Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się zastanowić jakie kolory wyrażają Waszą kondycję mentalną albo fizyczną? Może mieliście taką wizję, ale trudności z ekspresją wyobrażenia okazały się barierą nie do pokonania? 

Kwestia możliwości wyrażenia aktualnego stanu za pomocą kolorów okazała się być na tyle ważna dla niemieckiego fotografa Christiana Stolla, że postanowił poszukać odpowiedzi na to dla jednych mniej, dla innych bardziej intrygujące pytanie. Co powstało w wyniku przemyśleń niemieckiego pochodzenia artysty? Ostatecznie Stoll doszedł do wniosku, że kolory cechują pewne kody a dopasowanie do nich określonych psychologicznie cech charakterów daje nam mieszankę odzwierciedlającą stan, w którym się znajdujemy.

Cały projekt nosi nazwę Psychology of Colors i obejmuje serię 10 sześcianów, z których każdy przedstawia inną kombinację kolorów. Pokazane w ten sposób stany to m.in. energia, dystans, siła czy miłość. Inspiracją do połączenia kolorów w taki, a nie inny sposób była książka Wie Farken Wirken, autorstwa Evy Heller, która w swojej publikacji opisuje symbolikę kolorów i ich psychologiczne aspekty.

 

Zdjęcia: christian-stoll.com