Lunarny Nowy Rok: azjatyckie walentynki filmowe!

Zbliża się podwójna okazja do filmowego świętowania – Lunarny Nowy Rok i… walentynki. Od 11 do 14 lutego na platformie piecsmakow.pl na widzów czekać będzie pięć tytułów, a wśród nich: szalony i obrazoburczy portret emocjonalnego chaosu dorastania, urzekający wizualnie melodramat, lekka komedia romantyczna i nie mniej romantyczny thriller, a nawet kino dla dorosłych w awangardowym wydaniu! Bilety już w sprzedaży.


Filmowe spotkanie z okazji Lunarnego Nowego Roku to pięciosmakowa tradycja, inspirowana jednym z najważniejszych świąt obchodzonych na azjatyckim kontynencie – od Chin przez Japonię po Wietnam. To czas, w którym spotykają się rodziny, często udające się w dalekie podróże, by wspólnie celebrować przełom roku i zarazem symboliczny początek wiosny. Zgodnie z lunarnym horoskopem nadchodzące miesiące upłyną pod znakiem Metalowego Bawoła, symbolizującego pracowitość, upór i konsekwencję w działaniu.
W 2021 to doniosłe święto spotyka się w kalendarzu z popkulturowym fenomenem walentynek, stąd filmowy program będzie przeplatał wzruszenie z nutą szaleństwa i pozytywnej energii. W przeglądzie znajdzie się pięć najpiękniejszych i najbardziej przewrotnych filmów o miłości. Zmysłowe melodramaty, burzliwe zrywy uczuć, szalone przygody niespełnionych kochanków i niepoprawne związki na przekór światu – kino azjatyckie pozwoli Wam odkryć romantyczną tematykę z zupełnie nowej perspektywy!

W programie:

Miłość obnażona
reż. Sion Sono, Japonia 2009, 237′„Miłość obnażona” to tour de force jednego z najbardziej kreatywnych reżyserów współczesnego kina. Uderzające zderzenie popkulturowych cytatów, najbardziej szalonych klisz gatunkowych, psychoanalitycznych skojarzeń i kreatywnej interpretacji bieżących problemów trapiących japońskie społeczeństwo to prawdziwa fabularna bomba.
Nieśmiały Yu kontra problemu dorastania: surowy ojciec pastor i jego nienasycona kochanka, gang kolekcjonerów zdjęć damskich majteczek, liderka złowieszczej sekty oraz ukochana Yoko, która nieźle zna karate, nie przepada za gatunkiem męskim i do złudzenia przypomina Matkę Boską. Żeby podbić jej serce, chłopak będzie musiał założyć kobiecy płaszcz, ale to dopiero początek kłopotów. Czterogodzinne wizualne szaleństwo łączy liryzm „Romea i Julii” z obrazoburczością Buñuela i estetycznym rozmachem Tarantino. Eksplozja wrażeń gwarantowana.

Song lang
reż. Leon Quang Le, Wietnam 2018, 90’

Zachwycające kadry debiutu Leona Le przenoszą nas w lata osiemdziesiąte, kiedy skomplikowana symbolika muzycznego teatru nieubłaganie musi ustąpić miejsca grom nintendo. Operowe konwencje i niezwykła tradycyjna muzyka spotykają się tu z pełnym charakteru portretem rozwijającej się metropolii. Jeden z najlepiej ocenianych filmów 12. edycji Pięciu Smaków to ambitny melodramat, budzący skojarzenie ze skąpanymi w półmroku światami Wong Kar-waia i błyskotliwymi dialogami bratnich dusz z filmów Richarda Linklatera.
Bezlitosny windykator długów i wrażliwy aktor odchodzącej w przeszłość opery cai-luong. Światy, które nie powinny się spotkać, a jednak znajdują punkty styczne. Nostalgia skąpanych w półmroku kadrach i porywająca historia zamkniętej w niedopowiedzeniach relacji na tle wąskich ulic Sajgonu lat osiemdziesiątych.

