STUDIO teatrgaleria: „Przyszłość zawsze powinna być lepsza” hasłem tegorocznej edycji projektu PLAC DEFILAD.

Benefis Stanisława Brudnego z pokazem „Berlin Alexanderplatz”, rozbetonowanie placu Defilad na 40 m2 w ramach cyklu Plac Nowego Sąsiędztwa, rozświetlenie neonu „The Future Should Always Be Better“ Sharon Lockhart na fasadzie, toast urodzinowy Tomasza Stańko i wiele innych wydarzeń w ramach letniej odsłony działań STUDIO. „Przyszłość zawsze powinna być lepsza” hasłem tegorocznej edycji projektu PLAC DEFILAD.

PLAC DEFILAD
Jubileuszowy sezon 50-lecia STUDIO zakończy prezentacją spektaklu „Berlin Alexanderplatz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (24-26 czerwca). Po niedzielnym pokazie odbędzie się kameralny benefis Stanisława Brudnego, wybitnego aktora związanego z teatrem od samego początku powstania.

Pierwszą zaplanowaną premierą nowego sezonu będzie „Wyspa Jadłonomia” (tytuł roboczy) w reżyserii Macieja Podstawnego inspirowany cyklem książek „Jadłonomia” Marty Dymek. Spektakl kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny dla dzieci i młodzieży będzie miał premierę 18 listopada 2022, twórcy zapraszają również dorosłych.

Do 24 lipca trwa wystawa „Dekolonizacje” w Galerii STUDIO, w której kuratorki Dorota Jarecka i Paulina Olszewska zwracają uwagę na kulturę artystyczną lat 60. i 70., gdy artyści zaczęli poszukiwać wspólnej płaszczyzny porozumienia z przedstawicielami ich generacji na Zachodzie, podobnie jak oni interesując się Pop-artem i sztuką konceptualną. Prezentowane są dzieła Wolfa Vostella, Ulrike Ottinger, instalacja Astrid Klein, kolaże i kompozycje przestrzenne Borisa Lurie i Sama Goodmana, przedstawicieli ruchu NO!art, a także prace Nancy Spero, Yayoi Kusamy, Jean-Jacques Lebela, Jarosława Kozłowskiego, Andrzeja Strumiłły, Alfreda Lenicy i grupy SAB, prace Jerzego Ryszarda Zielińskiego (Jurry’ego) i Piotra Kunce ze zbiorów Galerii Studio. Specjalnie na wystawę instalację stworzył Przemysław Branas. Częścią pokazu są plakaty polityczne międzynarodowych twórców ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wystawie towarzyszy cykl spotkań i wykładów” „Zmienne perspektywy” z Sergine André o wpływie kultury haitańskiej (12 lipca), spotkanie z aktywistką Ton Van Anh na temat społeczności wietnamskiej w Polsce z prezentacją jej filmu dokumentalnego „Warszawiacy” (19 lipca) i oprowadzanie kuratorki programu wydarzeń towarzyszących, Marii Prokesz po wystawie (17 lipca). W galerii w lipcu odbędzie się również dyskusja AICA ON TOUR: Jak nominować dyrekcje instytucji publicznych? Doświadczenia i perspektywy (1 lipca) oraz czwarte spotkanie wokół wybranych dzieł z Kolekcji Galerii Studio „1:1 KOLEKCJA STUDIO” z Maxem Cegielskim o życiu i twórczości Ahmeda Modhira (5 lipca).

Dział Edukacji z rezydentką STUDIO, choreografką i pedagożką Iryną Ilyiną poprowadzi zajęcia ruchowo-taneczne „Choreoanki” dla dzieci w wieku 6-11 lat. Na zajęciach nauczymy się podstaw ludowych tańców ukraińskich: horovod, ukraińska polka, hopak (23 lipca, 30 lipca, 6 sierpnia).
W pierwszy tydzień wakacji na scenach STUDIO gościnne wydarzenia Teatru 21, B’cause Dance Company i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania. W „Libido romantico” Teatru 21 w reżyserii Justyny Wielgus aktorzy i aktorki, twórcy i twórczynie sięgają po klasyczne i uświęcone teksty Mickiewicza odnajdują w nich swój głos (25-27 czerwca). B’cause Dance Company zaprezentuje spektakl „Do łez”, w którym groteskowy, przerysowany, wyidealizowany świat przeplata się z melancholijną, samotną i smutną rzeczywistością (28 czerwca). W ramach festiwalu „Zawirowania” w STUDIO zobaczymy spektakl choreograficzno-dźwiękowy „Silence – Music of life” Art Garage (29 czerwca) i poetycko-intymny obraz Daniela Abreu „La Desnudez” (30 czerwca).

