Pieluchy dla dorosłych – kiedy warto je stosować?

Są takie sytuacje, kiedy mniej chłonne środki higieniczne na nietrzymanie moczu okazują się niewystarczające. Z pomocą przychodzi wówczas stosowanie produktów takich jak pieluchy dla dorosłych. Dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po ten rodzaj zabezpieczenia i jak prawidłowo wybrać wielkość i stopień chłonności produktu.

Cheerful senior woman on a swing at a playground

Dla kogo przeznaczone są pieluchy dla dorosłych?

Pieluchy dla dorosłych to artykuły ochronne stosowane przy nietrzymaniu moczu charakteryzujące się najbardziej chłonnym wkładem. Są przeznaczone dla pacjentów z ciężką i bardzo ciężką postacią nietrzymania moczu. Najczęściej stosuje się u osób leżących, niesamodzielnych, niemogących pomagać przy zmianie zabezpieczenia, a nawet zasygnalizować takiej potrzeby. Pieluchy dla dorosłych renomowanych producentów takich jak TENA mają innowacyjny system, który na wiele godzin zabezpiecza przed przeciekaniem i utrzymuje skórę suchą i czystą. Są również wyposażone w system zapobiegania powstawaniu przykrego zapachu i wskaźnik wilgotności, który sygnalizuje, że nadszedł czas na zmianę pieluchy. To duże ułatwienie dla opiekunów, podobnie jak sposób zapięcia ułatwiający zakładanie i zdejmowanie produktu.

Jak wybrać odpowiednie pieluchy dla dorosłych pod względem stopnia chłonności i rozmiaru?

Pieluchy dla dorosłych są najbardziej pojemne ze wszystkich produktów chłonnych, jednak nawet w ich przypadku dostępnych jest kilka wariantów chłonności. Dla osób z najcięższą postacią nietrzymania moczu należy wybrać najbardziej chłonne pieluchy dla dorosłych z odpowiednią adnotacją na opakowaniu. Można też dodatkowo zabezpieczyć materac, stosując podkład. Bardzo ważny jest również rozmiar produktu. Pieluchy dla dorosłych mają rozmiary od XS do XL. Aby je właściwie dobrać, należy zmierzyć obwód bioder osoby, która będzie je użytkować. Zapięcie na rzepy ułatwia dopasowanie pieluchy, ale jeśli będzie ona zbyt mała, jej wkład chłonny może okazać się niewystarczający, a zbyt duża pielucha będzie się przemieszczać i także nie zapewni właściwej ochrony.

Dlaczego tak ważne jest zachowanie suchej i czystej skóry?

Prawidłowa higiena i zabezpieczenie przed kontaktem skóry z moczem jest w przypadku inkontynencji priorytetowe. Dotyczy to każdego stopnia nasilenia tej dolegliwości, ale staje się szczególnie ważne przy ciężkim nietrzymaniu moczu i u osób leżących. Długotrwały kontakt wrażliwej skóry okolic intymnych z moczem sprzyja powstawaniu podrażnień i stanów zapalnych, a u pacjentów leżących – także odleżyn. Z tego względu istotny jest również wybór produktów wysokiej jakości, wykonanych z materiałów, które pozwalają skórze swobodnie oddychać i nie powodują podrażnień. Warto wiedzieć, że NFZ daje możliwość refundacji środków ochronnych stosowanych przy nietrzymaniu moczu również w przypadku produktów najwyższej jakości, takich jak pieluchy dla dorosłych czy inne artykuły higieniczne TENA. Dają one również gwarancję skutecznej ochrony przed nieprzyjemnym zapachem, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i nastrój pacjenta.