Lekkie dania na wiosnę

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia, a wraz z nią i my. Zmęczeni zimową atmosferą, zamiast cięższych dań w kuchni, zdecydowanie chętniej sięgamy po lekkie posiłki bazujące głównie na darach natury. W okresie wiosennym szczególnym zainteresowaniem cieszą się świeże zioła i nowalijki, z których możemy przygotowywać smakowite sałatki, przystawki, zupy oraz zdrowe przekąski z dodatkiem aromatycznych przypraw, oliwy z oliwek i lekkich sosów.

Lekkie dania na wiosnę

Jakie składniki warto wprowadzić do swojego menu na wiosnę?

Kiedy przyroda budzi się po długiej zimie, naturalnym odruchem jest skorzystanie z jej darów. Wiosna to idealna pora, aby zmienić swój codzienny jadłospis i wprowadzić do niego więcej pożywnych i zdrowych składników. Możemy w końcu zrezygnować z przetworów na rzecz pierwszych świeżych warzyw, które powoli zaczynają pojawiać się na sklepowych półkach. Wiosenne nowalijki, czyli młode warzywa są dostępne w sprzedaży już na przełomie marca oraz kwietnia i zdecydowanie warto umieścić je w swoim koszyku. Posłużą nam do przygotowania wielu dań, dzięki którym wiosna zawita nie tylko za naszym oknem, ale także w kuchni.

Świetnym wyborem, który da nam szerokie pole do kulinarnego popisu będzie m. in. młoda sałata, natka pietruszki, rzeżucha, cebula dymka, pomidory, rzodkiewki, ogórki, zielony szczypiorek oraz marchewka. Na bazie tylko tych składników możemy bowiem przygotować wiele smakowitych wiosennych sałatek, ugotować domową zupę oraz wzbogacić smak dań mięsnych, które nabiorą zupełnie nowego wymiaru właśnie dzięki dodatkowi młodych warzyw. Na wiosnę warto także pokusić się o wzbogacenie swojej kuchni w świeże zioła w doniczkach – bazylia, tymianek i rozmaryn to idealny wybór dla miłośników aromatycznych, estetycznie prezentujących się na talerzu dań.

Głębia smaku, czyli przyprawy i dodatki do wiosennych potraw

Wiosenne dania charakteryzują się lekkością oraz dają możliwość wykorzystania w kuchni pierwszych sezonowych darów natury. Nie oznacza to jednak, że przepisy na wiosenne dania muszą zawierać tylko i wyłącznie nowalijki. Aby potrawy były smaczne i zyskały większą głębię smaku, warto dodać do nich także naturalne przyprawy. Do wiosennych sałatek świetnie sprawdzi się aromatyczny pieprz, suszona bazylia, oregano, zioła prowansalskie, rozmaryn, chili i wiele innych. Ich dobór zależy od naszych preferencji oraz przepisu na wiosenne dania, z którego zdecydujemy się skorzystać. Co więcej, dobrej jakości przyprawy świetnie zastępują świeże zioła, które nie zawsze mamy możliwość hodować w doniczkach.

Oprócz aromatycznych przypraw, w gotowej na nadejście wiosny kuchni nie powinno zabraknąć także zdrowego źródła tłuszczów. Świetnym wyborem, z którego będziemy chętnie korzystali do przygotowywania wiosennych dań, jest oliwa, nie bez powodu uznawana za najzdrowszy i najbardziej wartościowy olej świata. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do wiosennych sałatek, zup oraz dań obiadowych. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest oliwa z pierwszego tłoczenia, która nie tylko wzbogaci smak naszych przepisów, ale będzie także wpływała korzystnie na zdrowie.

