Nieznane dzieła Andy'ego Warhola odkryte!

Niemożliwe? W 2011 roku artysta (i fan twórczości Andy’ego Warhola) Cory Arcangel, zainspirowany klipem na YouTube’ie ukazującym Warhola rysującego na PC’cie Debby Harry w 1985 roku, odkrył w archiwum Andy Warhol Museum dyski z komputera Amiga. Znalazło się na nich 18 grafik (niektóre źródła podają że 28), w tym 12 podpisanych przez legendarnego przedstawiciela pop artu. Twórcy Amiga 1000 zapłacili Warholowi za nie – obrazki miały zostać użyte w promocji sprzętu wyprodukowanego przez Commodore International.

Klub komputerowy w Carnegie Mellon University przez trzy lata (!) pracował nad odzyskaniem plików z nieobsługiwanego już formatu. Aby upewnić się, że dzieła nie doznają żadnego uszczerbku, zespół wykorzystał metodę obrazowania rezonansem magnetycznym używaną np. w tomografii. Tak powstały „campbells.pic”, „flower.pic” oraz „marilyn1.pic”. Potem zastosowano inżynierię odwrotną do rozszyfrowania oryginalnego formatu.

10 maja odbędzie się premiera dokumentu „Trapped: Andy Warhol’s Amiga Experiments” w Carnegie Museum of Art. Dwa dni później film będzie dostępny online.

 

andy warhal amiga andy warhal amiga3 andy warhal amiga2