STUDIO teatrgaleria: wrzesień z Witkacym

STUDIO teatrgaleria: sezon teatralny 2022/2023 w STUDIO rozpoczyna się 15 września o godz. 19:00 (czwartek) pokazem spektaklu „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Spektakl jest świeżym spojrzeniem na awangardowy dramat Witkacego. Korczakowska, dyrektorka artystyczna Studio nawiązuje do tradycji spektakli kolaży Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego.

STUDIO teatrgaleria

STUDIO teatrgaleria

Dotrzymanie wierności Czystej Formie Witkacego było dla Korczakowskiej z pewnością największym wyzwaniem. Można ją znaleźć, choć w cieniu scenicznym dużych osobowości aktorskich. Swego rodzaju fantasmagoryczna mądrość przenika sztukę dzięki scenografii Salmah Beydoun poprzez nasycone wyobraźnią pomieszczenie otoczone ścianami z siatki, stanowiące tło dla projekcji i neonów – pisał legendarny krytyk Mark Swed z „LA Times”. Warto podkreślić, że scenografię i scenografkę spektaklu nagrodzono na World Stage Design 2022 w Calgary. Premiera spektaklu odbyła się w 29 listopada 2018 w Walt Disney Modular Theatre w Los Angeles i również był grany w RedCat Theatre w LA w 2019, spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem kalifornijskiej publiczności. W ramach obchodów 50 lecia teatru odbędzie się rozmowa „Studio-Witkacy” w dniu rocznicy śmierci Witkacego (18 września o 17:30) z Ewą Bułhak, Natalią Korczakowską i Przemysławem Pawlakiem o tradycji inscenizacji dramatów artysty na scenie STUDIO. Prelegenci odnosić się będą do trzech kolażowych scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle Szajny, Grzegorzewskiego i Korczakowskiej. W ramach współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie ruszyła specjalna akcja promocyjna. Przy zakupie biletów na „Metafizykę dwugłowego cielęcia” (15 – 18 września) publiczność uzyska rabat na tańsze bilety na wystawę „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Akcja trwa od 1 września.

Drugą propozycją w weekend otwarcia sezonu jest spektakl Wojtka Ziemilskiego „Oda do radości” (17 – 18 września o godz. 17:00) z Anną Dzieduszycką, odtwórczynią głównej roli w nominowanym do Oscara filmie „Sukienka” w reż. Tadeusza Łysiaka. Ziemilski, ceniony reżyser, autor i twórca instalacji performatywnych, w których ważną rolę odgrywa konceptualne myślenie, namysł nad językiem, wspólnotą i sceniczną fikcją, w spektaklu powraca do tematu dziedzictwa. Wszyscy aktorzy (Daniel Dobosz, Anna Dzieduszycka, Mateusz Smoliński, Monika Świtaj) występujący na scenie zrobili sobie dokładne badania genetyczne. Spektakl zostanie również zaprezentowany publiczności w Dreźnie (30 września-1 października).

STUDIO teatrgaleria

STUDIO teatrgaleria

Ostatnią premierą minionego sezonu STUDIO teatrgaleria był spektakl inspirowany biografią i twórczością Sylvii Plath, oparty na tekście Bożeny Keff oraz aktorskich improwizacjach. „PLATH” w reżyserii Katarzyny Kalwat zobaczymy 22, 24 – 25 września o godz. 19:00 i 25 września o 15:00. Na scenie, obok aktorów STUDIO, wystąpią studentki i studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Po raz ostatni w STUDIO spektakl, koncert i sesji medytacyjnej w jednym „Malina” (23 września o godz. 18:00 i 20:00 oraz 24 września o 17:00). Punktem wyjścia do projektu był życiorys i działalność Maliny Michalskiej, aktorki i tancerki, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika „Hatha-Joga dla wszystkich”.

„Byk” (27 – 28 września, 1 – 2 października 2022 o 19:00) to drugi po „Pokorze” tekst dramatyczny Szczepana Twardocha, autora bestsellerowych powieści m.in „Króla”, „Morfiny” i „Dracha”. Bohaterem monodramu w reżyserii Roberta Talarczyka i autora jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną. Oto mężczyzna w kryzysie: mocuje się ze swoją winą i słabościami, waży sukcesy i klęski, konfrontuje się z wagą rodzinnej tajemnicy, z brzemieniem surowego, śląskiego wychowania, z rozpaczą, gniewem i goryczą.

Gościnnie na Dużej Scenie ponownie zagości spektakl „Alone | One A.I.” B’cause Dance Company, wielowymiarowe spojrzenie na pojęcie samotności we współczesnym świecie (28 września o godz. 20:30).

