Perły i Wieprze

Perły i Wieprze to fuzja doświadczeń dwóch niesamowitych dziewczyn Niny i Dagmary. To niezwykłe połączenie szalonych pomysłów oraz wybornych smaków, nie tylko tych kulinarnych. Poznajcie głodne dziewczyny, które uchylą nam rąbka tajemnicy o najnowszym projekcie Perły i Wieprze. Obiecujemy nocne smaki, których długo nie zapomnicie!

Ostatnio rozmawiałyśmy, gdy obie pracowałyście przy wizerunku, promocji i części kreatywnej dwóch lokali gastronomicznych w Centrum Praskim Koneser. Teraz spotykamy się, by porozmawiać o najnowszym projekcie Perły i Wieprze. Czy to zmiana na lepsze?
Nina: Ja bym nie umieszczała tego w tych kategoriach – lepsze/gorsze – to jest po prostu inne, choć z całą pewnością bliższe sercu, bo nasze.
Dagmara: Przede wszystkim dalej pracujemy w tym samym zakresie, ale postanowiłyśmy zrobić stu procentowo autorski projekt. Perły i Wieprze to projekt kulturalno – kulinarny, o którym myślałyśmy od dawna.

Czym zatem są Perły i Wieprze?
N: Perły i Wieprze to fuzja naszych wspólnych doświadczeń, pomysłów i smaków oczywiście, nie tylko tych kulinarnych. Znając nas na samym gotowaniu się nie skończy, choć myślę, że to piękny początek, żebyście na starcie poznali nas od kuchni.
D: Dodam tylko, że z Niną od wielu lat gotujemy i wymieniamy się pomysłami. Cieszę się, że w końcu pokażemy coś razem szerszej publiczności.

Praca i przyjaźń idą w parze?
D: W naszym przypadku tak. W wielu aspektach się dopełniamy. Nasze branże mocno się przenikają i korespondują. W życiu prywatnym bardzo dużo rozmawiamy i dbamy o jasne komunikaty. W pracy to podstawa.
N: Póki co nie idą, a biegną. To jest niezwykłe doznanie i wyzwanie zarazem. Wychodzę z założenia, że praca to jest podstawa każdej relacji.
D: Teraz nowe wyzwanie przyjacielsko zawodowe: nasze Perły i Wieprze na Nocnym Markecie!

No właśnie, w takim razie czym zaskoczycie swoich gości już 27 czerwca?*
D: To czego zawsze nam brakuje w takich miejscach, to mieć wybór. Wychodzimy temu naprzeciw i pozwalamy naszym gościom samym zdecydować, z czym chcą zjeść główny produkt. Do wyboru dwa rodzaje wieprzowiny, pieczona kapusta oraz genialna sałatka z botwiny, rabarbaru, jabłka i młodej marchwi. Do tego dobieramy w zestawie jeden węglowodan. Burgul jest cytrusowy i orzeźwiający – świetnie komponuje się ze wszystkim, placki warzywne według mnie najlepiej idą w parze z podpalonym boczkiem, a bułka maślana domowego wypieku z wolno pieczoną łopatką. Jednak kolejnym ważnym aspektem jest to, że udało nam się tak dopracować smaki, że wszystko ze sobą spójnie smakuje. Osobiście uważam to za bardzo duży plus.

N: Tak, dla mnie również jest to walor, że nasze dania są bardzo spójne, łączą się w jedną kompozycję, ale najistotniejszy jest oczywiście sam produkt – jego jakość i pochodzenie. Ogromnie się cieszę, że możemy Wam dać to, co najlepsze w przystępnej cenie! Mięso ze świni złotnickiej, które od wielu lat kupujemy od Pani Ani pod Halą Mirowską, warzywa od polskich rolników, bułki własnego wypieku na tradycyjnej polskiej mące z historycznego Młyna Grodzkiego – to są same dobre rzeczy. Wspaniale, że organizatorzy Nocnego Marketu postawili na ekologiczne naczynia jednorazowe, bo to także bliskie naszej filozofii, dlatego nawiązałyśmy współpracę z marką Cantino, która produkuje według nas najlepsze opakowania, które rozkładają się w 90 dni. Uwielbiamy jeść i gotować, ale równie ważny w tym wszystkim jest komfort, zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Brzmi smacznie! A co planujecie w aspekcie kulturalnym?
N: Najpierw przede wszystkim chciałybyśmy przypomnieć i podkreślić – czym właściwie jest jedzenie i jak bardzo istotny jest jego wymiar społeczno-kulturalny. Między innymi chociażby, dlatego Perły i Wieprze od samego początku zwracają uwagę na pewne konwenanse czy stereotypy – puszczając niekiedy w ich kierunku oko.

D: Ja mam nadzieję, że Perły i Wieprze to dobry początek nowej przygody i dopiero teraz się zacznie!
Sprzed dwóch lat pamiętam, ile fajnych osób miałam okazję poznać dzięki pop –upowi na Nocnym Markecie, więc chyba najbardziej nie mogę doczekać się tej relacji z ludźmi, którzy nas odwiedzą. Nareszcie nakarmimy wszystkich po swojemu i zrobimy to w iście perłowym stylu!

Kilka smaków, które Was skuszą!
Pijana kapusta zgrabna acz tłusta / pieczona w miodzie i wódce z czarnuszką
Cięty Wieprz / wolno pieczony boczek podpalany w sosie wiśniowo-chmielowym z piklami i cebulą. Do wyboru z plackami, bułką lub kaszą burgul
Perła de luxe czyli twój wymarzony zestaw / bułka maślana z podwójną porcją mięsa, plackiem warzywnym, sosem 1000 pereł, piklami i cebulą
Narwany Wieprz / wolno pieczona łopatka w sosie pieprzno-likierowym z piklami i cebulą

Perły i Wieprze na Nocnym Markecie już od 27 do 30 czerwca 2019 roku.
www.facebook.com/events

Partnerzy: Example.pl, Cantino, Nocny Market
Zdjęcia: instagram.com/moodforfoodpl
Grafika: Kacper Rudziński