Mona Lisa o stu twarzach

Mona Lisa, dzieło autorstwa najbardziej znanego artysty renesansu Leonardo da Vinci jest najbardziej znanym dziełem sztuki na świecie. Co roku miliony turystów odwiedza je w paryskim Luwrze, pragnąc zobaczyć tę doskonałość na własne oczy. Doczekała się mnóstwa kreatywnych reprodukcji. Zobaczcie!

Historia powstania obrazu nie jest do końca jasna. Prawdopodobnie kobieta widoczna na zdjęciu to Lisa Gherardini, żona florenckiego kupca Fransesca Giacondo. Portret miał zawisnąć w jego salonie, jednak ostatecznie nie zakupił on dzieła od malarza. Obraz fascynuje i pociąga ludzi na całym świecie, od wieków. Często mówi sie o zagadkowym uśmiechu Mona Lisy, który skrywa prawdziwe emocje za fasadą pozorów.

Niedawno została wydana książka zatytułowana Mona Lisa Reimagined autorstwa Erika Maella. Zostały w niej zebrane najciekawsze reprodukcje słynnej Giacondy. Twarz kobiety jest na tyle obojętna, że mogła się ona wcielić w najróżniejsze role. Ta poważna kobieta wciela się tutaj w rolę astronauty, członka zespołu Kiss, bohaterki Gwiezdnych Wojen, Mortishii Gomez z rodziny Adamsów, japońskiej gejszy, staruszki, punka i wielu, wielu innych. To sztuka pełna humoru, lekkości i dystansu do świata sztuki. Żaden inny obraz nie pobudza tak zbiorowej wyobraźni jak Mona Lisa. Dobrej zabawy!

 

Źródło: monalisareimagined