WSCHÓD PIĘKNA :: World Orchestra Festival

Już po raz piąty na Warmii odbędzie się festiwal World Orchestra – WSCHÓD PIĘKNA. Tradycyjnie, dwa pierwsze dni festiwalowe słuchacze spędzą w „Przystań Hotel & Spa”, a trzeci – zamykający dzień na łonie natury w Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen) w Olsztynku.

Dyrektorem i pomysłodawcą festiwalu WSCHÓD PIĘKNA jest Grzech Piotrowski, twórca WORLD ORCHESTRA, który stara się przybliżyć słuchaczom muzykę świata i prezentować swoje muzyczne inspiracje. Wschód Piękna to festiwal sztuki promujący najwyższą jakość, oryginalność i wielokulturowość.

Tegoroczna edycja jest pełna zagranicznych smaczków. Na scenie pojawi się zespół flamenco, wybitny wirtuoz z Węgier zwany „diabelskim skrzypkiem” czy orientalna wokalistka o polsko-jemeńskich korzeniach. Nie zabraknie też polskich akcentów w postaci polskich artystów jazzowych.

Program:
26.07 (piątek) – Hotel Przystań Olsztyn, godz. 20:00
Sebastian Wypych – premiera drugiej solowej płyty „POLSKA ENTER”
Aurora – flamenco (Hiszpania)
Frank McComb &  The Cobblestones (USA/PL)

27.07 (sobota) –  Hotel Przystań Olsztyn, godz.20:00
Rasm Al-Mashan – premiera płyty pierwszej solowej płyty „YEMENIA”
Grzech Piotrowski & Alchemik Orchestra
feat. Atom String Quartet – Roby Lakatos (Węgry), Monika Borzym

28.07 (niedziela) – Skansen w Olsztynku, godz.17:00
Dawid Lubowicz Quartet
Michał Zaborski Quartet
Mateusz Smoczyński Quintet

Artyści:
Zespół AURORA – pełen pasji taniec flamenco w wykonaniu Jose Manuel Alvarez vs intymne interpretacje wokalne Pere Martíneza. Artyści z Hiszpanii zaprezentują zaskakującą muzyczną podróż po najpopularniejszych utworach kompozytora Manuela de Falli.

The Cobblestones Quintet – zespół jazzowy złożony z prawdziwych osobowości scenicznych. Ich muzyka oscyluje wokół progresywnego jazzu, stylistyki postbopowej i elementów soul & funk.

Rasm AlMmashan – wokalistka o polsko-jemeńskich korzeniach. Urodzona w Polsce, wychowana w Aden, w Jemenie. Jako artystka stosuje w swoim śpiewie otwartą improwizację, w jej muzyce słychać silną inspirację kulturą jemeńską.

Monika Borzym – charyzmatyczna wokalistka jazzowa, ma na koncie pięć płyt i dyplom University of Miami Frost School of Music i LA Academy. Jej muzyczna kariera rozpoczęła się od występu w Sali Kongresowej na festiwalu Jazz Jamboree w 2009 roku, gdzie została zaproszona przez Michała Urbaniaka.

W tym roku pojawi się również jeden z najlepszych skrzypków na świecie – Roby Lakatos. Ze swobodą gra muzykę klasyczną i jazz, zawsze jednak pamięta o swych korzeniach, mistrzowsko łącząc utwory klasyczne z muzyką węgierskich Romów. „Diabelski skrzypek”, znawca muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, spadkobierca XIX-wiecznych wirtuozów – w pełni zasługuję na każde z tych określeń. Jego artystyczna wszechstronność sprawiła, że występował z The London Symphony Orchestra, French National Radio Orchestra, Dresden Philharmonic Orchestra, oraz u boku wielu międzynarodowych postaci tj. Giora Feidman, Herbie Hancock, Joshua Bell, Maksim Vengerov, Nigel Kennedy czy Randy Brecker. Podczas festiwalu będzie gościem specjalnym ”Grzecha Piotrowskiego & Alchemik Orchestra”