Street Art Doping 2021 – na tropach nieoczywistości!

Nowe niezwykłe murale w praskich przestrzeniach oraz nowa edycja Warszawskiej Mapy Sztuki w Przestrzeni Publicznej – oto Street Art Doping 2021.

Street Art Doping 2021

Konsekwentnie powracamy z działaniami Street Art Doping na warszawską Pragę – mówi Przemek Dziubłowski z Fundacji Do Dzieła!, która produkuje festiwal. – Uwiodła nas wizja, która kilka ładnych lat temu pojawiła się w mieście stołecznym, by Praga Północ była dzielnicą artystów. Przynajmniej w przestrzeni publicznej tej dzielnicy możemy ją wcielać i wcielamy co roku w życie.

W tym roku do Warszawy fundacja zaprosiła dwóch artystów, Kidghe i Tankpetrol, którzy stworzą murale przy ulicy Małej i Kowieńskiej. Tanpetrol, Polak przez lata mieszkający w Manchesterze, który kilka tygodni temu powrócił do Polski, rozpoczął już pracę. Artysta, który w mniejszych formatach wykorzystuje technikę szablonu, tutaj – na dużej ścianie – maluje z ręki. W jego pracach dominują portery kobiet. – Kobiety i świat ich emocji są dla mnie inspirujące – mówi Tankpetrol, który nieraz z fotograficzną precyzją oddaje czające się na twarzach płci pięknej– strach, złość, rozpacz, tęsknotę, figlarną radość. Pracę przy Kowieńskiej 23 będzie można oglądać już od 11 października.

Street Art Doping 2021

Drugim artystą, który w październiku pozostawi swoje dzieło na warszawskiej Pradze jest Kidghe. Przed dekadą został on uznany za jednego z najwybitniejszych wschodzących artystów w Meksyku i od tego czasu artysta dowodzi, że pokładane w nim nadzieje, nie były płonne. W pracach wykorzystuje także umiejętności zdobyte podczas studiów na wydziale architektury na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku – dlatego można śmiało klasyfikować go jako geometrystę. Inspiruje go forma, często wchodzi w dialog z zastaną architekturą, w której tworzy prace.

Wydarzeniem Street Art Doping 2021 będzie także nowe wydanie Warszawskiej Mapy Sztuki w Przestrzeni Publicznej.
Po sukcesie mapy z 2016 roku, która była pierwszą próbą podsumowania tematu sztuki w przestrzeni publicznej Warszawy, postanowiliśmy znów spojrzeć na miasto i sprawdzić, co się w tej sferze zmieniło. Sztuka w przestrzeni publicznej, chociaż dana nam jest wszystkim, to nie na zawsze, często niespodziewanie znika wraz z budynkiem, remontem kamienicy, rozwojem miasta – mówi Przemek Dziubłowski z Fundacji Do Dzieła!
Warszawska Mapa Sztuki w Przestrzeni Publicznej umożliwi odkrywanie metropolii murali, vlepek, instalacji, interwencji, rzeźb i innych działań. Na mapie ujęto ponad 150 obiektów.

Praca nad mapą po warszawskiej sztuce była dla mnie osobistym przypomnieniem, jak wzbogacające są powolne obchody miasta, wyłapywanie nieoczywistości i natrafianie na twórcze gesty i interwencje. Byłoby wspaniale, gdyby to klasycznie analogowe narzędzie właśnie do tego ośmieliło – mówi Ola Litorowicz z Fundacji Puszka, która odpowiada za redakcję mapy.

Z kolei jej oprawę graficzną zajął się Henryk Kwiatek z Kwiaciarni Grafiki. Premiera mapy odbędzie się w Centrum Praskim Koneser, 23 października o godz. 18.00. 

Chcesz być na bieżąco? Zapraszamy do naszej zakładki LIFESTYLE.