Nowe stolarstwo tradycyjne. Nauka rzemiosła przez internet z Wood Workshop

Lekcje stolarstwa w Twoim domu? Tak, to możliwe ze szkołą Wood Workshop. Warsztaty stolarskie, w których możesz wziąć udział, nie wychodząc z domu? Od teraz to możliwe! Wood Workshop, warszawska szkoła stolarstwa tradycyjnego, która od 2017 roku przyciąga miłośników drewna z całej Polski, startuje z serią filmów instruktażowych, które przybliżą Ci tajniki pracy ręcznymi narzędziami.

fot. Konrad Ćwik
1 / 3

 

Pomysł na stworzenie lekcji on-line powstał w trakcie lockdownu. Założyciele szkoły odbierali codziennie telefony z pytaniami o porady. Zauważyli, że wielu z ich uczniów, czas izolacji wykorzystuje na próby rozwijania pasji w warunkach domowych. Widoczna była dla nich potrzeba dostępu do informacji, które przekazują podczas lekcji. Tak powstał pomysł na stworzenie video szkoleń, które będą zawierały trudniejsze zagadnienia poruszane podczas zajęć stacjonarnych. „Kiedy dotarła do nas informacja o naborze wniosków do programu KULTURA W SIECI realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, postanowiliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie” mówi Marta Kwintal, współzałożycielka Wood Workshop. Kultura w sieci to program rządowy, którego celem jest wsparcie realizacji projektów upowszechniający dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, dzięki narzędziom online. Pomysł na przeniesienie warsztatów stolarskich do sieci spodobał się w MKiDN.

We wrześniu szkoła rozpoczyna cykl 6 odcinków szkoleń video, które znajdziesz TUTAJ. Właśnie pojawiły się dwa pierwsze szkolenia, kolejne zostaną opublikowane do końca października 2020 roku. To gratka, nie tylko dla wprawionych stolarzy, ale także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rzemiosłem. Co ważne, szkoła uczy klasycznych technik pracy z drewnem. Lekcje online przybliżą uczestnikom tajniki ostrzenia dłut oraz noży do strugów na kamieniach wodnych, wykonywaniu ręcznych połączeń, takich jak „jaskółczy ogon”, czy nietypowych zastosowań strugów.

Projekt, „Nowe stolarstwo tradycyjne. Nauka rzemiosła przez internet”, dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. Wood Workshop to współczesna szkoła stolarstwa tradycyjnego. Jej misją jest nauka rzemiosła oraz rozpowszechnianie wiedzy o klasycznych technikach stolarskich. Szkoła organizuje warsztaty stolarskie dla osób, które rzemiosło traktują jako hobby, oraz kilkustopniowe kursy stolarskie opracowane z myślą o tych, którzy ze stolarstwem wiążą swoją przyszłość.
Zajęcia stacjonarne organizowane w pracowni szkoły przy ul. Targowej 33, w Warszawie, przyciągnęły już ponad 2000 uczniów. Największą popularnością cieszy się nauka pracy strugiem/ heblem oraz wykonywania tradycyjnych połączeń stolarskich.

Więcej informacji:
Zajęcia stacjonarne: www.woodworkshop.pl
Zajęcia online: www.woodworkshop.online