Przygotuj się do sezonu – wybierz buty w góry!

Nie każdy odwiedzający góry zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego obuwia. Niektórzy ruszają w góry w „zwykłych” butach sportowych, a na popularnych szlakach można spotkać osoby w butach nie mających nic wspólnego ze sportem. Wygodne buty trekkingowe nie powinny być przywilejem tych, którzy wybierają wysokie góry lub wspinają się. Sprawdź, jak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia.

Dlaczego warto postawić na profesjonalne buty w góry?
Zakładając w góry buty nieprzystosowane do panujących tam warunków, odbierasz sobie komfort i ryzykujesz, a dodatkowo możesz ściągnąć niebezpieczeństwo na innych. Buty w góry muszą mieć odpowiednio sztywną podeszwę. Ich zadaniem jest stabilizacja stopy, ochrona przed urazami i utrzymanie suchości.

Jak dobrać buty w góry męskie?
Buty w góry męskie występują w różnych wariantach, dlatego niezwykle ważny jest staranny dobór. Wybierając buty, należy wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanej aktywności. Innego obuwia potrzebują miłośnicy wysokich góry, a inne jest odpowiednie dla osób wybierających łagodniejsze szlaki. Buty trekkingowe nadają się do chodzenia po średnich i wysokich górach. Najwyższe góry wymagają butów ze specjalnymi wycięciami, na których można umieścić raki automatyczne. Kolejnym ważnym kryterium są warunki, w których zamierzasz wędrować. Podróżnicy aktywni wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera, powinni postawić na zimowe buty w góry, natomiast dla tych, którzy unikają ośnieżonych szczytów i preferują wędrówki w ciepłej porze, odpowiednie będą buty górskie letnie. Jeśli chodzisz po górach przez cały rok, powinieneś zatem zaopatrzyć się w przynajmniej dwie pary butów górskich. Buty różnią się od siebie między innymi sposobem ocieplenia i twardością podeszwy (im twardsza podeszwa, tym trudniejsze szlaki można przemierzać). Niektóre modele wyposażone są w technologię TEXAPORE, która daje gwarancję nieprzemakalności obuwia.

Buty w góry na lato są przewiewne i lekkie. Posiadają elastyczną podeszwę, która stanowi formę ochrony przed urazem. Buty górskie zimowe są ocieplane, mają twardą podeszwę, przystosowaną do trudnych powierzchni i zamontowania raków. Bardzo ważna, właściwie niezbędna, aby zapewnić komfort, jest odporność butów na wilgoć i zdolność do odprowadzania potu.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
Warto wziąć pod uwagę długość wypraw. Na krótkie, jednodniowe wędrówki lepiej wybrać niskie buty. Buty wysokie, spełnią zaś Twoje oczekiwania podczas dłuższych wypraw w wymagających warunkach. Na rynku dostępne są uniwersalne buty, odpowiednie zarówno do jednodniowych, jak i długich wędrówek. Kolejną, nieco mniej ważną różnicą pomiędzy modelami butów górskich męskich, jest kolor. W ostatnich latach przeważają modele w ciemnych odcieniach z kolorowymi elementami.

Absolutnie podstawową kwestią jest dobranie odpowiedniego rozmiaru buta. Przemierzanie szlaków w ciasnych lub w zbyt luźnych butach odbiera komfort i może okazać się niebezpieczne. Przyciasne buty mogą spowodować otarcia, a za duże mogą przyczynić się do urazu. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru butów męskich jest możliwe, nawet gdy robisz zakupy w sklepie internetowym. Na stronie sklepu znajdują się tabele z sugerowanymi rozmiarami dla odpowiednich długości stopy.

Buty to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia bywalców gór. Ich wybór musi być zatem przemyślany, oparty o rodzaj aktywności ich użytkownika i dostosowany do jego potrzeb. Wybieranie tańszych i tym samym gorszej jakości zamienników zupełnie się nie opłaca, gdyż takie buty nie zapewnią odpowiedniego komfortu i nie posłużą długo.