Z pewnością pamiętasz kadry z amerykańskich filmów lub seriali, w których widzimy bohaterów w oryginalnych, ogromnych apartamentach, urządzonych w starych fabrykach. Najczęściej w takich pomieszczeniach widujemy artystów, ekscentryków, którzy w industrialnym wnętrzu uwalniają swoją kreatywność. Ten surowy i oryginalny styl może być z powodzeniem wykorzystywany w urządzaniu mieszkania.
Początki stylu industrialnego sięgają lat 50. XX, gdy w Stanach Zjednoczonych panowała recesja. W tym czasie upadające fabryki stawały się tańszą, alternatywną przestrzenią mieszkalną. Styl ten osiągnął największą popularność w latach 60. i 70., gdy wielu artystów, najczęściej półlegalnie, przejmowało te miejsca, tworząc w nich swoje pracownie i sale wystawowe. Styl industrialny jest nieprzerwanie jednym z topowych stylów wnętrzarskich, a mieszkania urządzone w tej estetyce uchodzą za najbardziej wysublimowane i ekskluzywne. Czym charakteryzuje się loftowy wystój? Poznaj najważniejsze zasady i cenne podpowiedzi ekspertów z sieci sklepów Fachowiec i jednego z największych producentów materiałów drewnopochodnych w Europię SWISS Krono.
Najważniejsza jest przestrzeń
W stylu industrialnym najważniejsza jest przestrzeń, która pozwala wnętrzu oddychać. Mimo, że estetyka loftowa narodziła się w murach ogromnych fabryk, nie oznacza to, że tego stylu nie można wykorzystać w aranżacji mieszkania. By osiągnąć efekt otwartej przestrzeni, należy zrezygnować możliwie ze wszystkich ścian działowych i innych elementów, które wyznaczają strefy w pomieszczeniu. Dodatkowo, efekt powiększenia możemy uzyskać, decydując się na ułożenie jednolitej podłogi praktycznie na całym obszarze. – Decydując się na podłogę laminowaną, warto, dla stylu industrialnego, wybrać naturalne kolory i deski z widocznym rysunkiem, które są efektownie postarzane. Ułożenie jednego typu podłogi w danym pokoju sprawi, że optycznie się on powiększy, a cała aranżacja będzie wyglądała spójnie i elegancko – podpowiada Marcin Wrana, Dyrektor ds. sprzedaży detalicznej sklepów Fachowiec, ogólnopolskiej sieć salonów z artykułami wyposażenia wnętrz.
Kolory i wzory dominujące w loftach
Najczęściej spotykane kolory w tej estetyce to biel oraz odcienie szarości. Jednak nie brakuje tam też motywu surowej lub pomalowanej cegły, drewna i dużej ilości metalu. Miedź, stal, chrom – te metaliczne odcienie bardzo często wstępują we wnętrzach loftowych, nie tylko jako dodatki, ale również w postaci oryginalnych elementów instalacji, których nie należy maskować ani zakrywać. Popularnym motywem jest również beton czy kamień, który z powodzeniem wykorzystasz chociażby na ścianach w kuchni. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, zarówno te droższe i bardziej czasochłonne, jak również takie, które pozwolą osiągnąć zdumiewający efekt o wiele mniejszym nakładem pracy. – W kolekcji elementów dekoracyjnych Walldesign marki Swiss Krono możemy znaleźć dekory, które w łatwy sposób samodzielnie zamontujemy. W szerokiej gamie wzorów można znaleźć też takie, które idealnie wpasowują się w loftową estetykę. Do urządzenia wnętrza w tym stylu powstała dedykowana kolekcja Walldesign Industrial, w której znajdują się wzory idealnie dopasowane do surowego i minimalistycznego stylu – mówi Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o. o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB.
Dodatki i meble w stylu industrialnym
Meble w stylu industrialnym to przede wszystkim proste formy i materiały, dlatego najczęściej do ich budowy wykorzystuje się surowe drewno i metal. W centrum industrialnego salonu powinien znajdować się ciężki, drewniany stół, któremu lekkości dodadzą długie metalowe nogi, a tuż obok masywna, obita ekologiczną skórą sofa. Na ścianach nie powinno zabraknąć półek wykonanych z metalowych prętów oraz minimalistycznych, utrzymanych w stonowanej kolorystyce obrazów czy plakatów. Również drzwi są ważnym elementem tego stylu i muszą być dobrze dobrane, by współgrały z pozostałymi elementami wystroju. Najlepiej prezentować się będą modele a là przemysłowe, które wykonane są z metalowej ramy i szkła. Styl industrialny oszczędny jest w dodatki, dlatego dobieraj je rozważnie. W takim wnętrzu z pewnością sprawdzą się elementy dekoracyjne wykonane z metalu, drutu, starego drewna i szkła. W stylu loftowym kluczową rolę odgrywają lampy, których musi być we wnętrzu dużo. Wybieraj takie modele, które są wykonane z metalu lub szkła i są efektownie postarzane.
Surowo i autentycznie
Styl industrialny stawia na oryginalne elementy. Jeśli któraś ze ścian ma odsłonięte cegły lub belki przysufitowe – absolutnie ich nie zasłaniaj! Również w przypadku widocznych elementów instalacji, takich jak rury czy kable, nie staraj się ich zatuszować. Dzięki takim elementom Twoje wnętrze będzie miało duszę i idealnie będzie się wpisywało w surowy klimat rodem ze starej fabryki.
Do kogo pasuje ten styl?
Styl industrialny zdecydowanie spodoba się osobom, które nie lubią otaczać się dużą ilością dodatków i zbędnych ozdób. We wnętrzu w tym stylu nie brakuje otwartej przestrzeni, dzięki czemu wszystkie „artystyczne dusze” mogą uwolnić w nim swoją kreatywność. Dodatkowo, styl loftowy jest bardzo prosty i daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Styl industrialny kieruje się własnymi zasadami, jednak by osiągnąć świetny efekt nie trzeba dysponować ogromną przestrzenią. Stosując się do naszych rad możesz w prosty sposób odmienić swoje wnętrze.