Choć listopadowa aura nie zachęca do wynurzania nosa spod ciepłego koca, to uważamy, że jednak warto pójść do teatru. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki zestawienie sztuk granych w listopadzie w warszawskich teatrach. Mamy też propozycję dla tych, którzy do teatru wybierają się z dziećmi. Warto zobaczyć!

Jak ocalić świat na małej scenie?, Teatr Powszechny
Również 9 listopada premiera w Powszechnym. „Jak ocalić świat na małej scenie” Pawła Łysaka to opowieść, do której punktem wyjścia była między innymi historia ojca reżysera, Jana Łysaka, twórcy utopijnej metody zbioru zboża. Paweł Łysak każe nam zastanowić się nad przyszłością naszej planety, klęskach żywiołowych i głodzie. Co możemy zrobić, aby nie popełniać błędów naszych przodków? Jak uratować planetę i zostawić ją w takim stanie, aby mogły tu żyć następne pokolenia?

Miłość od ostatniego wejrzenia, Teatr Dramatyczny
9 listopada w Teatrze Dramatycznym ma miejsce premiera spektaklu Miłość od pierwszego wejrzenia w reżyserii Iwony Kempy, na podstawie powieści Vedrany Rudan. „Miłość…” to druga powieść dziennikarki, została zgłoszona do najważniejszej nagrody literackiej w Serbii. Narratorką książki jest żona, która zabiła męża. Rzecz opowiada o kobiecie, której „wcisnęli, że na księcia to sens życia, a strach przed samotnością to koń, na którym ma pędzić, dopóki nie złowi jedynego prawdziwego szczęścia”. Bezkompromisowa, bezwzględna i niezwykle dowcipna opowieść bezwstydnie odsłania sekrety małżeńskiego współżycia.

Nim odleci, Teatr Współczesny
17 listopada czeka nas premiera „Nim odleci” w reżyserii Macieja Englerta na podstawie sztuki Floriana Zellera. To pozornie prosta historia o życiu małżeństwa, o ich dorosłych córkach oraz tajemniczej znajomej męża z przeszłości i najnowszym ukochanym jednej z córek. Cały urok tkwi w sposobie opowiadania: autor nie zachowuje chronologii, myli tropy, mnoży warianty zdarzeń, zmienia punkt widzenia. Co się wydarzyło naprawdę, a co jest tylko wyobrażeniem bohaterów? Kto jest kim? Autor w bardzo ciekawy sposób prowadzi widzów przez labirynt splątanych losów i skłania do refleksji nad życiem, miłością i śmiercią.

Zapiski z wygnania, Teatr Polonia
„Zapiski z wygnania” w reżyserii Magdy Umer to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, która w 1968 roku wyjechała z Polski razem z rodzicami. Monolog niezrównanej Krystyny Jandy wbija w fotel, wstrząsa, pokazuje ogrom krzywd, i jest wezwaniem do pamiętania i przekazywania historii kolejnym pokoleniom. „Zapiski…” to obowiązkowa lekcja historii współczesnej. Warto zobaczyć.

Piotruś Pan, Nowy Teatr
Piotruś Pan to spektakl dla dzieci w wieku od 8 lat. Jednak w tej historii to nie Piotruś jest głównym bohaterem, a dzieci. Podróż do Nigdylandii odbywa się tu i teraz, w naszych mieszkaniach, w których wszystko jest z pozoru poukładane i ma swoją funkcję. Rodzice, zamknięci w swoich pokojach, pogrążeni w internetowym świecie zapominają o tym, co w życiu najważniejsze. A zagubione, pozostawione sobie samym dzieci mogą w każdej chwili przywołać Piotrusia i wybrać się do krainy, która energię czerpie z dziecięcych zabaw. Dużo trudniejsza jest jednak droga powrotna. Reżyserowi, Łukaszowi Kosowi zależało na odtworzeniu „Piotrusia” w aktualnych realiach i zwróceniu uwagi na problemy współczesnego świata. Koniecznie idźcie razem z dziećmi!