Koszulki męskie – z jakich materiałów powinny być wykonane? Sprawdź, czego unikać!

Wraz z rosnącą świadomością konsumencką coraz popularniejsze jest zwracanie uwagi na materiały, z jakich uszyte są ubrania. Skład tkaniny przestał być wyłącznie ciekawostką ukrytą w drobnym druczku na wewnętrznej metce, a stał się istotnym kryterium wyboru odzieży. Dlaczego jednak skład jest taki istotny? Jakie materiały warto wybierać, a których tkanin lepiej unikać?

Koszulki męskie
Dlaczego warto sprawdzać skład koszulek męskich?

Sprawdzanie składu tkaniny nie jest kwestią nowomodnego snobizmu. Po prostu w różnych rodzajach materiałów ciało czuje się inaczej. Dyskomfort noszenia może sprawić, że najbardziej odlotowa, oryginalna koszulka męska straci cały swój urok. I odwrotnie – świadomie dobrany materiał sprawi, że pokochasz swoje ubrania nie tylko za ich wygląd, ale za to, że sprawdzają się w każdej sytuacji. Kto nie chciałby w gorący, letni dzień czuć swobodnego przepływu powietrza na skórze? Albo po zakończonym treningu mieć poczucie odżywczego zmęczenia mięśni zamiast duszącej nieświeżości? Możesz zadbać o taki codzienny komfort, przyglądając się, z czego uszyte są Twoje ubrania.

Bawełniane koszulki męskie

Najlepszą tkaniną na męski T-shirt jest bawełna. To materiał idealny: jest pochodzenia naturalnego, doskonale przepuszcza powietrze, a skóra dobrze się w nim czuje i ryzyko wystąpienia podrażnień jest znikome. Zastosowanie bawełny jest również powszechne w różnych typach ubrań. Wadą tkaniny bawełnianej, jak każdego naturalnego materiału, jest stopniowa utrata fasonu. Na szczęście, zanim zauważysz pierwsze wyraźne odkształcenia, minie wiele czasu. Jeśli bowiem dbasz o odpowiednią temperaturę prania, zgodną z zaleceniami producenta, zużycie materiału jest wolniejsze. To podstawowe informacje o bawełnie, ale warto przyjrzeć się tematowi bliżej.
Modne koszulki męskie ze 100-procentowej bawełny charakteryzują się dużą oddychalnością.

Dokładny skład koszulek męskich i domieszki tworzyw sztucznych

Zwróć uwagę, czy w składzie figuruje konkretnie zapis „100% bawełny”. To istotne, bo materiał może być utkany z różnych włókien. Bawełna bywa uzupełniana nićmi innego rodzaju, niejednokrotnie nie tak przyjaznymi skórze – głównie sztucznymi. Sztuczne włókna, ze względu na tańszy koszt ich produkcji, są w przypadku koszulek bawełnianych częstymi domieszkami. Jednak im większy procent sztucznych włókien w składzie, tym jakość tkaniny może być niższa. Zanika zwłaszcza najważniejsza cecha bawełny, czyli przewiewność.

Czy tworzywa sztuczne w koszulkach męskich zawsze są czymś złym?

Mimo wad nienaturalnych włókien nie warto z góry potępiać sztucznych domieszek w składzie koszulek męskich. Przy niewielkich ilościach w składzie materiału różnica w komforcie użytkowania nie będzie zbytnio odczuwalna. Materiał nabierze z kolei elastyczności, a fason będzie trwalszy. Takie ubrania może niekoniecznie będą Twoimi ulubionymi podczas największych upałów, ale w przeciętne dni powinny się sprawdzić.

Koszulki męskie
Model, w którym domieszki tkanin sztucznych są pożądane to profesjonalna treningowa koszulka męska od Denley

Treningowe koszulki męskie

Koszulki sportowe przeważnie składają się w całości ze sztucznych materiałów, jednak mieszanka włókien jest specjalnie tak skomponowana, żeby ubrania sprawdziły się jak najlepiej podczas dużego wysiłku fizycznego. Koszulki treningowe dopasowują się do ciała i zmniejszają tarcie, przez co nie powodują mikrourazów i odparzeń. Zatem poszukując ubrań na siłownię, zwracaj uwagę raczej na to, czy pochodzą z dedykowanych, treningowych linii. W tym wypadku warto zaufać profesjonalistom projektującym ubrania na niecodzienne warunki.