UKŁAD – pierwsza wystawa kolekcji „TRN by Pani Jurek” zostanie pokazana w Łodzi w ramach Mazda Design Icons

„UKŁAD”. TRN by Pani Jurek – wystawa zorganizowana na rynku łódzkiej Manufaktury to pierwsza ogólnodostępna prezentacja kolekcji „TRN” Magdy Jurek, wyróżnionej nagrodą Mazda Design Award za rok 2020. Otwarcie 14 maja 2021 r.


Nagroda Mazda Design Award – w wysokości 50 tys. zł – ufundowana przez japońską markę,
od 4 lat przyznawana jest za najciekawszy, najbardziej inspirujący projekt w świecie polskiego designu zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat.

Wystawa zatytułowana „UKŁAD” przygotowana specjalnie na tegoroczną edycję Łódź Design Festival w ramach Mazda Design Icons prezentuje nagrodzoną kolekcję ceramicznych lamp oraz drewnianych mebli i luster zaprojektowanych przez Magdę Jurek (Pani Jurek), a inspirowaną twórczością malarską Jana Tarasina.

Mottem wystawy są słowa tego artysty: „Jest to taka gra, która polega na tym, że to co abstrakcyjne, musi być prawie materialne, a to co materialne, zdążać w kierunku abstrakcji.

Jan Tarasin interesował się światem przedmiotów. Wyszedł od realistycznego zapisu obiektów, które upraszczał i redukował, aż do systemu abstrakcyjnych znaków. W swojej najnowszej kolekcji Magda Jurek odwraca ten proces, ponownie zamieniając znaki w przedmioty. Jej trójwymiarowe obiekty są funkcjonalne i niezwykle estetyczne, ale dzięki wyrazistej kaligraficznej formie, mogą też bawić
i komunikować, jakby były literami z nieistniejącego alfabetu.

Nie chodziło mi tylko o estetyczną fascynację malarstwem Tarasina” – mówi o swojej inspiracji Magda Jurek. – „Ale o rodzaj takiej wspólnoty pewnego postrzegania, którą czuję. Więc same początki były dla mnie rzeczą zupełnie naturalną i wynikły z jakichś takich długofalowych fascynacji.

Ekspozycja „Układ” to gra, tymczasowa sytuacja, w której elementy życia spotykają się, tworząc ulotne związki. Pani Jurek wykorzystuje sytuację zamknięcia, by stworzyć utopijny, rządzony prawami obrazu świat, w którym rzeczy wyzwoliły się ze swoich funkcji i codziennych znaczeń.

Wystawa przygotowana w pawilonie ekspozycyjnym na rynku łódzkiej Manufaktury jest dostępna dla wszystkich.

To już kolejny rok, w którym Mazda jest partnerem Łódź Design Festival, merytorycznie – prezentując laureatów nagrody Mazda Design Award oraz logistyczne – oddając do dyspozycji gości festiwalu wybrane modele swoich samochodów jako VIP Shuttle.

WYSTAWA: UKŁAD. TRN by Pani Jurek/ Mazda Design Icons
14 – 23 maja 2021
Manufaktura, Rynek Włókniarek Łódzkich, ul. Drewnowska 58, Łódź
pawilon ekspozycyjny