Multisensoryczny spektakl „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego w Warszawie. Premiera 21 stycznia 2023.

Łukasz Twarkowski, jeden z najbardziej interesujących twórców teatralnych swojego pokolenia tworzący na europejskich scenach, po raz pierwszy w Warszawie, w STUDIO, premiera 21 stycznia 2023 o godz. 19:00 (sobota). Swój nowy spektakl opiera na powieści współczesnej duńskiej autorki, Olgi Ravn „The Employees”.

The EmployeesPolskie wydanie książki „Załoga. Protokół z przyszłości” w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej (wyd. DRIADA) ukaże się pod koniec stycznia. Nietypowa, zaskakująca, poruszająca, wzruszająca, a czasem przerażająca powieść Olgi Ravn to ważny głos we współczesnej prozie. W 2021 roku znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera. Spektakl Twarkowskiego w adaptacji Joanny Bednarczyk, podobnie jak wiele jego wcześniejszych realizacji, opiera się tradycyjnemu rozumieniu teatralności. Reżyser poszukuje rozwiązań, sprawiających że widzowie staną  się częścią dystopijnego świata.

Rzeczywistości, które budujemy w teatrze są zazwyczaj multimedialne, są to dosyć skomplikowane systemy wideo i dźwiękowe. Tu, w STUDIO będzie to o wiele mniejsza realizacja. Na kilkudziesięciu metrach kwadratowych staramy się zmieścić całą rzeczywistość statku kosmicznego. — mówi reżyser.

The EmployeesAkcja sztuki rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzie i humanoidalne roboty. W książce Ravn Ziemia uległa zagładzie. Historia opowiadana jest przy pomocy fragmentarycznych sprawozdań załogi statku. Relacje zaczynają się i urywają w — wydawałoby się — przypadkowych momentach i dotyczą codziennej rutyny.  Zarówno powieść Ravn, jak i spektakl Twarkowskiego wydają się zadawać jedno z najbardziej podstawowych pytań, o to, czym właściwie jest ludzka świadomość?

Spektakl w STUDIO Twarkowski tworzy ze scenografem Fabienem Lédé, kostiumografką Svenją Gassen, kompozytorem Lubomirem Grzelakiem, za światło odpowiada Bartosz Nalazek, natomiast za  wideo, Jakub Lech. Na Dużej Scenie im. Józefa Szajny w multisensorycznym doświadczeniu teatralnym zobaczymy: Dominikę Biernat, Daniela Dobosza, Maję Pankiewicz, Sonię Roszczuk, Pawła Smagałę, Roba Wasiewicza i z gościnnym udziałem w materiale audio Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik.

Premierze towarzyszy cykl wydarzeń przygotowany przez dział edukacji STUDIO. Na trening uważności zaprasza coach, mentorka w Fundacji Liderek Biznesu oraz nauczycielka technik uważności mindfulness, Anna Wekiera (28 stycznia).

„The Employees”, w reż. Łukasza Twarkowskiego
premiera: 21 stycznia 2023, godz. 19:00 (sobota), Duża Scena im. Józefa Szajny, STUDIO teatrgaleria
kolejne spektakle: 22, 26 – 29 stycznia, 23 – 26 lutego, 23 – 26 marca, 20 – 23 kwietnia

AUTORKA: Olga Ravn
PRZEKŁAD Z DUŃSKIEGO: Bogusława Sochańska
REŻYSERIA: Łukasz Twarkowski
ADAPTACJA TEKSTU I DRAMATURGIA: Joanna Bednarczyk
SCENOGRAFIA: Fabien Lédé
KOSTIUMY: Svenja Gassen
MUZYKA: Lubomir Grzelak
ŚWIATŁA: Bartosz Nalazek
KONSULTACJA RUCHOWA: Rob Wasiewicz
WIDEO: Jakub Lech
TWÓRCY OBRAZÓW: Iwo Jabłoński, Gloria Grünig
KIEROWNICZKA PRODUKCJI: Monika Balińska
INSPICJENTKA: Zuzanna Prusińska
ASYSTENT REŻYSERA: Adam Zduńczyk
ASYSTENTKA PRODUKCJI: Aleksandra Urban
OBSADA: Dominika Biernat, Daniel Dobosz, Maja Pankiewicz, Sonia Roszczuk, Paweł Smagała, Rob Wasiewicz i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (gościnnie w materiale audio).

STUDIO teatrgaleria
pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa
www.teatrstudio.pl

Aby być na bieżąco koniecznie śledź nasza zakładkę ART.