STUDIO w okresie letnim przenosi swoją działalność na płytę główną placu Defilad. W tegorocznej edycji projektu PLAC DEFILAD 2022 zobaczymy spektakl „Panie władzo to są tylko tańce” według koncepcji Anki Herbut i Marty Ziółek na podstawie książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow (16-17, 19-22 lipca). Do udziału w spektaklu na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki twórczynie zaprosiły Martę Malikowską, tancerzy: Wojtka Grudzińskiego, Oskara Malinowskiego, Anię Kuszarecką, Olgę Briks, Michała Przybyłę, voguerkę Magdę Marcinkowską (Madlen Revlon), krumpera Dominika Kinczela
(Rowdy Zonta) oraz aktorów Joannę Niemirską i Mateusza Smolińskiego. W sierpniu zobaczymy „Narkotyki” w reżyserii Oskara Sadowskiego. Na placu Defilad odbędą się pokazy trzech spektakli w ramach 29. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Plenerowego i Ulicznego: multimedialny „Cykl” Teatru Usta Usta Republika z Poznania (1 lipca), pokaz teatru dużych marionet „Kosmiczna podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek z Wolimierza (2 lipca) oraz artystyczna reakcja doświadczenia pandemii „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży z Poznania (3 lipca).

Plac Defilad jest dla wszystkich, bez względu na poglądy, wyznanie i pochodzenie. W pierwszą sobotę wakacji, 25 czerwca o godz. 14:00 odbędzie się Parada Równości. Dział Edukacji STUDIO zaprasza od godziny 12:00 do Miasteczka Równości, gdzie będzie można własnoręcznie stworzyć transparent.  Po przemarszu ulicami Warszawy odbędzie się wielki koncert finałowy, podczas którego wystąpią thekayetan, Shady Lady oraz Karolina Czarnecka. Start na scenie plenerowej przed STUDIO o godz. 17:00.

W ramach cyklu Plac Nowego Sąsiedztwa został częściowo rozpłytowany obszar jednej z przyszłych pięciu rabat projektu placu „Centralnego” przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, pomiędzy teatrami STUDIO i Dramatycznym. Mikro-ekosystem zaprojektowany przez architektkę Martę Tomasiak współpracującą z A-A-Collective zajmuje obszar 40 m2 z 350 roślinami i z 30 letnim miłorzębem w centralnej części. Kuratorki Ola Litorowicz i Bogna Świątkowska zapraszają na spotkania i rozmowy toczące się wokół ważnych dziś tematów: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego.

W ostatnią czerwcową noc (30 czerwca) na fasadzie teatru rozbłyśnie neon „The Future Should Always Be Better“ / „Przyszłość zawsze powinna być lepsza” (kuratorka: Paulina Olszewska). Praca uznanej amerykańskiej artystki Sharon Lockhart z 2020 roku powstała w czasie lockdownu spowodowanego pandemią wirusa COVID-19. Instalacja była odpowiedzią na sytuację izolacji i zamknięcia a także niemożności uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.

W gorący lipcowy wieczór (8 lipca) plac Defilad wypełni się dźwięczną czeszczyzną inaugurując programu kulturalny w Polsce prezydencji Czech w Radzie Unii Europejskiej. W plenerze odbędzie się koncert czeskich ulicznych symfoników Police Symphony Orchestra, spotkanie Mariusza Szczygła z czeską pisarką i scenarzystką Haliną Pawlowską oraz DJ party.

Specjalny program przygotowało Narodowe Muzeum Techniki, sąsiedzka instytucja STUDIO. Na udostępnionych przez muzeum projektorach będzie można ożywić domowe archiwa filmowe (21 lipca).

Po raz trzeci na placu celebrować będziemy rocznicę urodzin najwybitniejszego polskiego trębacza, Tomasza Stańko. W 80. rocznicę urodzin trębacza na scenie plenerowej zobaczymy koncerty Marcin Wasilewski Trio & Nils Petter Molvær i zespół EABS (11 lipca). Program przygotowany we współpracy z córką artysty, Anną Stańko.

Szczegółowy program projektu PLAC DEFILAD dostępny jest na placdefilad.org.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie 50 lecia powstania STUDIO odbyło się osiem premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021), „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021), monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (prapremiera: 19 marca 2022), „Oda do radości” według koncepcji Wojtka Ziemilskiego i Wojtka Pustoły (22 kwietnia 2022) i „Plath” w reżyserii Katarzyny Kalwat. Od 5 maja 2022 trwa 8. odsłona projektu PLAC DEFILAD pod hasłem „The Future Should Always Be Better” / „Przyszłość zawsze powinna być lepsza”.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl