Woda toaletowa, a perfumy - poznaj różnicę!

Zastanawiasz się nad wyborem nowego zapachu ale nie wiesz, co sprawdzi się lepiej – woda toaletowa czy perfumy? Poznaj różnicę pomiędzy wspomnianymi kosmetykami.

Woda toaletowa, a perfumy

Woda toaletowa czy perfumy – na czym polega różnica?

Zasadnicza różnica pomiędzy wodą toaletową, a perfumami wynika ze stężenia substancji zapachowych. Woda toaletowa, określana również mianem perfumowanej wody, jest kosmetykiem zawierającym zazwyczaj od 5 do 15% substancji zapachowych rozpuszczonych w alkoholu. Z kolei perfumy, jak i wody perfumowanych (Eau de Parfum) mają znacznie wyższe stężenie substancji zapachowych, kształtujące się zazwyczaj na poziomie ok. 15-30% (a niekiedy nawet więcej!). Naturalnie im wyższe stężenie substancji zapachowych, tym mocniejszy zapach. Wspomniane stężenie jest także czynnikiem decydującym o trwałości produktu. W związku z powyższym zapach perfum może utrzymywać się na skórze przez wiele godzin, podczas gdy zapach wody toaletowej może być subtelniejszy i szybciej się ulatniać. Czy zatem perfumy są lepsze od wody toaletowej? Zdecydowanie nie! Są to po prostu dwa, zupełnie inne kosmetyki, stworzone z myślą o dwóch, odmiennych celach.

Woda toaletowa, a perfumy – sposób użycia

Wody toaletowe – z uwagi na subtelniejszy zapach i mniejszą trwałość – będą odpowiednie na codzienny użytek. Z powodzeniem mogą być one stosowane zarówno na skórę (różne części ciała, takie jak szyja, nadgarstki, za uchem czy dekolt) jak i na ubrania. Perfumy natomiast to kosmetyki stworzone z myślą o specjalnych okazjach (głównie wieczornych wyjściach) oferujące intensywniejszy i bardziej trwały zapach. Warto dodać, iż perfumy powinny być rozpylane wyłącznie bezpośrednio na skórze – nigdy na ubraniu. Dlaczego? Ponieważ do wydobycia wszystkich nut zapachowych niezbędne jest lekkie „podgrzanie” zapachu, które zapewnia naturalna temperatura ludzkiego ciała.

Co zatem wybrać? Wodę toaletową czy perfumy? Odpowiedź na tak postawione pytanie uzależniona jest od preferencji osobistych i indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Jeśli preferujesz subtelniejsze nuty zapachowe to zdecyduj się na wodę toaletową, natomiast jeżeli wolisz mocne, intensywne zapachy to sięgnij po perfumy.