Tola Szlagowska – nowy album “Subtitles”

Pełnoprawna, muzyczno-liryczna metamorfoza artystki: Tola, czyli Tola Szlagowska po kilkunastu latach przerwy od wydawania muzyki powraca z nowym materiałem i zaskakuje. Premierowy singiel “Recycled/Fragile” to zapowiedź nowego solowego albumu zatytułowanego “Subtitles”, który ukaże się już 26 lutego.

Tola, czyli Tola Szlagowska, to artystka, która swoją muzyczną karierę rozpoczęła piętnaście lat temu. W tym roku Tola powraca z całkowicie autorską, dojrzałą płytą. W życiu artystki bowiem wiele się zmieniło. Tola po kilkunastu latach od debiutu, w czasie, w którym skupiła się na edukacji muzycznej i rozwoju artystycznym, dojrzała do zaprezentowania swojego pierwszego, w pełni samodzielnie i niezależnie wykreowanego materiału.

Nadchodząca płyta “Subtitles” będzie miała intymny i emocjonalny charakter. Oszczędność w środkach wyrazu i absolutna szczerość artystki w autorskich tekstach grają z wyjątkowo dopracowaną, kameralną warstwą muzyczną. Płyta “Subtitles” będzie zbiorem piosenek inspirowanych osobistymi doświadczeniami. Tytułowe “Subtitles”, czyli napisy dialogowe w filmach, stanowią w przekazie albumu klucz do komunikacji artystki ze światem i odbiorcami. “Wydaje mi się czasem, że aby przekazać otoczeniu wszystkie moje emocje, myśli i pragnienia, przydałyby mi się dodatkowe napisy dialogowe” – opowiada Tola.

Premierowy singiel “Recycled/Fragile” to przejmująca, gorzka historia o manipulacji, wykorzystaniu i porzuceniu. Artystka szczerze dzieli się z odbiorcami doświadczeniem tego, jak ciężko jest wrócić do normalności i ponownie zaangażować się po trudnych doświadczeniach w relacji. Singlowi “Recycled/Fragile” towarzyszy teledysk, za którego kreację i reżyserię odpowiada Tola. Artystka postawiła na samowystarczalność na każdym obszarze kreacji oraz wydawania swojego materiału. Nie tylko sama pisze teksty i muzykę, współ-produkuje ją, ale także sama, bez wsparcia żadnej wytwórni wydaje swój materiał oraz zarządza kwestiami dystrybucyjnymi i promocyjnymi. W świecie przepełnionym bogatymi formami wyrazu, po jakie sięgają artyści, Tola chce, aby jej odbiorcy mogli skupić się na treści, czyli muzyce i szczerych piosenkach. Dlatego niezwykle oszczędna oprawa to zbiór osobistych notatek i autorskich szkiców artystki – Mariii Strzeleckiej. Tola nacisk na profesjonalną kolaborację postawiła w zakresie produkcji swojej muzyki.

Singiel “Recycled/Fragile” powstał kilka lat temu w Los Angeles, jako efekt jednodniowej sesji nagraniowej z duetem producenckim „The Co-Stars”. Za jego miks i koprodukcję odpowiada Jimmy Douglass – inżynier dźwięku i producent muzyczny, wielokrotny zdobywca nagrody Grammy, który od wielu dekad definiuje brzmienie w amerykańskiej branży muzycznej, mając na koncie współpracę z takimi artystami jak Aretha Franklin, The Rolling Stones, Snoop Dogg, Bjork, Kanye West, czy Justin Timberlake. Tola tak opowiada o tej współpracy: “2 lata temu spotkałam się z Syd (The Internet) – moją koleżanką z liceum, której po koncercie puściłam „Recycled/Fragile” na słuchawkach i poprosiłam o radę co dalej. Byłam zmęczona procesem powstawania tego utworu i potrzebowałam świeżego spojrzenia z boku. Powiedziała żebym nic nie zmieniała i że wystarczy mix. Dała mi namiar do Jimmiego. Jimmy posłuchał piosenek i powiedział, że ten materiał jest wyjątkowy, ciekawy i że chce to robić. Wiedział, że jestem niezależnym artystą bez wsparcia wytwórni, że część utworów została nagrana u mnie w pokoju, ale dla niego to nie miało znaczenia. Byłam pod ogromnym wrażeniem jego stylu pracy i zaangażowania w projekt.”

Zachęcamy do zapoznania się z nową, zaskakującą i dojrzałą odsłonę artystki, która debiutowała jako nastolatka. Wiele osób może pamiętać Tolę z czasów zespołu Blog27, który okazał się być lokalnym fenomenem muzyczno-internetowym w latach ‘00 XIX wieku, a sam zespół został wyróżniony nagrodą MTV EMA 2006. Dodajmy do tego podwójną platynową płytę. Po zakończeniu promocji tamtego wydawnictwa, Tola wyjechała do Los Angeles i zdecydowała się na podjęcie dalszej edukacji muzycznej. Trafiła do Hamilton High School – kultowej, publicznej szkoły muzycznej. Zapraszamy do zapoznania się z nowym materiałem i odkrycie, dojrzałej, artystycznej tożsamości, którą Tola zbudowała w ciągu ostatnich pracowitych lat. Premiera “Subtitles” już 26 lutego tego roku.

Preorder albumu ruszył już na stronie: https://www.empik.com/subtitles-tola,p1262537082,muzyka-p