Tanie linie lotnicze to świetny sposób na podróż, gdy nie posiadamy wielkiego budżetu. Przewoźnicy tego typu oferują niezwykle atrakcyjne ceny w porównaniu do linii regularnych. Wystarczy tylko skrupulatnie trzymać się ograniczeń co do wymiarów bagażu, aby nie musieć na lotnisku dopłacać sporej kwoty za ich przekroczenie. Linie tego typu dostarczą nas praktycznie do wszystkich najważniejszych miast europejskich – w tym tekście postaramy się zachęcić do skorzystania z lotu do Mediolanu, jednego z najbardziej klimatycznych miast północnych Włoch.

Galleria Vittorio Emanuele II in Milan
1 / 13
Mało włoskie miasto
Stolica Lombardii nie jest „typowym” włoskim miastem, tutaj czas nie biegnie sennie i spokojnie, jak w wielu miejscach, zwłaszcza na południu kraju. Zimą zamglony i mokry, latem parny i gorący, a przede wszystkim „szybki”, gdyż jako koło napędowe włoskiej gospodarki, wszyscy tam wiedzą, że czas to pieniądz. Czy zatem warto kupić tanie bilety lotnicze i odwiedzać to miasto z punktu widzenia turysty? Oczywiście, że tak! Mediolan wszak to nie tylko przemysł, ale przede wszystkim historia, sztuka i rzecz jasna moda.

Monumentalność na każdym kroku

Znak rozpoznawczy Mediolanu, czyli monumentalna Katedra Narodzin św. Marii zapiera dech w piersiach. Znajduje się na Piazza Duomo w centrum miasta. Ten jeden z największych kościołów na świecie robi wrażenie zarówno na zewnątrz, jak i w środku – dach katedry zdobiony jest 135 sterczynami, rzeźbami i gargulcami, można na niego się dostać, skąd roztacza się cudowny widok na panoramę miasta. Ze świątyń warte uwagi są również kościoły: Santa Maria delle Grazie, w którym znajduje się słynna „Ostatnie wieczerza” autorstwa Leonarda da Vinci, a także zbudowana w IV wieku Bazylika św. Ambrożego, czyli jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie, w której krypcie znajdują się szczątki jej patrona.
Po atrakcjach dla ducha warto zadbać o ciało – obok Piazza Duomo znajduje się XIX-wieczna galeria handlowa Vittorio Emanuele II, która już samym kształtem i zdobieniem robi kolosalne wrażenie jako prawdziwe dzieło sztuki architektonicznej. W tamtejszych kamieniczkach znajdują się butiki, kawiarenki, restauracje i księgarnie – całość wygląda niezwykle szykownie i elegancko, bardziej niż w galerii, czujemy się, jakbyśmy byli w muzeum.

Sztuka i „sztuka”

Co jeszcze oferuje Mediolan? To zależy jakim typem turysty jesteśmy. Jeśli pragniemy doznań estetycznych na niwie sztuki, warto udać się do La Scali, chyba najsłynniejszego teatru na świecie. Ale miasto to ma jeszcze jeden – równie słynny – „teatr”, chociaż prezentujący zupełnie inny rodzaj przedstawień. Chodzi o San Siro, stadion, na którym swoje mecze rozgrywają dwa słynne włoskie kluby – AC Milan i Inter Mediolan. Dla wielu kibiców miejsce to osiąga rangę niemal świątyni.

Rzecz jasna w Mediolanie – jak w każdym mieście, w którym historia odcisnęła swoje piętno architektoniczne – znajdziemy szereg uroczych uliczek, którymi spacer dla wielu będzie nie lada atrakcją. Wówczas to w pełni możemy odetchnąć klimatem tego miejsca i odpocząć w jednej z wielu kawiarenek.

Tanie linie lotnicze sprawią, że w przystępnej cenie przeniesiemy się w miejsce, gdzie historia i nowoczesność łączą się ze sobą, nadając miastu specyficznego klimatu.

źródło: fru.pl
foto: Pixabay