Warte wypróbowania, sprawdzone przepisy na wiosenne dania

Wiosenne dania to nie tylko sałatki, ale także zupy oraz lekkie dania obiadowe, które możemy przygotowywać na różne okazje. Przepisy na wiosenne potrawy świetnie sprawdzą się na szybki lunch w pracy, lekką, pożywną kolację oraz niedzielny obiad dla całej rodziny. Wszystkie je łączy baza w postaci młodych warzyw, aromatycznych przypraw oraz dodatku świeżych ziół, które wspólnie stanowią idealne wprowadzenie do wiosny. Specjalnie z myślą o osobach poszukujących odmiany w kuchni po długiej, mroźnej zimie, przygotowaliśmy trzy sprawdzone przepisy na lekkie dania. Oto i one!

Wiosenna sałatka z serkiem wiejskim

Przepisy na wiosenne dania otwiera smakowita, bajecznie kolorowa sałatka z serkiem wiejskim. Do jej przygotowania potrzebujemy następujących składników: 2 łyżek serka wiejskiego, 2 łyżek groszku konserwowego, 1/2 szt. czerwonej papryki, 1 szt. zielonego ogórka, 1/3 łyżeczki czarnego sezamu, świeżego szczypiorku oraz szczypty soli i kolorowego pieprzu.

Obieramy ogórka i kroimy go w kostkę. Podobnie postępujemy z papryką. Dokładnie płuczemy warzywa z puszki pod bieżącą wodą, kroimy szczypiorek i paprykę. Przekładamy serek wiejski do salaterki, dodajemy do niego warzywa i dokładnie mieszamy. Sałatkę doprawiamy kolorowym pieprzem i solą, dodajemy sezam. Gotowe!

Szparagi zielone smażone z czosnkiem

Lekkie dania obiadowe wiosną nie mogą obyć się bez szparagów, po które w Polsce sięga się coraz częściej. Szparagi są zdrowe, łatwe w przygotowaniu oraz lekkie i pożywne, przez co zdecydowanie warto wypróbować jeden z naszych sprawdzonych przepisów na ich przygotowanie. Do jego wykonania potrzeba: ok. ½ kg szparagów zielonych, 2-3 łyżki oliwy z oliwek, 2-3 ząbków czosnku, 2-3 łyżek masła oraz odrobiny drobnoziarnistej soli morskiej.

W pierwszej kolejności myjemy szparagi i usuwamy zdrewniałe, twarde końcówki. Na patelni rozgrzewamy oliwę, układamy na niej szparagi, oprószamy solą i delikatnie obsmażamy. Na patelnię wlewamy gorącą wodę do mniej więcej połowy wysokości szparagów, przykrywamy i dusimy 3-4 min. Następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, mieszamy i czekamy aż woda odparuje. Na koniec dodajemy masło i smażymy do zarumienienia. Gotowe szparagi można serwować z ziemniakami, jajkiem sadzonym i koperkiem.

Zupa krem z zielonej sałaty

Wśród przepisów na lekkie dania obiadowe nie mogło zabraknąć także zupy. Nasza propozycja idealnie wpisuje się w wiosenną aurę oraz wykorzystuje najcenniejsze jej dary. Zupę z zielonej sałaty przygotujemy na bazie następujących składników: 1 główki sałaty masłowej, 1 główki endywii, 1 białej cebuli, kawałka pora, 3 ząbków czosnku, 300 g ziemniaków, 1,5-2l bulionu drobiowego, 2 łyżek masła, 3 łyżek śmietany 18%, pieprzu czarnego, gałki muszkatołowej i soku z cytryny.

Ziemniaki obieramy ze skórki, myjemy, kroimy i układamy w garnku. Dodajemy do nich pokrojonego pora i cebulę, zalewamy bulionem i gotujemy przez ok. pół godziny. W międzyczasie myjemy sałatę, kroimy ją w paski i dodajemy do zupy – gotujemy jeszcze ok. 10 min. Na sam koniec blendujemy całość na krem, doprawiamy przyprawami i sokiem z cytryny do smaku oraz zabielamy śmietaną. Przesmażamy czosnek na patelni, dodajemy chleb tostowy pokrojony w kostkę i chwilę smażymy. Grzanki dodajemy do zupy na chwilę przed jej podaniem.