Na zaproszenie teatru wracają śpiewaczka i performerka Barbara Kinga Majewska oraz tancerka i choreografka Ramona Nagabczyńska (1 września o 19:00, 2 września o 14:00). Punktem wyjścia dla performansu „Le jeu de massacre” zrealizowanego w imponującej scenerii rzadko odwiedzanych sal Pałacu Kultury i Nauki jest skomponowana przez Jaques-Dalcroze’a piosenka dziecięca „Le jeu de massacre” ze zbioru Chansons d’Action z roku 1919. Spektakl jest pokazywany w ramach 6. Generation After. Showcase organizowanego przez Nowy Teatr. W tegorocznej edycji z repertuaru STUDIO zostanie zaprezentowany też monodram Karoliny Hamer „Hamer” w reż. Justyny Sobczyk (3 września o 17:00).

Happening operowy „ARIA DI POTENZA” w reż. Krystiana Lady w ramach projektu PLAC DEFILAD 2022, którego premiera światowa połączona z pokazem kolekcji modowej i kostiumów Gosi Baczyńskiej odbyła się w ostatni wtorek wakacji, 30 sierpnia 2022, ruszyła na międzynarodowe tour. Pierwszą damę polskiej opery Małgorzatę Walewską, amerykańską barytonistkę Lucię Lucas oraz obdarzonego spektakularnym głosem francuskiego sopranistę Théo Imarta zobaczy publiczność w Weimarze w ramach festiwalu Kunstfest Weimar (2 września o godz. 20:00).

W tym roku Festiwal Warszawa Singera ponownie zagości na pl. Defilad (3 – 4 września). W programie m.in.: projekt „Przystanek poezja”, pod kierownictwem artystycznym Anny Rozenfeld, czyli wspólne czytanie poezji poetów żydowskich (Jehudy Amichaja oraz Paula Celana) oraz koncert „Noc klezmerów”, podczas którego wystąpi zespół Kommuna Lux Odessa Gangsta Folk z Odessy. Zapraszamy na energetyczny wieczór pełen dobrej muzyki i wspaniałej zabawy. Tegoroczna edycja projektu PLAC DEFILAD zakończy się 4 września wydarzeniami, szczegóły: www.placdefilad.org.

12 września o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy „Krystyna Piotrowska. Studium” w Galerii STUDIO. Prezentowane prace artystki nawiązujące do problematyki tworzenia i kwestionowania kobiecej tożsamości. Wizerunki twarzy i ciała to konstrukty społeczne, abstrakcyjne symbole, służące porozumieniu na temat tego, jak powinna wyglądać i zachowywać się kobieta. Twórczość artystki to praca nad odzyskaniem tych znaków dla siebie, nad przywróceniem ich desygnatów indywidualnemu doświadczeniu i nad rekonstrukcją podmiotowości na własnych zasadach. Wystawa powstała w ramach ścieżki programowej STUDIUM, w której definiujemy tożsamość miejsca w oparciu o historię i zbiory Galerii Studio. W naszej kolekcji znajdują się prace graficzne Krystyny Piotrowskiej z cyklu Ćwiczenia z portretu (1979). Były prezentowane w roku 1981 w Galerii Studio na jej wystawie indywidualnej poświęconej problemowi związków między wizerunkiem a tożsamością – podkreśla Dorota Jarecka, kuratorka wystawy. Najwcześniejsze – prace na papierze i tkaninie – powstały w latach 70. i 80. XX wieku, na wystawie będzie pokazana najnowsza instalacja „Dywan” pochodząca z lat 2013–2016. W czwartek, 15 września 2022 o godzinie 18:00 po wystawie oprowadzi artystka Krystyna Piotrowska.

Galeria STUDIO do przestrzeni Modelatorni zaprosiło Oskara Dawickiego z nowym projektem fotograficznym „Mężczyźni” łączącym elementy performansu i portretu fotograficznego w duchu typowego dla tego artysty, egzystencjalnego fatalizmu. Jest to wystawa, w której artysta poddaje namysłowi ułomną męską kondycję, podlegającą, niezwykłej (nawet jak na współczesne warunki) presji. Wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend we współpracy z Galerią Raster (29 września – 2 października 2022, w godz. 12:00 – 19:00).

W teatrze trwają akcje sprzedażowe „Płać ile możesz” oraz „STUDIO za 25”. Akcje mają na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych – podkreśla Roman Osadnik, Dyrektor Teatru. Ponadto STUDIO udostępnia pulę biletów dla osób z Ukrainy za symboliczną złotówkę na wszystkie repertuarowe spektakle i wystawy w galerii. Bilety można nabyć w kasie biletowej za okazaniem dokumentu potwierdzającego narodowość. Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco w wiadomościach kulturalnych i nie tylko koniecznie śledź nas tutaj.