Solowa wystawa Joanny Pałys "Krajobrazy przeobrażone"!

Wernisaż odbędzie się we wtorek 6 lutego 2024 r. w godz. 18:00-21:00 w siedzibie Galerii przy ul. Gen. W. Andersa 29 w Warszawie. Wystawa „Krajobrazy przeobrażone” potrwa do 17 lutego 2024 r.

Krajobrazy przeobrażone

Krajobrazy przeobrażone

Joanna Pałys od zawsze maluje to, co ją otacza. Różnorodność jej twórczości wynika ze zmian miejsca do życia. Interesuje ją pejzaż i oglądane na co dzień krajobrazy. Kiedy mieszkała w Indiach, w jej twórczości pojawiła się modernistyczna architektura tego kraju. Jednak Indie to był tylko pewien moment. Ciągłość fascynacji malarskich Joanny Pałys wynika z krajobrazu Dolnego Śląska.

Zmiany w pejzażu tej krainy to też notacja zmian barw malarstwa Joanny. Od dyplomowych prac opartych na kontraście matowych i błyszczących czerni, poprzez obrazy szare i dziwnie żółte, aż do tworzonych obecnie „Krajobrazów przeobrażonych”, gdzie błękity i kolory ziemi tworzą niesamowite światy. Barwa z jednej strony „wycina” tematy malarskie wykorzystywane przez Joannę z realności, a z drugiej pozwala nam kontemplować spójną opowieść o krainie znanej i jednocześnie zupełnie obcej. Bezpośrednią inspiracją powstania tego cyklu malarskiego był surrealistyczny nieco pejzaż kamieniołomów w Strzegomiu.

Klimat prac ma w sobie jednocześnie coś konkretnego i nierealnego. Niuanse w warstwie kolorystycznej są niesamowite, podobnie jak napięcia i rytmy wynikające z narastania kolejnych planów. Kulisowość i odrobina teatralizacji pejzażu sprawiają spektakularne wrażenie, ale jednocześnie emanują delikatnością.

Twórczość Joanny to propozycja dla uważnych odbiorców, którzy poświęcą czas na kontemplację i analizę płócien. Często dopiero po chwili dostrzegamy w nich drobne elementy architektoniczne, które niczym kotwica sprowadzają magiczny, nadrealny krajobraz ku rzeczywistości.
____________

Wystawa czynna w dniach: 1-17 lutego 2024 r.
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 12:00-19:00, sobota 11:00-16:00

Galeria i Fundacja Xanadu
ul. Gen. W. Andersa 29, Warszawa

____________

O artystce:

Joanna Pałys (ur. 1981 r.) – Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP. Dyplom w 2008 r.: z malarstwa u prof. S. Kortyki oraz z projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. W. Kaniowskiego. Aneks z grafiki uzyskała w pracowni prof. P. Tyszkiewicza w Katedrze Grafiki Warsztatowej. W 2022 r. obroniła pracę doktorską z malarstwa w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki na macierzystej uczelni. Obecnie pracuje na macierzystej uczelnie na stanowisku adiunkta, gdzie prowadzi pracownię dyplomującą Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej.

Otrzymała Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007/2008, 2010, 2022) oraz Stypendium Prezydenta Wrocławia w dziedzinie kultury i sztuki (2007/2008). Laureatka nagród i wyróżnień m.in.: IV Wyróżnienie w II Międzynarodowym Konkursie Artystycznym „Pejzaż Współczesny”, Częstochowa (2014); nominacja do finału międzynarodowego konkursu malarskiego STRABAG ArtAward, Austria (2014); I Nagroda na 7. Międzynarodowym Biennale Miniatury w OPK Gaude Mater w Częstochowie (2012); nagroda firmy Sennelier na II Międzynarodowym Biennale Obrazu “Quadro-Art”, Łódź (2009); I Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy i Nagroda Kwartalnika Artystycznego Format na 18. OPMM Promocje 2008, Galeria Sztuki, Legnica (2008); Nagroda Najlepszy Dyplom 2008 wrocławskiej ASP.
Autorka wystaw indywidualnych, m.in.: “Konstrukcje peryferyjne”, Galeria Fotografii przy Świdnickim Ośrodku Kultury, Świdnica (2022); „Zanikanie”, Galeria Xanadu, Warszawa (2021/2022); „Habitaty”, Weronika Lucińska i Joanna Pałys, Galeria Sztuki Współczesnej BCK, Brzeg (2018); „Punkt wyjścia”, ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2017); „Nieobecność”, Joanna Pałys (obrazy) i Weronika Lucińska (ceramika), Galeria Refektarz, Krotoszyn (2017) i Galeria Sztuki Socato, Wrocław (2015); „Kontrapunkt”, Galeria Konduktorownia Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Częstochowa (2016); „Happy Endu nie będzie”, Natalia Bażowska i Joanna Pałys, Teatr Polski, Wrocław (2013); „Punkt Wyjścia. Pałys / Laszenko – Obrazy Architektury”, Galeria Socato, Wrocław (2011); „Obiekty”, Galeria BWA, Bydgoszcz (2011); „Pejzaż Industrialny”, Galeria H87, Arnhem, Holandia (2010); „Obiekty”, Galeria Awans, Legnica (2010); „Pejzaż Postindustrialny”, Galeria Na Solnym, Wrocław (2008); „Pejzaż Postindustrialny”, Galeria Młodych Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Wrocław (2008); „Pejzaż Postindustrialny”, wystawa dyplomowa, Galeria Miejska, Wrocław (2008).

Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych, m.in.: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w kolekcjach prywatnych.