Gałka lodów waniliowych zamieniona na stok dla narciarzy, a płyta kompaktowa zastąpiła lodowisko dla łyżwiarzy. Zobacz zabawne fotomanipulacje o nazwie „Playtime” autorstwa Arnauda Deroudilhe.

Historia fotomanipulacji zapewne sięga początków fotografii i wynalezienia aparatu fotograficznego. Fotomontaż używany kiedyś głównie do celów propagandy, dzisiaj jest uważany za coś normalnego (albo nagannego, zwłaszcza jeśli retuszer przekroczy pewne granice dobrego smaku). Co więcej, retuszowane są nie tylko sesje zdjęciowe  do magazynów dla kobiet, ale sami chętnie „poprawiamy” swoje selfie, które później publikujemy na serwisach społecznościowych. Sławne stały się m.in. nieudolnie zmienione kadry celebrytek chcących pokazać swoje piękne ciało (mowa o Kim Kardashian i Mirandzie Kerr).

Są jednak przykłady fotomanipulacji będące nawet dziełem sztuki, albo przynajmniej sarkastycznym odzwierciedleniem dzisiejszych czasów. Do której grupy zaliczają się ilustracje Arnauda Deroudilhe zatytułowane „Playtime„? Autor tę ocenę pozostawia nam. Francuzowi chodziło o pokazanie w zabawny sposób przedmiotów codziennego użytku, takich jak płyta CD, opakowanie na tabletki, czy aerozol. Takich prac zapewne nie powstydziłby się niejeden grafik z lat 80. 😉