadków tamtych  wydarzeń i podkreśla, jak fundamentalne znaczenie dla historii Polski miało obalenie komunizmu w 1989 roku. Koncentruje się szczególnie na tamtych emocjach: wzruszeniu i bezwarunkowej radości zwycięstwa,  osiągania niemożliwego. Dlatego lejtmotywem kampanii jest znak uśmiechu.

Dziś każdy z nas może z wywalczonej wolności korzystać. A to czyni nas nie tylko adresatami, ale także kontynuatorami, bohaterami tej historii. Dlatego częścią kampanii jest także akcja „Uśmiechy wolności”: każdy, kto zechce podzielić się radością z wolności z innymi i prześle swoje zdjęcie, stworzy w sieci obywatelską galerię wolności.

W ramach kampanii, pod koniec maja odbędą się również warsztaty kreatywnego pisania z Loesje Polska wokół tematów wolności, demokracji, praw człowieka. Loesje to zabawa skojarzeniami słownymi, pobudzanie twórczego myślenia, gra schematami językowymi i zachęta do wyrażania swoich myśli w niekonwencjonalny sposób. Warsztaty są zaproszeniem  do refleksji i konstruktywnej dyskusji poświęconej świętowaniu rocznicy wyborów 4 czerwca 1989.

Wystąpią m.in:
T. Love,
Czesław Śpiewa,
Waglewski Fisz Emade,
Wojtek Mazolewski i Chaos Pełen idei

feat. Natalia Przybysz, Wojciech Waglewski, Vienio, Piotr Zioła
oraz  The Jobers pod dyrekcją Marcina Partyki.

foto: wybor.dsh.waw.pl