Ścigając marzenie
reż. Johnnie To, Chiny, Hongkong 2019, 119’

Premierowy i jedyny pokaz nowej produkcji Johnniego To, mistrza kina akcji, który tym razem sięga po lekką formułę komedii romantycznej!
Szlachetny bokser i walcząca o światła reflektorów piosenkarka – spotkanie kipiących emocjami światów, w których droga na podium prowadzi przez brutalną rywalizację. Ekspresyjna podróż przez nową chińską rzeczywistość, łącząca sentymentalny urok komedii romantycznej, skrzącą się cekinami fabułę o wielkich marzeniach i drapieżną formę spod ręki mistrza hongkońskiego kina akcji.

Wilgotna kobieta na wietrze
reż. Akihiko Shiota, Japonia 2016, 78’

Awangardowe kino erotyczne na azjatyckie walentynki? „Wilgotna kobieta na wietrze” to ukłon w stronę klasyki japońskiego kina dla dorosłych, a zarazem jego przewrotna reinterpretacja. Femme fatale w obcisłych dżinsach, niespełniony pisarz szukający odosobnienia, post-hipisowska trupa teatralna, szczypta slapsticku i pełna napięcia erotyczna gra, rządząca się cokolwiek absurdalnymi regułami.
Atrakcyjny dramaturg wyrzeka się związków z kobietami i przeprowadza do prowincjonalnej samotni; na jego drodze staje jednak prowokująca, nieprzewidywalna dziewczyna. Ukłon w stronę klasyki japońskiego kina dla dorosłych, a zarazem jego przewrotna reinterpretacja, grająca oczekiwaniami widzów i konwencjami gatunku, tworząca pełną życia, ironiczną i naprawdę gorącą narrację.

Żona dla Rip Van Winkle
reż. Shunji Iwai, Japonia 2016, 179′

Wspaniałe kreacje gwiazdy japońskiego kina Haru Kuroki i ekscentrycznej piosenkarki Cocco prowadzą widza w epicką, wielowarstwową, ekstrawagancko prowadzoną opowieść o samotności i samodzielności, uzupełnioną liryczną ścieżką dźwiękową i niezwykle klimatycznymi zdjęciami.
Nieśmiała nauczycielka, przygotowując się do własnego ślubu, poznaje grupę niezwykłych aktorów, którzy wywrócą jej życie do góry nogami. Kim jest ekscentryczna, fascynująca kobieta, żyjąca w tajemniczej willi ukrytej przed ludzkim wzrokiem? Gdzie są granice ról, które wszyscy odgrywają – i czy fikcja jest w stanie zastąpić rzeczywistość? Niepokojący i subtelny zarazem film kultowego japońskiego reżysera to swego rodzaju romantyczny thriller, łączący zaskakującą fabułę z onirycznym obrazem.

Jak oglądać?

Filmy będą dostępne bezpośrednio na stronie internetowej piecsmakow.pl w dniach 11 lutego 2021 od godziny 10:00 do godz. 23:59, 14 lutego 2021. Można je oglądać w dowolnej kolejności i w dowolnych godzinach w ramach tego okresu.

Karnet na Lunarny Nowy Rok w cenie 75 zł:
www.piecsmakow.pl/karnetvod.do

Dostęp do pojedynczych filmów w cenie 22 zł można kupić wchodząc w konkretny film w programie:
www.piecsmakow.pl/lista.do?idc=141&mid=1294
Pojedynczy dostęp do wybranego filmu jest również aktywny w dniach 11 lutego 2021 od godziny 10:00 do 23:59 14 lutego 2021.

Voucher na Lunarny Nowy Rok w cenie 75 zł:
https://www.piecsmakow.pl/sklepOpis.do?id=1469

Księżycowy zestaw snaków, czyli noworoczno-walentynkowa wersja kultowych azjatyckich snaków:
www.piecsmakow.pl/sklepOpis.do?id=1463